Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-25, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Umiesz liczyć - licz na siebie? Gmina bierze się za remonty dróg powiatowych [Reporterskie Tu i Teraz]

Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Budowa drogi [fot. Marcin Wycisło]
Gmina Ujazd chciała się dołożyć do remontów dróg i budowy chodników przy trasach powiatowych. Starostwo w Strzelcach Opolskich odmówiło, bo nie ma pieniędzy w budżecie na pokrycie swojej połowy kosztów. Ujejscy radni zadecydowali, że przeznaczą pół miliona złotych na inwestycje na drogach powiatowych, bo inaczej nigdy się ich nie doczekają.

Tematem zajęliśmy się w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Chcieliśmy robić pół na pół z powiatem 7 inwestycji, a powiat zgodził się tylko na dwie najmniejsze – mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Bardzo nam zależy na tym, żeby mieszkańcy czuli poprawę na tych strasznie kiepskich drogach powiatowych. Zaproponowaliśmy radzie powiatu strzeleckiego następujący układ: sfinansujemy w całości 3 inwestycje. W zamian za to oczekujemy, że powiat wywiąże się z danego słowa i dokończy budowę chodnika na ul. 1 Maja w Jaryszowie.

Propozycją gminy Ujazd zajmowali się radni i zarząd powiatu strzeleckiego. Doszli do wniosku, że nie ma na to pieniędzy.

- Nie stać nas na budowę tego chodnika, ani na inne remonty – mówi starosta Józef Swaczyna. - Nie zrobimy, bo nie ma dokumentacji. A poza tym, my naprawdę mamy cienko w budżecie i nie wiemy jak będą wyglądać wskaźniki ostatecznie na koniec lutego, kiedy będzie zatwierdzony budżet państwa. Wtedy możemy rozmawiać o takich dodatkowych inwestycjach w gminie Ujazd.

Radni gminy Ujazd zdecydowali, że wydadzą dodatkowo 430 tysięcy złotych na inwestycje na drogach powiatowych w Balcarzowicach, Niezdrowicach, Jaryszowie i Ujeździe. Doszli do wniosku, że jeśli będą czekać na powiat, to zanim nastąpi remont, drogi się rozpadną a chodniki i tak nie powstaną. Więc zdecydowali się sami się tym zająć, w myśl zasady, umiesz liczyć, to licz na siebie.
Posłuchaj relacji Agnieszki Pospiszyl w RTT
Hubert Ibrom
Józef Swaczyna

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale przed nami wietrzna sobota. Jest ostrzeżenie IMGW Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 22:00 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej 2022-05-20, godz. 20:30 "Nasi ratownicy już pływają w wodzie". Turawa zgłasza gotowość do rozpoczęcia sezonu letniego Sprawdzanie jakości wody, sprzątanie okolicy i przygotowywanie się ratowników, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Turawa szykuje się do sezonu letniego… » więcej 2022-05-20, godz. 19:45 Kontrole autobusów szkolnych. Było kilka niedociągnięć Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu kontrolowali w tym tygodniu pojazdy dowożących dzieci i młodzież do szkół na Opolsz… » więcej 2022-05-20, godz. 19:15 Seniorzy muzycznie zainaugurowali Dni Opola. Impreza potrwa do niedzieli Muzycznie i tanecznie opolscy seniorzy zainaugurowali Dni Opola. Przed Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior w Opolu” przy ul. Krakowskiej zorganizowali… » więcej 2022-05-20, godz. 18:30 "Wojna wymaga szczególnych działań, jeżeli chodzi o ratownictwo". Sprzęt dla strażaków z Ukrainy Sprzęt o wartości 100 tysięcy złotych trafi do strażaków z obwodu iwanofrankowskiego. To m.in. specjalistyczne hełmy, ubrania, latarki i węże, które… » więcej 2022-05-20, godz. 18:00 Od Mazur po góry i zagranicę. Ruszyły Międzynarodowe Targi Turystyki "W stronę słońca" Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na opolski rynek wróciły Międzynarodowe Targi Turystyki 'W stronę słońca'. Do niedzieli chętni mogą odwiedzać… » więcej 2022-05-20, godz. 17:15 Przedstawiciele KAS ujawnili podrobione towary. Wartość zatrzymanych rzeczy to około 400 tysięcy złotych Odzież i torebki z podrobionymi logami znanych marek ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »