Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-06, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu

Akta sądowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Akta sądowe [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok odnosi się do głośnych wydarzeń związanych z tzw. Strajkiem Przedsiębiorców. Mimo ogłoszonych obostrzeń sanitarnych w związku z pandemią, w „Muzycznej Wyspie” odbywały się dyskoteki. Po kontrolach sanepidu i policji lokal ostatecznie zamknięto. Dzisiaj właściciel nie tylko uzyskał potwierdzenie, że decyzja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego były nieprawna, ale również zapowiada dochodzenie odszkodowania.
- Kwintesencją tego wyroku jest to, że możemy działać bez ograniczeń - mówi Janusz Rogala z Muzycznej Wyspy. - Działania sanepidu, jak i policji okazały się zupełnie bezpodstawne, i taki też wyrok mamy, w którym wyraźnie zaznaczono, że wszelkie rozporządzenia, które były, nie miały żadnej podstawy prawnej. W związku z tym najeżdżanie ludzi w lokalach, nękanie i zakłócanie miru domowego było przestępstwem.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że w chwili kontroli i nałożenia mandatów i zamknięcia lokalu przez organy kontroli, nie istniała żadna ustawa, z której by wynikał zakaz prowadzenia dyskotek czy klubów nocnych, a ograniczenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej jest niezgodne z Konstytucją RP.

Janusz Rogala zapowiada wystąpienie o odszkodowanie. W związku z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego musiał przestać urządzać dyskoteki, co doprowadziło do likwidacji lokalu. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny.
Janusz Rogala

Wiadomości z regionu

2022-08-19, godz. 18:46 Burze i ulewy przechodzą przez region. Opolskie w zasięgu gwałtownych wyładowań atmosferycznych [ZDJĘCIA, FILMY] Burze z intensywnymi opadami dotarły nad Opolszczyznę. O ścianach deszczu informują nas słuchacze m.in. z Opola i okolic oraz Kędzierzyna-Koźla. Przed strażakami… » więcej 2022-08-19, godz. 17:45 Kraina parków. W ramach naszej jubileuszowej akcji dojechaliśmy do Dąbrowy [ZDJĘCIA, FILM] Dąbrowa była 52. przystankiem naszej wakacyjnej jubileuszowej trasy '70 gmina na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Spotkaliśmy tam wielu ludzi z pasją, a także… » więcej 2022-08-19, godz. 17:00 Wstrzymane prace przy przebudowie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Wiemy dlaczego Pat przy remoncie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Przypomnijmy to inwestycja PKP PLK realizowana wspólnie z miastem, która zakłada wzmocnienie konstrukcji… » więcej 2022-08-19, godz. 15:27 "Służby wojewody nie popełniły błędów w związku z zatruciem Odry". Pierwsze wnioski po kontroli posła Wilczy… Poseł Ryszard Wilczyński nie dopatrzył się błędnych działań i decyzji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z zatruciem Odry. » więcej 2022-08-19, godz. 14:48 Śnięte ryby odłowione na kędzierzyńskim odcinku Kanału Gliwickiego. Służby szukają przyczyny Około stu martwych ryb wydobyto dzisiaj (19.08) z Kanału Gliwickiego na wysokości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o odcinek między śluzami Kłodnica… » więcej 2022-08-19, godz. 14:23 Katedra Opolska opustoszała. Obiekt zamknięty z powodu remontu Katedra Opolska zamknięta dla wiernych i turystów do odwołania. Ruszył remont wewnątrz świątyni. Zakres prac jest spory. To między innymi wymiana posadzki… » więcej 2022-08-19, godz. 13:56 „Bezpieczna autostrada A4” od małopolskiego do opolskiego 336 wykroczeń, z przeważającą ilością tych związanych z ciężką nogą, do tego blisko 50 przypadków niezachowania odpowiedniej odległości między autami… » więcej 2022-08-19, godz. 12:45 "Ten wariant jest nieracjonalny". Radni gminy Łubniany są jednogłośnie przeciwni budowie obwodnicy Zawady na ich t… - Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08) sesji odrzucili… » więcej 2022-08-19, godz. 11:49 Wypadek na DW 411 Nysa - Głuchołazy W Bodzanowie na trasie Nysa - Głuchołazy doszło do zderzenia busa z cysterną. W związku z tym na drodze wprowadzono ruch wahadłowy - utrudnienia są około… » więcej 2022-08-19, godz. 10:18 Niespokojny wieczór i noc na opolskich drogach. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne W ciągu ostatnich dwunastu godzin na drogach woj. opolskiego w wypadkach zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »