Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-21, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Te pozostawione przedmioty mogą doprowadzić do tragedii". Opolskie spółdzielnie walczą z zagraconymi korytarzami

Zagracone korytarze [fot. archiwum prywatne]
Zagracone korytarze [fot. archiwum prywatne]
Zagracone korytarze [fot. archiwum prywatne]
Zagracone korytarze [fot. archiwum prywatne]
Zagracone korytarze [fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu]
Zagracone korytarze [fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu]
Zagracone korytarze [fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu]
Zagracone korytarze [fot. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu]
Coraz częściej na klatach schodowych w blokach można spotkać różnego rodzaju przedmioty, których nie powinny tam być. Pozostawiane są między innymi rowery, dziecięce wózki, czy nawet materiały po remontach. Jest to nie tylko niezgodne z obowiązującymi regulaminami spółdzielni czy wspólnot, ale także duże niebezpieczeństwo w przypadku ewakuacji.
Z takim problemem od kilku lat walczy Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu, która cyklicznie przeprowadza akcje informacyjne o usunięciu rzeczy z części wspólnych i sama też dokonuje takiego sprzątania.

- Poprzednim razem z klatek schodowych oraz piwnic wywieźliśmy kilkanaście ton różnych rzeczy. To oczywiście są też dodatkowe koszty, które jako mieszkańcy wspólnie mieszkańcy płacimy. Teraz ponownie wystąpiliśmy do mieszkańców z informacją o zagrożeniach, które wynikają z tego, że zostawiamy różnego rodzaju rzeczy na klatkach schodowych i piwnicach - mówi Arkadiusz Kowara, prezes spółdzielni.

Niestety, ale rzadko kiedy udaje się spółdzielni złapać mieszkańca, który pozostawił rzeczy. Dlatego w momencie usuwania ich kosztami obarczeni są wszyscy.

Takie zagracanie korytarzy może też przyczynić się do tragedii. Strażacy już niejednokrotnie apelowali do mieszkańców, aby nie pozostawiać w tych miejscach rzeczy, bo sprawiają one, że trudniej jest przeprowadzić działania.

- Utrudniają one ewakuację lub samoewakuację osób zamieszkujących dany obiekt, jak również w konsekwencji dalszych działań mogą one stanowić dodatkowe paliwo. To znaczy "mogą karmić" pożar, aby ten dalej się rozprzestrzeniał poprzez klatkę schodową do kolejnych mieszkań - tłumaczy aspirant Łukasz Nowak, oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

Ponadto Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu dała czas mieszkańcom do 15 lutego na usunięcie składowanych przedmiotów z korytarzy, klatek schodowych i piwnic. Po tym czasie zostaną one wywiezione, a lokatorzy nie będą mogli wnieść roszczeń.
Arkadiusz Kowara
asp. Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »