Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-27, 17:56 Autor: Monika Matuszkiewicz

Przybywa lokatorów w opolskiej noclegowni. Liczba wolnych miejsc kurczy się znacząco

Policja i straż miejska patrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni [fot. KPP Krapkowice]
Policja i straż miejska patrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni [fot. KPP Krapkowice]
Noclegownia dla bezdomnych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Noclegownia dla bezdomnych w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Gdy spada temperatura rośnie liczba mieszkańców noclegowni. Tak jest i w Opolu. W placówce przy Popiełuszki minionej nocy przybyło 6 nowych lokatorów.
- Te przywiezione do nas osoby są w zdrowe, nic im nie dolegało, nie wymagały one pomocy medycznej. Trzy z nich trafiły do nas z pomocą policji, dwie straży miejskiej, a jedna sama. Miejsce się już powoli kurczy - mówi Marek Kowalski, terapeuta w opolskiej noclegowni dla bezdomnych.

- Jeśli chodzi o miejsca łóżkowe, to w części męskiej zostały nam jeszcze dwa wolne łóżka, reszta to są dostawki na korytarzach i w ogrzewalni. Natomiast w części dla kobiet są jeszcze wolne miejsca. Tam aż takiej zajętości nie ma.

Osobom bezdomnym pomagają również strażnicy miejscy.

- Przez okres świąteczny mieliśmy bardzo dużo takich zgłoszeń, że osoby bezdomne przebywają na klatkach schodowych. Jest zimno, więc te osoby szukają ciepła wszędzie. My za każdym razem, jak otrzymywaliśmy takie zgłoszenie, jechaliśmy i jeśli bezdomni wyrazili chęć przejazdu do noclegowni, to tam trafiali. Jeżeli nie, to po ocenie funkcjonariusza, czy nie ma zagrożenia życia, udawały się w inne miejsca - dodaje Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu.

Policja apeluje - Widząc osobę w potrzebie nie wahajmy się - telefon pd 112 może osobie bezdomnej uratować życie.
Marek Kowalski
Beata Szpakowska

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »