Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-27, 09:00 Autor: Justyna Maćkowiak

O polsko-czeskiej współpracy transgranicznej. "Działania euroregionów można ocenić pozytywnie"

Wojciech Opioła [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Opioła [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Masowa wymiana ludności po drugiej wojnie światowej w pasie pogranicza opolsko-czeskiego zdecydowanie ma wpływ na współczesne relacje, współpracę transgraniczną - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Wojciech Opioła z Katedry Studiów Regionalnych Uniwersytetu Opolskiego, który prowadzi badania dotyczące m.in. współpracy transgranicznej.
- Po obu stronach granicy została wysiedlona ludność niemiecka, na tych terenach było to ponad 90 procent mieszkańców. Ludność napływowa przez kolejnych kilkadziesiąt lat prawie nie miała możliwości kontaktu, więc nie było nawet zainteresowania tym, co jest po drugiej stronie granicy. Dopiero od 30 lat, gdy granice są otwarte i można je przekraczać, jakieś zainteresowanie się pojawia, ale to jest za krótki okres, żeby powstały małżeństwa transgraniczne, żeby polskie dzieci zaczęły chodzić do czeskich szkół, żeby czeskie dzieci np. uczęszczały na zajęcia sportowe po polskiej stronie. Takie przykłady można zaobserwować np. w Cieszynie. Tam nie doszło do wymiany ludności i poziom integracji transgranicznej jest zupełnie inny - dodaje gość Radia Opole.

Władze przygranicznych terenów współpracują w ramach 16 euroregionów. Samorządy lokalne z województwa opolskiego należą do dwóch z nich. Są to euroregiony „Pradziad” oraz „Silesia”. Funkcjonują one ponad 20 lat. - Działania euroregionów można ocenić pozytywnie - uważa dr Wojciech Opioła. - Natomiast, jeżeli mielibyśmy się zastanowić nad poziomem współpracy transgranicznej, to jest trochę inne pytanie, bo euroregiony robią co mogą, ale ich działalność jest ograniczona z jednej strony prawodawstwem, nie wszystko da się zrobić, z drugiej strony funduszami, a z trzeciej strony zainteresowaniem lokalnych społeczności. Niektóre gminy leżące bezpośrednio w pasie granicznym nie należą z jakichś powodów do euroregionów i nic nie można na to poradzić.

Unia Europejska przeznaczy mniejsze fundusze na rozwój pogranicza polsko-czeskiego. W nowej perspektywie finansowej na ten obszar trafi blisko 170 mln euro, ale nie będzie dofinansowania projektów oświatowych.
Wojciech Opioła cz. 1
Wojciech Opioła cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 09:00 W Strzelcach Opolskich gmina i parafia organizują warsztaty dla młodzieży. To propozycja na ferie Gmina Strzelce Opolskie i tamtejsza parafia św. Wawrzyńca po raz kolejny organizują zajęcia w czasie ferii zimowych. To kolejna inicjatywa, która połączyła… » więcej 2022-01-20, godz. 08:42 W Proślicach koło Byczyny samochód wpadł do rowu. Ranna została kobieta w ciąży i 7-letnie dziecko Samochód wypadł z drogi, a podróżująca nim kobieta w ciąży i jej 7-letnie dziecko zostali poszkodowani. Do tego zdarzenia doszło w Proślicach (pow. kluczborski)… » więcej 2022-01-20, godz. 08:05 Pożar poddasza w budynku wielorodzinnym w Nowej Wsi Królewskiej w Opolu. Na miejscu 9 zastępów straży pożarnej [… Siedem zastępów straży pożarnej gasi pożar w budynku wielorodzinnym przy ulicy Jagiellonów w Opolu. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej… » więcej 2022-01-20, godz. 07:40 Zderzenie busa z osobówką na DW 408 w Starym Koźlu. Jedna osoba poszkodowana Około godziny 07:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie, że na ulicy Braci Wolnych w Starym Koźlu zderzył się samochód osobowy z busem. Według wstępnych… » więcej 2022-01-20, godz. 07:15 NFZ szuka aptek, gdzie będzie można szczepić mieszkańców przeciwko grypie. Są na to pieniądze Opolski oddział NFZ poszukuje aptek, które podejmą się prowadzenia akcji szczepień przeciwko grypie sezonowej. Zgłaszać może się każda placówka, która… » więcej 2022-01-19, godz. 21:31 Zapowiada się wietrzny czwartek. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze wydało dla wszystkich powiatów województwa IMGW. » więcej 2022-01-19, godz. 20:32 Raport dnia. Ponad 30 tysięcy infekcji i 377 zgonów w kraju. Administracja publiczna ma pracować zdalnie, w przyszłym… 24 zgony osób zarażonych koronawirusem i 623 nowe infekcje odnotowano od wczoraj (18.01) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 30… » więcej 2022-01-19, godz. 20:30 "Drogi" manewr na drodze zaliczył młody kierowca w Oleśnie 2200 złotych mandatu i 10 punktów karnych - tym dla 19-letniego kierowcy wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym. » więcej 2022-01-19, godz. 19:15 Mandaty za szaleństwo na drodze w miejscu, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku Od 800 do 2500 zł zapłacą kierowcy, którzy znacząco przekroczyli prędkość na drogach powiatu strzeleckiego. Dwóch z nich policja zatrzymała, gdy pędzili… » więcej 2022-01-19, godz. 18:59 MSWiA dofinansuje zakup 16 nowych wozów dla opolskich jednostek ochotniczej straży pożarnej [LISTA] Dofinansowania na zakup 16 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych trafią w tym roku do jednostek ochotniczej straży pożarnej na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »