Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-15, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

W opolskich parkach można spotkać nowe okazy ptaków. Wśród nich przybysze na przykład z Finlandii

Samica i samiec nurogęsi [fot. Łukasz Berlik]
Samica i samiec nurogęsi [fot. Łukasz Berlik]
Mewa srebrna [fot. Łukasz Berlik]
Mewa srebrna [fot. Łukasz Berlik]
Dzięcioł [fot. Łukasz Berlik]
Dzięcioł [fot. Łukasz Berlik]
W lasach muflony i wilki, a w parkach dzięcioły syryjskie czy kulczyki. Nasz region spodobał się nie tylko niespotykanym dotąd zwierzętom leśnym, ale również ptakom. Wcześniej nie było ich tutaj widać, a teraz jest ich całkiem sporo i wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami na dłużej.
- Co ciekawe, takiego dzięcioła możemy spotkać nie w lesie, a w mieście. Co prawda, nie jest on jeszcze licznym gatunkiem, ale jest szansa, że na niego natrafimy - mówi Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

- On lubi być w takich miejscach blisko człowieka, czyli w zadrzewieniach przy blokowiskach lub na terenach ogródków działkowych. Zasięg swój poszerzył też kulczyk, który jest raczej południowym gatunkiem. To jest dość bliski krewny kanarka. Obecnie jest to też ptak pospolity, często spotykany w miastach.

- Sporo jest też ptaków, które do nas przyleciały na zimę. Wśród nich mamy osobniki na przykład z Finlandii czy Rosji - dodaje Berlik.

- Już udawało mi się odczytywać obrączki fińskie na mewach srebrzystych w Opolu. Spotkać je można na składowisku odpadów lub na Odrze. Są też gawrony z Rosji. Jest też całe mnóstwo ptaków kaczkowatych, które bardzo chętnie zimują w miastach. Mamy takie ptaki jak nurogęsi, gągoły oraz bieraczki.

Dodajmy, że ptaki można obserwować nie tylko indywidualnie, ale również z Opolskim Towarzystwem Przyrodniczym, które cyklicznie organizuje takie spotkania.
Łukasz Berlik 1
Łukasz Berlik 2

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »