Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-18, 13:30 Autor: Artur Kowalczyk

"Pozytywni" szkolą strażaków. To zajęcia z kwalifikowanej pierwszej pomocy

Kurs strażaków kwalifikowanej pierwszej pomocy [fot. WOPR Nysa]
Kurs strażaków kwalifikowanej pierwszej pomocy [fot. WOPR Nysa]
Piotr Tarapata, prezes Stowarzyszenia "Pozytywni" w Nysie [fot. Artur Kowalczyk]
Piotr Tarapata, prezes Stowarzyszenia "Pozytywni" w Nysie [fot. Artur Kowalczyk]
Kurs strażaków kwalifikowanej pierwszej pomocy ]fot. WOPR Nysa]
Kurs strażaków kwalifikowanej pierwszej pomocy ]fot. WOPR Nysa]
36 strażaków z jednostek OSP powiatów: nyskiego, prudnickiego i brzeskiego przeszło specjalistyczne szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Organizatorem szkoleń jest Stowarzyszenie "Pozytywni" z Nysy, które zdobyło pieniądze na ten cel z Europejskiego Budżetu Obywatelskiego oraz funduszy samorządów i Skarbu Państwa. Szkolenia prowadzą specjaliści z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie.

- Przeszkolenie to polega na zajęciach praktycznych, jak i teoretycznych z udzielania pierwszej pomocy. Ale nie tej podstawowej lecz z kwalifikowanej. Po takim kursie ratownicy nabierają takich umiejętności, które pozwalają ratować ludzkie życie w różnych okolicznościach - informuje organizator przedsięwzięcia Piotr Tarapata, prezes Stowarzyszenia "Pozytywni".

Zakres szkolenia jest bardzo różnorodny i obejmuje między innymi: resuscytacje krążeniowo-oddechową, tamowanie krwotoków i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań oraz zwichnięć, ale i wsparcie psychiczne czy prowadzenie wstępnej segregacji medycznej.

- Poświęca się temu około 80 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowany personel, przez ratowników medycznych posiadających odpowiednie kwalifikacje, jak i doświadczenie zawodowe - dodaje Piotr Tarapata.

Wymierne efekty szkolenia to poprawa bezpieczeństwa życia poszkodowanych w wypadkach czy innych zdarzeniach zagrażających życiu ludzi. Piotr Tarapata, prezes Stowarzyszenia "Pozytywni" chwali się, że strażakom z OSP w Otmuchowie, którzy uratowali niedawno kilkumiesięcznego chłopca z niewydolnością oddechową, a wcześniej uczestniczyli w kursie, takie właśnie zajęcia szkoleniowe na pewno pomogły. I choćby ze względu na ten przypadek warto nadal je prowadzić.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować 192 tysiące złotych. Do końca września z możliwości przeszkolenia skorzysta w regionie łącznie stu strażaków.
Piotr Tarapata 1
Piotr Tarapata 2

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »