Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-29, 18:10 Autor: Katarzyna Doros

Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty

Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami. Dzięki zrealizowanej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo chorych, a transport pacjentów między szpitalami nie musi odbywać się na zewnątrz. OCO zyskało trzykondygnacyjny budynek na potrzeby działalności Izby Przyjęć, Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Oddziału Ginekologii Onkologicznej. W Szpitalu Wojewódzkim rozbudowano m.in. budynek pulmonologii dla punktu pobrań laboratorium.
- Dotychczas nie mieliśmy odrębnych pomieszczeń dla Izby Przyjęć, a pacjentów przyjmowaliśmy przez ambulatorium i poradnię - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Na pierwszym piętrze, czyli na poziomie łącznika zorganizowaliśmy pomieszczenia administracyjne dla Oddziału Chirurgii Onkologicznej dzięki czemu wyprowadzimy te wszystkie miejsca, które nie są przeznaczone na leczenie chorych, poza oddział szpitalny. I w tym miejscu powstaną nowe miejsca do leczenia, będziemy mogli zwiększyć liczbę łóżek. To samo nam się udało zrobić na poziomie Oddziału Ginekologii Onkologicznej. Tam również wyprowadzamy części administracyjne z powierzchni oddziału szpitalnego.

- Powiększyliśmy punkt pobrań, żeby była większa liczba stanowisk i większy komfort dla pacjentów. Liczba korzystających z punktu cały czas rośnie - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Rozbudowaliśmy również poradnię hematologiczną, jedyną w województwie. Przy rosnącej liczbie pacjentów hematoonkologicznych zwiększyliśmy liczbę gabinetów, gabinet zabiegowy. Dodatkowo zbudowaliśmy łącznik między budynkiem głównym szpitala a oddziałem chorób zakaźnych. To już się bardzo przydało, bo nasz personel anestezjologiczny, lekarze i pielęgniarki mogą nie wychodząc z budynku przejść w razie interwencji do pacjentów z COVID-19.

Dariusz Roszczyk, ordynator Oddziału Hematologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu podkreśla, że pacjenci z nowotworem są narażeni na infekcje i zakażenie COVID-19. - Dlatego utworzenie nowej poradni hematologicznej to dobre rozwiązanie - mówi. - Ci pacjenci zostali zabrani z tej części wspólnej i przebywają w tej naszej części, która jest wyłącznie hematologiczną. Dzięki temu łatwiej możemy ich izolować w czasie oczekiwania na wizytę.

- Cieszę się, bo to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w lepsze funkcjonowanie obydwu szpitali - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Lepiej wykorzystują potencjał lokalowy, potencjał kadrowy, a może się okazać, że i finansowy, otrzymywany z NFZ. Bo nie będzie potrzeby angażowania np. karetek do przewożenia pacjentów. Inwestycja skończyła się na kwocie 12 milionów 159 tysiącach złotych. Oczywiście dostaliśmy również dofinansowanie z Polskiego Funduszu Inwestycji Samorządowych.

- 4 miliony złotych, które zostały zainwestowane w inwestycję techniczno-sprzętową pochodziły z lokalnych inwestycji, czyli z budżetu wojewody. Część środków została przeznaczona na wyposażenie wybudowanych pomieszczeń oraz w sprzęt medyczny - dodaje Dariusz Sitko, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego.

W ramach inwestycji wykonano także instalację fotowoltaiczną i utworzono sale dydaktyczne na potrzeby kształcenia studentów z wydziału lekarskiego.
Marek Staszewski
Renata Ruman-Dzido
Dariusz Roszczyk
Andrzej Buła, Dariusz Sitko

Wiadomości z regionu

2022-08-19, godz. 18:46 Burze i ulewy przechodzą przez region. Opolskie w zasięgu gwałtownych wyładowań atmosferycznych [ZDJĘCIA, FILMY] Burze z intensywnymi opadami dotarły nad Opolszczyznę. O ścianach deszczu informują nas słuchacze m.in. z Opola i okolic oraz Kędzierzyna-Koźla. Przed strażakami… » więcej 2022-08-19, godz. 17:45 Kraina parków. W ramach naszej jubileuszowej akcji dojechaliśmy do Dąbrowy [ZDJĘCIA, FILM] Dąbrowa była 52. przystankiem naszej wakacyjnej jubileuszowej trasy '70 gmina na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Spotkaliśmy tam wielu ludzi z pasją, a także… » więcej 2022-08-19, godz. 17:00 Wstrzymane prace przy przebudowie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Wiemy dlaczego Pat przy remoncie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Przypomnijmy to inwestycja PKP PLK realizowana wspólnie z miastem, która zakłada wzmocnienie konstrukcji… » więcej 2022-08-19, godz. 15:27 "Służby wojewody nie popełniły błędów w związku z zatruciem Odry". Pierwsze wnioski po kontroli posła Wilczy… Poseł Ryszard Wilczyński nie dopatrzył się błędnych działań i decyzji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z zatruciem Odry. » więcej 2022-08-19, godz. 14:48 Śnięte ryby odłowione na kędzierzyńskim odcinku Kanału Gliwickiego. Służby szukają przyczyny Około stu martwych ryb wydobyto dzisiaj (19.08) z Kanału Gliwickiego na wysokości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o odcinek między śluzami Kłodnica… » więcej 2022-08-19, godz. 14:23 Katedra Opolska opustoszała. Obiekt zamknięty z powodu remontu Katedra Opolska zamknięta dla wiernych i turystów do odwołania. Ruszył remont wewnątrz świątyni. Zakres prac jest spory. To między innymi wymiana posadzki… » więcej 2022-08-19, godz. 13:56 „Bezpieczna autostrada A4” od małopolskiego do opolskiego 336 wykroczeń, z przeważającą ilością tych związanych z ciężką nogą, do tego blisko 50 przypadków niezachowania odpowiedniej odległości między autami… » więcej 2022-08-19, godz. 12:45 "Ten wariant jest nieracjonalny". Radni gminy Łubniany są jednogłośnie przeciwni budowie obwodnicy Zawady na ich t… - Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08) sesji odrzucili… » więcej 2022-08-19, godz. 11:49 Wypadek na DW 411 Nysa - Głuchołazy W Bodzanowie na trasie Nysa - Głuchołazy doszło do zderzenia busa z cysterną. W związku z tym na drodze wprowadzono ruch wahadłowy - utrudnienia są około… » więcej 2022-08-19, godz. 10:18 Niespokojny wieczór i noc na opolskich drogach. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne W ciągu ostatnich dwunastu godzin na drogach woj. opolskiego w wypadkach zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »