Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-05, 13:05 Autor: Mariusz Chałupnik

Sytuację monitorują cały czas, ale teraz ich działania będą prowadzone na większą skalę. Straż miejska w Opolu szykuje się do zimy i pomocy osobom bezdomnym

Bezdomni [fot. Piotr Pękala]
Bezdomni [fot. Piotr Pękala]
Straż miejska w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Straż miejska w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Ponad 1100 patroli związanych z monitorowaniem sytuacji bezdomnych przeprowadziła już w tym roku opolska straż miejska. Funkcjonariusze sprawdzają, czy takie osoby nie potrzebują pomocy, kontrolują też miejsca, które bezdomni zajmują. A są to nie tylko pustostany, ale również okolice mostów czy nawet las.
Jak mówi Krzysztof Maślak, komendant straży miejskiej w Opolu, część bezdomnych chętnie korzysta z możliwości na przykład spędzenia nocy w noclegowni.

- Jest też grono osób, które nie chcą żadnej pomocy - zaznacza Maślak. - Robimy taki miejski monitoring, gdzie te osoby będą nocowały. Mamy grupę, bezdomnych, które nie chcą być w noclegowni. Szukają swojego miejsca. Już tam znoszone są różne rzeczy jak materace. Na dzisiaj mamy osiem takich osób.

Opolscy strażnicy zapewniają, że są przygotowani do pomocy, gdy temperatura spadnie w okolice "zera". Jak co roku w miejsca, gdzie przebywają bezdomni, będą rozwozili między innymi ciepłe napoje oraz koce.

- Gdy zaczną się mrozy, to bezdomni sami się do nas często zgłaszają - informuje Krzysztof Maślak. - Jak przyjdzie taki moment, że oni decydują się na noclegownie, to oni sami się do nas zgłaszają. Oni mają telefony, dzwonią do nas i my ich zawozimy. Gdy jednak w czasie mrozu znajdziemy nietrzeźwą osobę, to wtedy przewozimy ją na izbę wytrzeźwień, żeby nic złego się jej nie stało.

Służby proszą nas wszystkich o czujność. W czasie jesienno-zimowym łatwo o wychłodzenie organizmu. Dlatego, jeżeli zauważymy osobę, która może potrzebować pomocy, to zgłośmy to pod numer alarmowy 112. Jeden telefon może uratować komuś życie.
Krzysztof Maślak
Krzysztof Maślak

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »