Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-06, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu

Akta sądowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Akta sądowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok odnosi się do głośnych wydarzeń związanych z tzw. Strajkiem Przedsiębiorców. Mimo ogłoszonych obostrzeń sanitarnych w związku z pandemią, w „Muzycznej Wyspie” odbywały się dyskoteki. Po kontrolach sanepidu i policji lokal ostatecznie zamknięto. Dzisiaj właściciel nie tylko uzyskał potwierdzenie, że decyzja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego były nieprawna, ale również zapowiada dochodzenie odszkodowania.
- Kwintesencją tego wyroku jest to, że możemy działać bez ograniczeń - mówi Janusz Rogala z Muzycznej Wyspy. - Działania sanepidu, jak i policji okazały się zupełnie bezpodstawne, i taki też wyrok mamy, w którym wyraźnie zaznaczono, że wszelkie rozporządzenia, które były, nie miały żadnej podstawy prawnej. W związku z tym najeżdżanie ludzi w lokalach, nękanie i zakłócanie miru domowego było przestępstwem.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że w chwili kontroli i nałożenia mandatów i zamknięcia lokalu przez organy kontroli, nie istniała żadna ustawa, z której by wynikał zakaz prowadzenia dyskotek czy klubów nocnych, a ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej jest niezgodne z Konstytucją RP.

Janusz Rogala zapowiada wystąpienie o odszkodowanie. W związku z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego musiał przestać urządzać dyskoteki, co doprowadziło do likwidacji lokalu. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny.
Janusz Rogala

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej 2022-01-17, godz. 21:09 Czad wciąż niebezpieczny. Tym razem ucierpiała 11-letnia opolanka 11-letnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla. » więcej 2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »