Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-27, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA]

Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
Polsko-litewskie przejście graniczne [fot. Marcin Boczek]
VIII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście.
- Pod naszym dachem zrzeszamy ponad 30 polskich organizacji – mówi Bożena Mieżonis, koordynator projektów kulturalnych Domu Kultury Polskiej w Wilnie. - Mamy teatr i przeróżne zespoły pieśni i tańca. Także jako administracja Domu Polskiego organizujemy przeróżne przedsięwzięcia, które promują polską kulturę i historię w szerokim znaczeniu tego słowa.

- Dom Kultury Polskiej w Wilnie, jak powstał to był ośrodek, gdzie ludzie zaczęli koncentrować się, zbierać się i poczuli, że mają miejsce, jakiś zakątek, gdzie można przyjść, podzielić się swoimi wrażeniami. Dom Kultury Polskiej stał się takim ośrodkiem życia Polaków tutaj na Litwie w Wilnie - powiedział Radiu Opole dr Marian Grygorowicz, prezes Akademii Trzeciego Wieku w Wilnie.

Wyjazd dziennikarzy Radia Opole na Litwę ma związek z misją publiczną naszej rozgłośni. Zarejestrowane zostaną tam rozmowy z przedstawicielami mniejszości polskiej. Radio Opole spełni też obietnicę z ostatniego naszego pobytu w Turgielach (rejon solecznicki), gdzie nasi rodacy są gospodarzami tej gminy. Wykonamy tam sesję nagraniową znanego w środowisku kresowym i występującego za granicą zespołu „Turgielanki”, który w tym roku obchodzi 30. lecie działalności.

Dziennikarzom Radia Opole towarzyszy Halina Nabrdalik, prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, która jest inicjatorką wielu akcji wspomagających naszą mniejszość na Litwie i Ukrainie.

Wiadomości z regionu

2022-01-20, godz. 21:00 Raport dnia: mamy kolejny rekord zakażeń V fali. Administracja publiczna przechodzi na pracę zdalną [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 753 nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (20.01) o 32 835 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2022-01-20, godz. 21:00 Z roku na rok styczeń w Opolu jest bardziej deszczowy niż śnieżny. Przez 20 lat temperatura wzrosła o półtora s… Coraz mniej śniegu, coraz więcej deszczu przynosi styczeń w Opolu. Widać to także w statystycznych opracowaniach. » więcej 2022-01-20, godz. 20:35 Mieszkańcy Morowa próbują ujarzmić górską rzekę. Mora regularnie podtapia ich wieś Co kilka lat podtopienia domów, a nawet lokalne powodzie niszczą ich dobytek. Dlatego starają się, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej ograniczyć skutki… » więcej 2022-01-20, godz. 20:30 Sypią się słone mandaty. 60-latek ze Strzelec Opolskich zapłaci 3 tysiące Obowiązujący od kilku tygodni nowy taryfikator i znacznie wyższe kwoty mandatów nadal nie są dla wielu kierowców motywacją, by zdjąć nogę z gazu. Sypią… » więcej 2022-01-20, godz. 18:30 Lewica Razem pyta o zmiany kursów linii MZK i sens budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Ratusz tłumaczy: to… Lewica Razem organizuje interwencję poselską w opolskim ratuszu. Członkowie tej partii chcą się dowiedzieć od władz miasta, jak ma funkcjonować centrum… » więcej 2022-01-20, godz. 18:05 Strażacy ugasili pożar na ul. Jagiellonów w Opolu. Budynek nie nadaje się do zamieszkania Spalone piętro i poddasze oraz zalany parter to bilans pożaru, do którego doszło dziś rano (20.01) w jednym z budynków mieszkalnych na ul. Jagiellonów w… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Nowe zasady wizyt w starostwie w Strzelcach Opolskich Zmieniają się zasady obsługi klientów w wydziale komunikacji i transportu w starostwie powiatowym w Strzelcach Opolskich. Wydział będzie obsługiwać w sali… » więcej 2022-01-20, godz. 17:21 "Podejmij mistrzowską decyzję". W sobotę szczepienia przeciw COVID-19 w trzech galeriach handlowych w Opolu Opolszczyzna zajmuje 13. miejsce po względem wyszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19. W związku z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem i prognozowanym… » więcej 2022-01-20, godz. 17:02 Prezydent Wiśniewski wysyła apel do premiera w sprawie dotacji na drogi. Wojewoda mówi o wsparciu przy składanych … Prezydent Opola zaapelował do premiera Morawieckiego i opolskich parlamentarzystów o niewykluczanie stolicy naszego regionu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dr… » więcej 2022-01-20, godz. 16:55 Uwaga mieszkańcy Opola. Na niebie można zobaczyć latające obiekty... i to nie jest UFO Czy UFO zawitało do Opola? Tak mogło się wczoraj (19.01) po południu przez chwilę wydawać mieszkańcom stolicy regionu. Jednak po zweryfikowaniu przez jednego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »