Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-20, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Dedykowanie łóżek szpitalnych pacjentom covidowym oraz szybujące w górę koszty funkcjonowania spowodują problemy finansowe szpitali powiatowych?

[zdj. FB PCM]
[zdj. FB PCM]
Zapowiada się, że bez szpitalnej opieki zostaną potencjalni pacjenci interny z południa Opolszczyzny. Ma to związek z pandemią. Prudnicki szpital przewidziany jest do zwiększenia miejsc covidowych. Zapowiedziano to podczas wideokonferencji Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Oznacza to, że wszystkie łóżka interny dedykowane będą pacjentom covidowym – analizuje problem Witold Rygorowicz, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, spółki zarządzającej szpitalem powiatowym. – W tej części województwa nie będzie oddziału internistycznego. Nie ma takiego w tej chwili już w Głubczycach, bo ten szpital przeznaczono na covidowy. Podobnie jest w Głuchołazach.

Prudnicki szpital powiatowy ma na internie 80 łóżek. 45 jest obecnie przeznaczonych dla chorych z Covid-19. Procedury ich leczenia są dobrze wycenione, natomiast problemem jest frekwencja pacjentów.

– Mamy ich obecnie dziesięciu - mówi prezes prudnickiej spółki medycznej. – Na internie nasz ryczałt jest w granicach 350 tys. zł miesięcznie, czyli mówiąc popularnie, tyle powinniśmy wykonać, lecząc pacjentów. W tym momencie przy 10 pacjentach zarobimy kilkaset tysięcy mniej, niż miałoby to miejsce, gdybyśmy leczyli pacjentów internistycznych czy chirurgicznych.

Powiat prudnicki jest na przedostatnim miejscu na Opolszczyźnie pod względem wyszczepialność populacji. Natomiast problemem tamtejszej spółki szpitalnej są horrendalne rachunki m.in. za usługi, leki, gaz i energię elektryczną. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wzrosły o kilkaset procent.
Witold Rygorowicz
Witold Rygorowicz

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »