Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-07, 13:58 Autor: PAP (oprac. Marzena Śmierciak)

Poznaliśmy planowane obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Będą nowe limity, nauka zdalna, czy zamknięte kluby taneczne. Na tym nie koniec [INFOGRAFIKA]

COVID-19 [fot. Envato]
COVID-19 [fot. Envato]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Obostrzenia związane z pandemią [Autor Maria Samczuk, PAP]
Obostrzenia związane z pandemią [Autor Maria Samczuk, PAP]
Przedstawiciele rząd ogłosili (7.12.) nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. - Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań – stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od 20 grudnia do 9 stycznia będzie obowiązywać nauka zdalna w szkołach podstawowych i szkołach średnich. Po tym terminie dzieci mają wrócić do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy – przekazał wiceminister.

Również od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. "To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona" – mówił Kraska.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał natomiast, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca - zgodnie z tym nowym ujęciem - będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił szef MZ. Minister zdrowia odniósł się tymi słowami do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. - Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił także, że od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Także od 15 grudnia zostaną obniżone do 30 proc. limity obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

Podczas konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że "konieczne jest podjęcie decyzji co do pogłębienia" obostrzeń.

- Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc., czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu – powiedział.

W planach jest także wprowadzenie od 1 marca obowiązku szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie, są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.


Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, jakie testy – PCR czy antygenowe, będą musiały wykonywać osoby wracające do Polski od 15 grudnia spoza strefy Schengen oraz o to, czy z obowiązku testowania będą zwolnione osoby zaszczepione, odpowiedział: "Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju".

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz dodał, że osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w granicach Unii Europejskiej są zwolnione z kwarantanny.

Obostrzenia związane z pandemią [Autor Maria Samczuk, PAP]

Obostrzenia związane z pandemią [Autor Maria Samczuk, PAP]

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 15:03 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej 2022-05-24, godz. 11:14 Poranne wypadki na opolskich drogach. Służby pracują jeszcze w Popielowie i Borkach Jedna osoba została poszkodowana w zderzeniu busa z samochodem osobowym na ul. Opolskiej w Popielowie w ciągu drogi wojewódzkiej 457. Do drugiego ze zdarzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »