Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-03, 18:11 Autor: Katarzyna Doros

Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą"

Janusz Kowalski, Bartosz Piekarski [fot. Katarzyna Doros]
Janusz Kowalski, Bartosz Piekarski [fot. Katarzyna Doros]
Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona o 39 milionów złotych, a w 2023 roku o 119 milionów złotych.
- Zwiększamy finansowanie nauki języka polskiego ojczystego dla naszych rodaków za granicą. Przywracamy proporcje symetrii finansowania i oczekujemy tym ruchem, że w końcu Republika Federalna w Niemczech uzna prawa Mniejszości Polskiej - mówił podczas konferencji prasowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski. - W drugim czytaniu ustawy budżetowej zostanie zgłoszona rządowa poprawka, która w 2022 roku zmniejsza finansowanie nauki języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej o co najmniej 39 milionów złotych. To z uwagi na fakt, że rok szkolny już trwa. Z kolei w 2023 roku finansowanie zostanie zmniejszone o 119 milionów złotych z obecnych 236 milionów złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na naukę języka polskiego za granicą dla Polonii, dla Polaków.

Poseł Janusz Kowalski przypomniał, że państwo niemieckie nie przeznacza żadnych pieniędzy na naukę języka polskiego, jako języka ojczystego w Republice Federalnej Niemiec. - Jeżeli chodzi o finansowanie organizacji mniejszości narodowych. Ta dyskusja nas jeszcze czeka. W tym roku to jest 3 miliony złotych, ale jestem przekonany, że jeżeli nie będzie przywrócony poziom jakiegokolwiek finansowania polskich organizacji polonijnych w Niemczech, to w 2023 roku uda nam się doprowadzić do realizacji postulatu likwidacji finansowania z polskiego budżetu organizacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce, skoro Niemcy nie finansują organizacji polonijnych w Niemczech - mówi.

Poseł Janusz Kowalski zapowiedział także, że złoży projekt ustawy, która miałaby znieść przywilej wyborczy dla Mniejszości Niemieckiej, która w wyborach parlamentarnych nie musi osiągać 5-procentowego progu wyborczego.

Poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej odpowiada, że każdy poseł może taki projekt złożyć. - Poseł Kowalski widzi zagrożenie dla polskiej racji stanu w jednym pośle Mniejszości Niemieckiej. - Przykre to jest, że od kilku miesięcy widzimy bardzo wyraźny atak ze strony pana Kowalskiego i taką powiedziałbym fobię antyniemiecką. My tylko musimy angażować swój wysiłek, czas na to, żeby odpierać te ataki, tłumaczyć, wyjaśniać. A moglibyśmy z powodzeniem dużo więcej rzeczy zrobić, chociażby nawet w kontekście współpracy polsko-niemieckiej.

Odnosząc się do kwestii obniżenia subwencji oświatowej na naukę języka niemieckiego Galla zauważa, że to uderzenie nie w rząd niemiecki, ale w dzieci i rodziców, którzy chcą, żeby te dzieci uczyły się języka niemieckiego i w nauczycieli, którzy mogą stracić pracę. - Samorządy, które muszą zrealizować te zadania, będą musiały szukać tych pieniędzy u siebie, czyli z naszych podatków, żeby pokryć koszt związany z nauką języka - dodaje.
Janusz Kowalski cz.1
Janusz Kowalski cz.2
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej 2022-01-17, godz. 21:09 Czad wciąż niebezpieczny. Tym razem ucierpiała 11-letnia opolanka 11-letnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla. » więcej 2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »