Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-20, 10:00 Autor: Katarzyna Plewnia

"To ograniczenie edukacji mniejszościowej i zagrożenie dla małych wiejskich szkół". Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej w Radiu Opole

Szkoła w Reńskiej Wsi [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Szkoła w Reńskiej Wsi [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
Rafał Bartek [fot. Agnieszka Lubczańska]
Szkoła podstawowa w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
Szkoła podstawowa w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
W "Porannej Loży Radiowej" Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej, odniósł się do poprawki budżetowej autorstwa Janusz Kowalskiego, przyjętej w piątek (17.12) przez Sejm, a zmniejszającej finansowanie m.in. nauki języka niemieckiego dla mniejszości.
- To wydarzenie bez precedensu, bo to nie jest poprawka antymniejszościowa, to jest poprawka też antyregionalna. W ten sposób - świadomy i celowy - pan poseł prowadzi do zwijania się województwa - tak Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej, skomentował w przegłosowaną przez Sejm poprawkę do budżetu państwa, której autorem był poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski, a zmniejszającą finansowanie m.in. nauki języka niemieckiego dla mniejszości.

- Bo jeżeli spojrzymy na to, że kompetencją i wartością tego województwa są ludzie, to zabieranie godzin języka, możliwości edukacyjnych dzieciom, nie mi, nie liderom mniejszości, ale dzieciom, zabieranie subwencji, dzięki której te szkoły mogą być utrzymywane, jest tak naprawdę poprawką antyregionalną - stwierdził Rafał Bartek.

- Ta subwencja nie dotyczy tylko mniejszości niemieckiej i języka niemieckiego jako języka mniejszości, ta subwencja skonstruowana była z myślą o wszystkich mniejszościach narodowych - dodał Rafał Bartek.

- Ta poprawka, a my nie znamy szczegółowych zapisów, na ten moment ta poprawka dotyczy subwencji mniejszościowej, czyli można powiedzieć, że dotyczy wszystkich mniejszości. To nie jest tak, jak mówi poseł Kowalski, czy nawet minister Czarnek, że to dotyczy tylko i wyłącznie mniejszości niemieckiej.

- Na ten moment jest to więc ograniczenie edukacji mniejszościowej w ogóle i zagrożenie dla małych, zwłaszcza wiejskich szkół - dodał gość Radia Opole.

- Wiemy, że jest ograniczone to wsparcie i w ślad za tym możemy się spodziewać, nie możemy wykluczyć sytuacji, gdzie za chwilę będziemy słyszeć o zamykaniu małych szkół wiejskich i myślę, że wtedy ci, których będzie to dotykać, będą wiedzieć, gdzie muszą wysyłać podziękowania za ten fakt, że nie będą w stanie utrzymać tych małych szkół - wyliczał.

Poseł Janusz Kowalski argumentując złożenie poprawki do budżetu państwa na 2022 roku podkreślał, że rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej, natomiast państwo niemieckie nie przeznacza żadnych pieniędzy na naukę języka polskiego, jako języka ojczystego w Republice Federalnej Niemiec. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona o 39 milionów złotych, a w 2023 roku o 119 milionów złotych.

- Zwiększamy finansowanie nauki języka polskiego ojczystego dla naszych rodaków za granicą. Przywracamy proporcje symetrii finansowania i oczekujemy tym ruchem, że w końcu Republika Federalna w Niemczech uzna prawa Mniejszości Polskiej - mówił Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski.
Rafał Bartek, cz. 1
Rafał Bartek, cz. 2
Rafał Bartek, cz. 3

Wiadomości z regionu

2024-04-17, godz. 21:45 Staranował auta i uciekł. Pomogli świadkowie [ZDJĘCIA] Do groźnego zdarzenia doszło w Opolu na ulicy Ozimskiej. Kierujący busem miał staranować dwa samochody osobowe, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. » więcej 2024-04-17, godz. 19:00 Trzecioklasiści rywalizowali o tytuł mistrza w tabliczce mnożenia. "To nauka przez grę i zabawę" Szybkie myślenie, liczenie, ale też dobra kondycja. Te cechy były potrzebne uczestnikom II Opolskich Mistrzostw w Tabliczce Mnożenia. » więcej 2024-04-17, godz. 18:00 Kurek nie został zakręcony, będą negocjacje. Spór o ścieki między Nysą a Głuchołazami trwa Mieszkańcy 15 sołectw w gminie Głuchołazy oraz samego miasta nie zostali pozbawieni dostępu do kanalizacji. Nyska spółka komunalna AKWA wycofała się z… » więcej 2024-04-17, godz. 17:29 Spoglądają na zagadnienie zdrowia z szerszej perspektywy. W Opolu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja nauk… Sesje plenarne, prezentacje projektów badawczych w ramach warsztatów czy sesje dla młodych naukowców - taki jest plan I Międzynarodowej Konferencji 'Nowoczesne… » więcej 2024-04-17, godz. 17:17 Zaatakował ofiarę pistoletem pneumatycznym, bo chciał 200 złotych 22 i pół roku więzienia to górna granica kary, jaką usłyszeć może Krzysztof S., mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Wołczyn, który przed sądem będzie… » więcej 2024-04-17, godz. 16:19 Politechnika Opolska zdradza szczegóły Piastonaliów 2024 Dzień hip-hopowy i dzień rockowy zorganizuje Politechnika Opolska podczas majowego święta studentów, czyli Piastonaliów. Samorząd Studencki PO odsłania… » więcej 2024-04-17, godz. 16:18 Temat kopalni w Szymiszowie odroczony w czasie. Ludzie chcą, by sprawą zajęli się "nowi radni" Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej (17.04) sesji uchwały dotyczącej studium uwarunkowań… » więcej 2024-04-17, godz. 16:17 Na Opolszczyźnie w tym roku jeszcze bez zakażeń odrą, ale rośnie liczba infekcji w kraju i Europie Rośnie liczba zakażeń odrą w Polsce i całej Europie, a jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie? Tego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Druga tura wyborów samorządowych. Tomasz Kłoś przedstawia propozycje dla gminy Strzeleczki Rozwój gminy, inwestycje w edukację oraz aktywna polityka senioralna - to propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców Partnerstwo dla mieszkańców gminy Strzeleczki… » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Interesowali się klockami i hulajnogami. Złodzieje zabawek zatrzymani Pięć lat więzienia grozi czterem mieszkańcom województwa śląskiego, którzy w Opolu okradali sklepy z zabawkami. Sprawcy interesowali się przede wszystkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »