Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-25, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Poprawek nie będzie. Opolscy radni PiS wycofali z głosowania oświadczenie o solidarności ze służbami mundurowymi na granicy polsko-białoruskiej

Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Archiwum: XLIII sesja Rady Miasta Opola [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Opola z klubu Prawa i Sprawiedliwości wycofali z planu dzisiejszej (25.11) sesji swój projekt uchwały-oświadczenia dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Miał to być wyraz solidarności z polskimi służbami mundurowymi. Skąd decyzja o kroku w tył? Pozostali radni chcieli umieścić w projekcie poprawki. Między innymi zapis, aby polskie media zostały wpuszczone na granicę.
- Te poprawki całkowicie zmieniają sens uchwały - mówi Michał Nowak, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- To ma być uchwała wspierająca nasze wojska i pokazująca brak akceptacji na działania prezydenta Łukaszenki, które są de facto wojną hybrydową. Do tej wojny wykorzystywani są migranci, więc niewyobrażalnym byłoby teraz rozszerzenie tej uchwały.

Jednym z radnych, który chciał wprowadzenia zmian był Przemysław Pospieszyński z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówi - To jest dobry krok, tego nie kwestionujemy, ale zauważamy jednak, że sytuacja na granicy jest bardziej złożona.

- Złożyliśmy poprawkę razem z przewodniczącym Piotrem Mielcem, jako przedstawiciele dwóch największych klubów. Dołożyliśmy aspekty ważne z punktu widzenia nas i naszych wyborców. Po pierwsze jest to pomoc migrantom, którzy nielegalnie przedostali się na polską granicę. Chcemy, aby udzielone im było wsparcie humanitarne i bytowe, do czasu wyjaśnienia ich statusu migracyjnego. Po drugie dopuszczenie do strefy przygranicznej polskich i międzynarodowych mediów.

Dodajmy, że projekt uchwały nie był jedyną akcją działaczy opolskich Prawa i Sprawiedliwości, którzy wykazywali solidarność ze służbami na granicy. Wcześniej prowadzili oni w swoich biurach zbiórkę "artykułów wsparcia" dla funkcjonariuszy.
Michał Nowak
Przemysław Pospieszyński

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »