Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-29, 18:10 Autor: Katarzyna Doros

Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty

Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Otwarcie łącznika w Szpitalu Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii [fot. Katarzyna Doros]
Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami. Dzięki zrealizowanej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo chorych, a transport pacjentów między szpitalami nie musi odbywać się na zewnątrz. OCO zyskało trzykondygnacyjny budynek na potrzeby działalności Izby Przyjęć, Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Oddziału Ginekologii Onkologicznej. W Szpitalu Wojewódzkim rozbudowano m.in. budynek pulmonologii dla punktu pobrań laboratorium.
- Dotychczas nie mieliśmy odrębnych pomieszczeń dla Izby Przyjęć, a pacjentów przyjmowaliśmy przez ambulatorium i poradnię - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Na pierwszym piętrze, czyli na poziomie łącznika zorganizowaliśmy pomieszczenia administracyjne dla Oddziału Chirurgii Onkologicznej dzięki czemu wyprowadzimy te wszystkie miejsca, które nie są przeznaczone na leczenie chorych, poza oddział szpitalny. I w tym miejscu powstaną nowe miejsca do leczenia, będziemy mogli zwiększyć liczbę łóżek. To samo nam się udało zrobić na poziomie Oddziału Ginekologii Onkologicznej. Tam również wyprowadzamy części administracyjne z powierzchni oddziału szpitalnego.

- Powiększyliśmy punkt pobrań, żeby była większa liczba stanowisk i większy komfort dla pacjentów. Liczba korzystających z punktu cały czas rośnie - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Rozbudowaliśmy również poradnię hematologiczną, jedyną w województwie. Przy rosnącej liczbie pacjentów hematoonkologicznych zwiększyliśmy liczbę gabinetów, gabinet zabiegowy. Dodatkowo zbudowaliśmy łącznik między budynkiem głównym szpitala a oddziałem chorób zakaźnych. To już się bardzo przydało, bo nasz personel anestezjologiczny, lekarze i pielęgniarki mogą nie wychodząc z budynku przejść w razie interwencji do pacjentów z COVID-19.

Dariusz Roszczyk, ordynator Oddziału Hematologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu podkreśla, że pacjenci z nowotworem są narażeni na infekcje i zakażenie COVID-19. - Dlatego utworzenie nowej poradni hematologicznej to dobre rozwiązanie - mówi. - Ci pacjenci zostali zabrani z tej części wspólnej i przebywają w tej naszej części, która jest wyłącznie hematologiczną. Dzięki temu łatwiej możemy ich izolować w czasie oczekiwania na wizytę.

- Cieszę się, bo to nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w lepsze funkcjonowanie obydwu szpitali - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Lepiej wykorzystują potencjał lokalowy, potencjał kadrowy, a może się okazać, że i finansowy, otrzymywany z NFZ. Bo nie będzie potrzeby angażowania np. karetek do przewożenia pacjentów. Inwestycja skończyła się na kwocie 12 milionów 159 tysiącach złotych. Oczywiście dostaliśmy również dofinansowanie z Polskiego Funduszu Inwestycji Samorządowych.

- 4 miliony złotych, które zostały zainwestowane w inwestycję techniczno-sprzętową pochodziły z lokalnych inwestycji, czyli z budżetu wojewody. Część środków została przeznaczona na wyposażenie wybudowanych pomieszczeń oraz w sprzęt medyczny - dodaje Dariusz Sitko, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego.

W ramach inwestycji wykonano także instalację fotowoltaiczną i utworzono sale dydaktyczne na potrzeby kształcenia studentów z wydziału lekarskiego.
Marek Staszewski
Renata Ruman-Dzido
Dariusz Roszczyk
Andrzej Buła, Dariusz Sitko

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej 2022-01-17, godz. 21:09 Czad wciąż niebezpieczny. Tym razem ucierpiała 11-letnia opolanka 11-letnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla. » więcej 2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »