Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-22, 18:11 Autor: Piotr Wójtowicz

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu. Czyli koniec stania w półgodzinnych korkach w centrum miasta [FILM, ZDJĘCIA]

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu
Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina. Po 36 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty zakończono jedną z największych inwestycji drogowych na Opolszczyźnie. Koszt budowy 11-kilometrowej trasy wyniósł około 300 milionów złotych. Dzięki temu mieszkańcy Niemodlina nie będą skazani już na duże natężenie ruchu w centrum miasta. Powody do zadowolenia mają również kierowcy korzystający z DK46 Opole - Nysa. - Szacujemy, że przejazd nową obwodnicą zajmie około 7 minut - mówi dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu Rafał Pydych.
W uroczystości otwarcia obwodnicy Niemodlina uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Została zrealizowana kolejna, oczekiwana przez dziesiątki lat inwestycja - zaznaczył. Opolska posłanka PiS Katarzyna Czochara, odnosząc się do słów ministra, dodała: - 30 lat mieszkańcy Niemodlina czekali na tę drogę. Dla mnie to jest bardzo ważny dzień.

- Zmieściliśmy się w kosztorysie - uzupełnił wojewoda Sławomir Kłosowski. - Budowa w sumie wyniosła około 300 mln złotych. To jest dobry wynik i co najważniejsze dotrzymaliśmy terminu. Przypominam, że od wydania ZRiD do dziś budowa zajęła 36 miesięcy. To jest nie tylko dotrzymanie terminu, ale w momencie drożyzny wspaniały wynik (finansowy) i tu jest podziękowanie dla wykonawcy, ministerstwa i GDDKiA w Opolu - zaznaczył przedstawiciel rządu w terenie.

Szefowa PiS w regionie, poseł Violetta Porowska zwróciła uwagę na zakres inwestycji i malowniczość trasy - 18 obiektów inżynieryjnych, z czego jeden most ma długość około 300 metrów (nad Ścinawą Niemodlińską). - Po raz pierwszy obwodnicą jechałam podczas budowy, natomiast jestem ciekawa, jak się będzie jechało całym odcinkiem, ponieważ obwodnica pokazuje urok tej części Opolszczyzny - stwierdziła.

Zastępca dyrektora GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz dodał: - Cieszę się, że udało nam się obronić projekt, który pozwolił na budowę 4-pasowej trasy. - Ta droga między zjazdem na Wawelno a Sosnówką będzie miała po dwa pasy w każdą stronę, natomiast na pozostałym odcinku - przekrój 2+1. Odnosząc się do poprawy bezpieczeństwa, zwrócił uwagę na kontrałuki, które mają utrudnić niekontrolowane wjazdy na ronda

Wraz z zakończeniem budowy obwodnicy Niemodlina oddano do użytku przejazd łączący Wawelno i Prądy z Sosnówką.

Uroczystość odbyła się bez udziału burmistrz Niemodlina.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Mota-Engil oraz Himmel i Papesch.

Dodajmy, zadanie zostało dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nowa trasa klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie.

Jak czytamy na stronie GDDKiA w Opolu, obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie "Projektuj i buduj" są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.

Kalendarium obwodnicy Niemodlina:

20 maja 2010 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
8 września 2010 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
24 maja 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą
17 lipca 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID
19 lipca 2019 r. - przekazanie placu budowy wykonawcy
Posłuchaj relacji z otwarcia obwodnicy Niemodlina z magazynu "Reporterskie tu i teraz" - autor Piotr Wójtowicz
Rafał Pydych
Andrzej Adamczyk, Katarzyna Czochara, Violetta Porowska, Sławomir Kłosowski
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-08-19, godz. 18:46 Burze i ulewy przechodzą przez region. Opolskie w zasięgu gwałtownych wyładowań atmosferycznych [ZDJĘCIA, FILMY] Burze z intensywnymi opadami dotarły nad Opolszczyznę. O ścianach deszczu informują nas słuchacze m.in. z Opola i okolic oraz Kędzierzyna-Koźla. Przed strażakami… » więcej 2022-08-19, godz. 17:45 Kraina parków. W ramach naszej jubileuszowej akcji dojechaliśmy do Dąbrowy [ZDJĘCIA, FILM] Dąbrowa była 52. przystankiem naszej wakacyjnej jubileuszowej trasy '70 gmina na 70-lecie' Radia Opole i NTO. Spotkaliśmy tam wielu ludzi z pasją, a także… » więcej 2022-08-19, godz. 17:00 Wstrzymane prace przy przebudowie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Wiemy dlaczego Pat przy remoncie wiaduktu nad Krapkowicką w Opolu. Przypomnijmy to inwestycja PKP PLK realizowana wspólnie z miastem, która zakłada wzmocnienie konstrukcji… » więcej 2022-08-19, godz. 15:27 "Służby wojewody nie popełniły błędów w związku z zatruciem Odry". Pierwsze wnioski po kontroli posła Wilczy… Poseł Ryszard Wilczyński nie dopatrzył się błędnych działań i decyzji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z zatruciem Odry. » więcej 2022-08-19, godz. 14:48 Śnięte ryby odłowione na kędzierzyńskim odcinku Kanału Gliwickiego. Służby szukają przyczyny Około stu martwych ryb wydobyto dzisiaj (19.08) z Kanału Gliwickiego na wysokości powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Chodzi o odcinek między śluzami Kłodnica… » więcej 2022-08-19, godz. 14:23 Katedra Opolska opustoszała. Obiekt zamknięty z powodu remontu Katedra Opolska zamknięta dla wiernych i turystów do odwołania. Ruszył remont wewnątrz świątyni. Zakres prac jest spory. To między innymi wymiana posadzki… » więcej 2022-08-19, godz. 13:56 „Bezpieczna autostrada A4” od małopolskiego do opolskiego 336 wykroczeń, z przeważającą ilością tych związanych z ciężką nogą, do tego blisko 50 przypadków niezachowania odpowiedniej odległości między autami… » więcej 2022-08-19, godz. 12:45 "Ten wariant jest nieracjonalny". Radni gminy Łubniany są jednogłośnie przeciwni budowie obwodnicy Zawady na ich t… - Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08) sesji odrzucili… » więcej 2022-08-19, godz. 11:49 Wypadek na DW 411 Nysa - Głuchołazy W Bodzanowie na trasie Nysa - Głuchołazy doszło do zderzenia busa z cysterną. W związku z tym na drodze wprowadzono ruch wahadłowy - utrudnienia są około… » więcej 2022-08-19, godz. 10:18 Niespokojny wieczór i noc na opolskich drogach. Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne W ciągu ostatnich dwunastu godzin na drogach woj. opolskiego w wypadkach zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »