Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-09, 19:20 Autor: Witold Wośtak

Olescy rowerzyści nie mogą jeździć deptakiem w centrum miasta. Są zgłoszenia o kolizjach i otarciach

Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Deptak w centrum Olesna [fot. Witold Wośtak]
Dużym echem odbił się wprowadzony zakaz przejazdu rowerami w centrum Olesna. Chodzi o odcinek między Rynkiem a ulicą Pieloka, gdzie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.
Problem w tym, że deptak jest dość stromy, więc rowerzyści rozpędzali się. Miejsca jest za to niewiele, bo na środku są duże klomby. Jerzy Chęciński, zastępca burmistrza, podkreśla, że chodzi o przypomnienie obowiązujących tam przepisów, bo docierały sygnały o niebezpiecznych sytuacjach.

- Zdarzają się kolizje, piesi czują się niepewnie wobec szybko przejeżdżających rowerzystów. To dotyczyło osób robiących zakupy, były też bodajże dwa zgłoszenia od osób z małymi dziećmi w wózkach. Dochodziło do kolizji czy otarć. Są również przejścia dla pieszych, więc nie jest trudno o kolizję.

Zapytaliśmy mieszkańców, co sądzą o zakazie dla rowerzystów.

- To jest dobrze wymyślone, bo mówimy niemalże o deptaku. Tutaj nie powinno się jeździć. - Nie wiem, czy jest niebezpiecznie, bo ja w człowieka i tak nie wjadę, a z górki można używać hamulca. - Jeżdżę głównie na rowerze i chyba naruszam te przepisy. Mimo to, zakaz powinien obowiązywać ze względu na duży ruch pieszy. - Człowiek nie raz idzie, a rowerzysta nawet nie użyje dzwonka, tylko obrzuci obelgami.

Aspirant sztabowy Stanisław Filak, oficer prasowy oleskiej policji, przypomina, że rowerzyści muszą korzystać ze ścieżek lub pasów dla rowerów, ale są wyjątki.

- Są przypadki, w których rowerzysta wyjątkowo może skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Wtedy cyklista musi jednak pamiętać, że ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, bo wówczas pieszy ma zawsze pierwszeństwo.

Dodajmy, wiosną magistrat chce jednak wyznaczyć na tym odcinku pas dla rowerów.
Jerzy Chęciński
Mieszkańcy
Stanisław Filak

Wiadomości z regionu

2022-11-28, godz. 16:30 Polska 2050 krytycznie wobec planów sprzedaży dawnego kościoła w Brzegu. Diecezja odpowiada Działacze Polski 2050 negatywnie oceniają plany Archidiecezji Wrocławskiej, która chce sprzedać były kościół pw. św. Piotra i Pawła w Brzegu. » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Po zatruciu w głuchołaskim ośrodku większość osób opuściła szpitale Poprawił się stan osób hospitalizowanych po masowym zatruciu w ośrodku 'Banderoza' w Głuchołazach. Szpitale w Nysie i Prudniku opuściło 13 z 14 osób… » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Radłów: niepełnosprawne dzieci będą jeździć na zajęcia nowym busem Nowego busa do przewozu niepełnosprawnych dzieci zyskała gmina Radłów. » więcej 2022-11-28, godz. 15:40 Dewastacja plebanii w Branicach. Niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze [FILM] Na kilkadziesiąt tysięcy złotych oszacowano straty parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Branicach po tym, jak w zeszłym tygodniu na plebanię… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 "Niewiarygodny partner" kontra "fałszowanie rzeczywistości". Spór o finanse namysłowskiego szpitala W projekcie przyszłorocznego budżetu Namysłowa nie zapisano wsparcia dla tamtejszego szpitala. Starostwo wzywa gminę do zwiększenia finansowania placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 W Namysłowie nie wystarcza pieniędzy na wywożenie śmieci. Podwyżek nie będzie Opłaty pobierane od mieszkańców gminy Namysłów nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wywozem śmieci. Magistrat jednak nie chce sięgać… » więcej 2022-11-28, godz. 14:00 ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną Zaledwie kilkadziesiąt godzin pozostało na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu 'Dobry start'. Można je składać tylko trzema kanałami… » więcej 2022-11-28, godz. 12:30 Spali w pustostanie. Z pożaru uratowali ich policjanci Kędzierzyńsko-kozielscy policjanci uratowali trzech mężczyzn z płonącego budynku. Do tej interwencji doszło w nocy z środy na czwartek (23-24.11). » więcej 2022-11-28, godz. 12:00 Opole: dwa tygodnie bez przejścia pod mostem wzdłuż kanału Młynówka Zamknięte na około dwa tygodnie zostanie dzisiaj (28.11) przejście pod mostem kolejowym wzdłuż kanału Młynówka w Opolu. Chodzi o trasę po stronie dworca… » więcej 2022-11-28, godz. 11:37 "Zając" dotarł. Nowa łódź ratownicza dla strażaków z OSP Mechnica-Kamionka 'Zając' jest już na stanie strażaków z OSP Mechnica-Kamionka w gminie Reńska Wieś . Mowa o nowoczesnej łodzi ratowniczej, na którą zrzutkę zrobiły władze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »