Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-19, 16:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

4. wariant i spór gotowy. Konflikt wokół przebiegu nowego mostu w Krapkowicach [INTERWENCJA]

Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach - 4 warianty budowy mostu [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach - 4 warianty budowy mostu [fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach - most ma przebiegać kilkadziesiąt metrów od domów[fot. A. Pospiszyl]
Spór o przebieg nowego mostu w Krapkowicach - most ma przebiegać kilkadziesiąt metrów od domów[fot. A. Pospiszyl]
Trwają prace nad dokumentacją potrzebną do budowy nowego mostu nad Odrą w Krapkowicach. Gdy strony siadły do projektu - 2 lata temu - mieszkańcom przedstawiono 3 koncepcje. Teraz projektanci pracują nad czwartą, według której przęsła mostu staną kilkadziesiąt metrów od ostatnich domów przy ul. Chrobrego. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym przypadkiem, od rolników, przez których pola prowadzić będą drogi dojazdowe. Temat zagościł w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Chcemy mostu, który jest potrzebny dla Krapkowic, ale nie zgadzamy się na to, żeby ktoś w tajemnicy planował budowę tuż przy naszych domach – mówią przedstawiciele mieszkańców Maksymilian Ernst, Krzysztof Borycki i Artur Oliwecki.

- Moje pretensje są o to, że zostaliśmy pominięci przy powiadamianiu o tym, że taka inwestycje będzie. Nie jesteśmy żadną stroną, nie mamy nic do powiedzenia w tej kwestii – mówi Artur Oliwiecki. - Będziemy się starali o to, żeby nas reprezentowała jakaś kancelaria prawna, bo innego wyjścia raczej nie będziemy mieli.

- Zależałoby nam na jakiejś rozmowie z gminą. Chcielibyśmy być informowani, co się będzie działo za naszymi ogródkami – mówi Maksymilian Ernst.

- Mieszkańcy okolicy, w której będzie most, złożyli odwołanie od decyzji w sprawie tego, żeby nie był wykonywany raport oddziaływania na środowisko, więc na razie tyle na szybko mogliśmy zrobić – mówi Krzysztof Borycki.

Opracowywany projekt zakłada: początek drogi dojazdowej do mostu przy zakładzie Schockemöhle, estakadę, która będzie prowadzić przy domach na ul. Chrobrego, z jednym przęsłem na wyspie, na której znajduje się elektrownia wodna, przez tereny zalewowe do skrzyżowania z drogą od strony Żywocic.

Dlaczego nie są brane pod uwagę trzy pierwotne warianty?

- Dwa z wariantów zostały zanegowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, ze względu na obszary Natura 2000 i Łęgi Żywocickie, które są na tym obszarze Odry. Trzeci, który pokazywaliśmy, jako połączenie ze strony Otmętu nad śluzą do drogi krajowej 45, w ostatnich uzgodnieniach został zmodyfikowany przez Wody Polskie, które nie pozwoliły aby estakada mostu przechodziła nad budującą się śluzą - tłumaczy burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

Burmistrz wydał decyzję o odstąpieniu od konieczności opracowania raportu o oddziaływaniu nowego mostu na środowisko. Od tej decyzji odwołało się kilkunastu mieszkańców, którzy zaskarżyli ją do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Do sprawy będziemy wracać.
Posłuchaj relacji Agnieszki Pospiszyl w magazynie Reporterskie Tu i Teraz
Maksymilian Ernst, Krzysztof Borycki i Artur Oliwecki
Andrzej Kasiura

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »