Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 17:30 Autor: Jakub Biel

Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi

Planowany przebieg obwodnicy Namysłowa [ZDW]
Planowany przebieg obwodnicy Namysłowa [ZDW]
Projekt obwodnicy Namysłowa [źródło: ZDW]
Projekt obwodnicy Namysłowa [źródło: ZDW]
Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód? Przedstawiona koncepcja nowej trasy zgodna z Planem Transportowym Województwa Opolskiego 2030 zakłada, że droga przebiegać będzie przez... środek cmentarza.
- Obwodnica miasta jest potrzebna od zaraz – mówią mieszkańcy Namysłowa

- Cały ciężki transport jedzie przez środek miasta i są straszne korki.

- Cały czas o tym mówię, żeby się przydała, bo jeżdżę do pracy do Kępna i ciężko jest. W jedną i w drugą stronę. Na pewno 100%, żeby się przydała.

Zszokowani mieszkańcy zastanawiają się jak to się stało, że ktoś wyznaczył nową trasę przebiegającą przez planowaną rozbudowę cmentarza komunalnego.

- Tak nie może być, no absolutnie nie może być. Przecież nie będziemy wszystkich ekshumować albo jeździć po naszych nieboszczykach. - To ktoś pijany to robił czy nienormalny? Nie, tam są moi najbliżsi leżą, jak oni sobie to wyobrażają.

Informacje o takim przebiegu obwodnicy pojawiły się w Planie Transportowym Województwa Opolskiego 2030. Takie rozwiązanie, wobec planu rozbudowy cmentarza zdziwiło burmistrza Namysłowa Bartłomieja Stawiarskiego.

- Poprosiłem pana marszałka i zarząd województwa o spotkanie, abyśmy mogli wspólnie omówić tę kwestię i wyznaczyć taki przebieg obwodnicy, który z jednej strony pozwoli zrealizować inwestycje i z drugiej strony nie kolidowałby z planami miasta czy z planami mieszkańców Namysłowa.

Skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Opolu, aby wyjaśnić dlaczego nowa trasa miałaby przebiegać przez nową część namysłowskiego cmentarza.

- Chciałbym wyjaśnić wszelkiego rodzaju nieporozumienia, jakie wynikły z bardzo teoretycznego oznakowania biegu obwodnicy. Rysując ten schemat chcieliśmy tylko wskazać, którędy mniej więcej pobiegnie obwodnica Namysłowa. – informuje Arkadiusz Branicki, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Zgłoszone uwagi przez Urząd Miejski w Namysłowie nie zostały jednak uwzględnione.

- Odpowiedziano nam tylko, że ta uwaga jest nieuwzględniona, bo inwestycja będzie realizowana specustawą ZRID-em. Oczywiście inwestycja będzie tak realizowana, to nie znaczy, że ona ma nie brać pod uwagę innych uwarunkowań terenów inwestycyjnych gospodarza miejsca czyli urzędu - dodaje burmistrz.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu uspokaja zarówno burmistrza, jak i mieszkańców gminy i zapewnia, że to wstępny projekt. - Dopiero jesteśmy na etapie projektu, a więc sprawdzania wszelkiego rodzaju własności działek oraz faktycznego przebiegu. Wszystko to będzie dyskutowane, będą konsultacje społeczne i ostateczny przebieg obwodnicy dopiero będzie wiadomo, myślę, że w połowie roku – dodaje Arkadiusz Branicki.

Inwestycja w Namysłowie miałaby się rozpocząć do 2024 roku.
mieszkańcy Namysłowa
mieszkańcy Namysłowa
Bartłomiej Stawiarski
Arkadiusz Branicki
Bartłomiej Stawiarski
Arkadiusz Branicki

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »