Radio Opole » Gospodarka
2020-07-09, 12:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA]

Małgorzata Jarosińska-Jedynak na konferencji prasowej w Krapkowicach
80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura w obecności minister polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Nowa przeprawa ma połączyć Gogolin i Krapkowice i wyprowadzić z miast ciężki ruch samochodowy.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że budowy mostów to inwestycje przekraczające możliwości samorządu terytorialnego - mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Rząd przygotował program Mosty dla Regionów, w ramach którego dofinansowane jest 80% przygotowania dokumentacji niezbędnej do wykonania infrastruktury.

- Budowa mostu to możliwość przeniesienia ruchu z centrum na obrzeża, ale także inwestycja, która ma jeszcze inny cel - mówi wojewoda Adrian Czubak. - Wspomóc rozwój naszej gospodarki, przedsiębiorców, wspomóc rozwój naszych samorządów, żeby wspólnymi siłami – rządowymi, samorządowymi i siłami przedsiębiorców – budować wspaniałe projekty. Projekty infrastrukturalne, prorozwojowe, które służą poprawie życia naszych mieszkańców.

Na nową przeprawę mostową mieszkańcy Gogolina i Krapkowic czekają od lat. Obecnie mają do dyspozycji jeden most – w ciągu drogi wojewódzkiej. Niedługo samochody osobowe będą mogły korzystać z przebudowywanego obecnie starego mostu kolejowego, ale to nie rozwiąże problemu ciężarówek w centrum.

- Powoli, małymi krokami zbliżamy się do celu – mówi Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. - Dzisiaj kolejny ważny krok na drodze, aby powstało wyzwanie dla samorządów Krapkowic i Gogolina, na przyszłość. Budowa mostu południowego, łączącego DK45 i DW423 pełno towarowym mostem, który będzie umożliwiał transport samochodów ciężarowych.

Koszt wykonania dokumentacji potrzebnej do budowy mostu to 4,5 mln zł, z czego 3,6 mln pokryte zostanie z budżetu państwa.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Adrian Czubak
Andrzej Kasiura
Podpisanie umowy na dofinansowanie dokumentacji na budowę mostu [fot. A. Pospiszyl]
Podpisanie umowy na dofinansowanie dokumentacji na budowę mostu [fot. A. Pospiszyl]

Gospodarka

2020-09-26, godz. 14:20 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Zakończył się remont drogi pomiędzy Białą a Sowinem - alternatywnej do DW 414 w powiecie prudnickim Zakończyła się gruntowna przebudowa drogi między Białą a Sowinem w powiecie prudnickim. » więcej 2020-09-25, godz. 13:15 Budowa nowego stadionu w Opolu coraz bliżej Opolski ratusz otrzymał projekt wykonawczy i pozwolenie na jego budowę. Prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. » więcej 2020-09-24, godz. 15:25 Opolscy radni jednogłośnie za korektą budżetu miasta. Chodzi o zmniejszenie planowanego deficytu Rada Miasta Opola jednogłośnie opowiedziała się za korektą budżetu stolicy regionu. Jej głównym celem jest zmniejszenie planowanego deficytu ze 162 milionów… » więcej 2020-09-24, godz. 14:26 Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. » więcej 2020-09-23, godz. 18:30 Duże zainteresowania wymianą starych pieców w gminie Wołczyn. Rada miejska przeznaczyła dodatkowe pieniądze na d… 85 kolejnych pieców starej generacji zniknie z gminy Wołczyn. Tego roku samorząd zorganizował trzy nabory wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła… » więcej 2020-09-22, godz. 19:38 Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych Gminy Strzeleczki i Tarnów Opolski z dofinansowaniem na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Pieniądze pochodzą z opłat wnoszonych przez inwestorów… » więcej 2020-09-22, godz. 16:00 Powiat głubczycki podsumowuje inwestycje drogowe i planuje kolejne - Mimo pandemii prowadzimy zadania związane z poprawą stanu naszych dróg i chodników - informuje wicestarosta Anita Juchno. W Gołuszowicach na finiszu jest… » więcej 2020-09-22, godz. 11:15 Trzeci nabór wniosków do tarczy antykryzysowej w PUP w Opolu do końca września Do 30 września przedsiębiorcy mogą jeszcze składać wnioski w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. To trzeci nabór organizowany… » więcej 2020-09-22, godz. 07:00 Opolski ZUS wypłacił w pierwszym półroczu ponad 2 miliony złotych jednorazowych odszkodowań wypadkowych Od początku roku opolski ZUS wypłacił ponad 2,2 miliona złotych w ramach jednorazowych odszkodowań wypadkowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest odprowadzanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***