Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-14, 09:44 Autor: Jacek Rudnik

Opolskie przygotowuje się na wzrost liczby zakażeń Omikronem. Efekt piątej fali spodziewany pod koniec miesiąca

Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Sławomir Kłosowski [fot. Paula Hołubowicz]
Czy nowy bardziej zakaźny wariant koronawirusa skomplikuje sytuację pandemiczną na Opolszczyźnie? Liczba łóżek nie jest specjalnie dużym problemem, ale z wykwalifikowaną kadrą - podobnie jak praktycznie w całym kraju - jest kłopot - przyznał na antenie Radia Opole wojewoda Sławomir Kłosowski. Efekt piątej fali możemy mocniej odczuć na przełomie stycznia i lutego.
- Spada liczba hospitalizacji w regionie, spada też zajętość respiratorów, co jest bardzo dobrą informacją w kontekście tego, co nas może czekać w przypadku Omikrona - ocenił w Porannej rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Tendencję spadkową w zajętości łóżek widać na razie w statystykach tygodniowych, bo z dnia na dzień wygląda to jeszcze różnie.

- Nie ukrywam, że dmuchając na zimne i ciesząc się ze spadku zajętości łóżek szpitalnych w chwili obecnej - oby to trwało jak najdłużej - bo wtedy będziemy z lepszej pozycji startować w Omikrona - wyjaśnił Sławomir Kłosowski.

Zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego także opolskie ma przygotowaną rezerwę na wypadek wzrostu liczby zachorowań nowym bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa.

- To jest rezerwa około 300 łóżek, w tym dodatkowo liczymy, że będzie około 25 łóżek respiratorowych i mam nadzieję, że ta rezerwa pozwoli nam stawić czoła koronawirusowi Omikron tej piątej fali - dodał wojewoda opolski.

Baza łóżkowa w województwie nie jest dużym problemem, problemem - przypomniał Sławomir Kłosowski - są braki w wykwalifikowanej kadrze medycznej, z czym zresztą borykają się praktycznie wszystkie województwa.

Jak na razie na Opolszczyźnie potwierdzono dwa przypadki zakażenia wariantem Omikron.
W ocenie przedstawiciela rządu w regionie zwiększenia liczby zakażeń nowym bardziej zakaźnym wariantem możemy się spodziewać na przełomie stycznia i lutego.
Sławomir Kłosowski 01
Sławomir Kłosowski 02

Wiadomości z regionu

2022-05-25, godz. 20:35 Opolskie organizacje pozarządowe będą szkolić na potęgę. Wyniki II Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [LISTA] 25 organizacji pozarządowych będzie realizować różnego rodzaju szkolenia dzięki drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj (25.05) w urzędzie… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20 Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy… » więcej 2022-05-25, godz. 19:00 Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników… » więcej 2022-05-25, godz. 17:00 Festiwal pszczelarski w Opolu. Wystawa sprzętu, warsztaty i dużo miodu Pierwsza edycja Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego już w sobotę (28.05) w Opolu. » więcej 2022-05-25, godz. 16:30 Trzy opolskie miasta upamiętnią wieczorem zamordowanie rotmistrza Pileckiego Opole, Namysłów i Głuchołazy. Te opolskie miasta upamiętnią dzisiaj (25.05) 74. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. O 21:30 w kilkudziesięciu… » więcej 2022-05-25, godz. 14:50 Karambol w Starym Oleśnie. Na DK 11 zderzyło się sześć samochodów Wypadek w Starym Oleśnie na DK11 na odcinku Olesno - Kluczbork. Według wstępnych informacji zderzyło się aż 6 pojazdów: samochód ciężarowy, bus i 4 samochody… » więcej 2022-05-25, godz. 14:47 Wypadek w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR Do groźnego wypadku doszło w zakładach papierniczych w Krapkowicach. Trzy osoby zostały poszkodowane podczas wymiany jednej z zainstalowanych pomp. Jak przekazał… » więcej 2022-05-25, godz. 13:20 Złodziej "gapa" w rękach opolskich policjantów. Grozi mu 5 lat więzienia Policjanci z Opola zatrzymali mężczyznę, który w jednym z opolskich sklepów ukradł należący do ekspedientki, znajdujący się pod ladą portfel. Wyjął… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Ósmoklasiści już po egzaminie z matematyki. "Było łatwiej niż na próbnym" Graniastosłup, twierdzenie Pitagorasa czy obliczenie prędkości. Z tymi zagadnieniami uczniowie szkół podstawowych mierzyli podczas egzaminu ósmoklasisty… » więcej 2022-05-25, godz. 12:15 Strzelecka policja publikuje nagranie z udziałem osoby podejrzewanej o rozbój Do zdarzenia doszło na początku marca tego roku na jednej ze stacji paliw w gminie Leśnica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »