Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-03, 18:11 Autor: Katarzyna Doros

Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą"

Janusz Kowalski, Bartosz Piekarski [fot. Katarzyna Doros]
Janusz Kowalski, Bartosz Piekarski [fot. Katarzyna Doros]
Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona o 39 milionów złotych, a w 2023 roku o 119 milionów złotych.
- Zwiększamy finansowanie nauki języka polskiego ojczystego dla naszych rodaków za granicą. Przywracamy proporcje symetrii finansowania i oczekujemy tym ruchem, że w końcu Republika Federalna w Niemczech uzna prawa Mniejszości Polskiej - mówił podczas konferencji prasowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski. - W drugim czytaniu ustawy budżetowej zostanie zgłoszona rządowa poprawka, która w 2022 roku zmniejsza finansowanie nauki języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej o co najmniej 39 milionów złotych. To z uwagi na fakt, że rok szkolny już trwa. Z kolei w 2023 roku finansowanie zostanie zmniejszone o 119 milionów złotych z obecnych 236 milionów złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na naukę języka polskiego za granicą dla Polonii, dla Polaków.

Poseł Janusz Kowalski przypomniał, że państwo niemieckie nie przeznacza żadnych pieniędzy na naukę języka polskiego, jako języka ojczystego w Republice Federalnej Niemiec. - Jeżeli chodzi o finansowanie organizacji mniejszości narodowych. Ta dyskusja nas jeszcze czeka. W tym roku to jest 3 miliony złotych, ale jestem przekonany, że jeżeli nie będzie przywrócony poziom jakiegokolwiek finansowania polskich organizacji polonijnych w Niemczech, to w 2023 roku uda nam się doprowadzić do realizacji postulatu likwidacji finansowania z polskiego budżetu organizacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce, skoro Niemcy nie finansują organizacji polonijnych w Niemczech - mówi.

Poseł Janusz Kowalski zapowiedział także, że złoży projekt ustawy, która miałaby znieść przywilej wyborczy dla Mniejszości Niemieckiej, która w wyborach parlamentarnych nie musi osiągać 5-procentowego progu wyborczego.

Poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej odpowiada, że każdy poseł może taki projekt złożyć. - Poseł Kowalski widzi zagrożenie dla polskiej racji stanu w jednym pośle Mniejszości Niemieckiej. - Przykre to jest, że od kilku miesięcy widzimy bardzo wyraźny atak ze strony pana Kowalskiego i taką powiedziałbym fobię antyniemiecką. My tylko musimy angażować swój wysiłek, czas na to, żeby odpierać te ataki, tłumaczyć, wyjaśniać. A moglibyśmy z powodzeniem dużo więcej rzeczy zrobić, chociażby nawet w kontekście współpracy polsko-niemieckiej.

Odnosząc się do kwestii obniżenia subwencji oświatowej na naukę języka niemieckiego Galla zauważa, że to uderzenie nie w rząd niemiecki, ale w dzieci i rodziców, którzy chcą, żeby te dzieci uczyły się języka niemieckiego i w nauczycieli, którzy mogą stracić pracę. - Samorządy, które muszą zrealizować te zadania, będą musiały szukać tych pieniędzy u siebie, czyli z naszych podatków, żeby pokryć koszt związany z nauką języka - dodaje.
Janusz Kowalski cz.1
Janusz Kowalski cz.2
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2022-08-19, godz. 18:46 Burze i ulewy przechodzą przez region. Opolskie w zasięgu gwałtownych wyładowań atmosferycznych [ZDJĘCIA, FILMY] Burze z intensywnymi opadami dotarły nad Opolszczyznę. O ścianach deszczu informują nas słuchacze m.in. z Opola i okolic oraz Kędzierzyna-Koźla. Przed strażakami… » więcej 2022-08-19, godz. 17:45 Kraina parków. W ramach naszej jubileuszowej akcji dojechaliśmy do Dąbrowy [ZDJĘCIA, FILM] Dąbrowa była 52. przystankiem naszej wakacyjnej jubileuszowej trasy '70 gmina na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Spotkaliśmy tam wielu ludzi z pasją, a także… » więcej 2022-08-19, godz. 17:00 Wstrzymane prace przy przebudowie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Wiemy dlaczego Pat przy remoncie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Przypomnijmy to inwestycja PKP PLK realizowana wspólnie z miastem, która zakłada wzmocnienie konstrukcji… » więcej 2022-08-19, godz. 15:27 "Służby wojewody nie popełniły błędów w związku z zatruciem Odry". Pierwsze wnioski po kontroli posła Wilczy… Poseł Ryszard Wilczyński nie dopatrzył się błędnych działań i decyzji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z zatruciem Odry. » więcej 2022-08-19, godz. 14:48 Śnięte ryby odłowione na kędzierzyńskim odcinku Kanału Gliwickiego. Służby szukają przyczyny Około stu martwych ryb wydobyto dzisiaj (19.08) z Kanału Gliwickiego na wysokości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o odcinek między śluzami Kłodnica… » więcej 2022-08-19, godz. 14:23 Katedra Opolska opustoszała. Obiekt zamknięty z powodu remontu Katedra Opolska zamknięta dla wiernych i turystów do odwołania. Ruszył remont wewnątrz świątyni. Zakres prac jest spory. To między innymi wymiana posadzki… » więcej 2022-08-19, godz. 13:56 „Bezpieczna autostrada A4” od małopolskiego do opolskiego 336 wykroczeń, z przeważającą ilością tych związanych z ciężką nogą, do tego blisko 50 przypadków niezachowania odpowiedniej odległości między autami… » więcej 2022-08-19, godz. 12:45 "Ten wariant jest nieracjonalny". Radni gminy Łubniany są jednogłośnie przeciwni budowie obwodnicy Zawady na ich t… - Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08) sesji odrzucili… » więcej 2022-08-19, godz. 11:49 Wypadek na DW 411 Nysa - Głuchołazy W Bodzanowie na trasie Nysa - Głuchołazy doszło do zderzenia busa z cysterną. W związku z tym na drodze wprowadzono ruch wahadłowy - utrudnienia są około… » więcej 2022-08-19, godz. 10:18 Niespokojny wieczór i noc na opolskich drogach. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne W ciągu ostatnich dwunastu godzin na drogach woj. opolskiego w wypadkach zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »