Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-22, 18:11 Autor: Piotr Wójtowicz

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu. Czyli koniec stania w półgodzinnych korkach w centrum miasta [FILM, ZDJĘCIA]

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu
Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina. Po 36 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty zakończono jedną z największych inwestycji drogowych na Opolszczyźnie. Koszt budowy 11-kilometrowej trasy wyniósł około 300 milionów złotych. Dzięki temu mieszkańcy Niemodlina nie będą skazani już na duże natężenie ruchu w centrum miasta. Powody do zadowolenia mają również kierowcy korzystający z DK46 Opole - Nysa. - Szacujemy, że przejazd nową obwodnicą zajmie około 7 minut - mówi dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu Rafał Pydych.
W uroczystości otwarcia obwodnicy Niemodlina uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Została zrealizowana kolejna, oczekiwana przez dziesiątki lat inwestycja - zaznaczył. Opolska posłanka PiS Katarzyna Czochara, odnosząc się do słów ministra, dodała: - 30 lat mieszkańcy Niemodlina czekali na tę drogę. Dla mnie to jest bardzo ważny dzień.

- Zmieściliśmy się w kosztorysie - uzupełnił wojewoda Sławomir Kłosowski. - Budowa w sumie wyniosła około 300 mln złotych. To jest dobry wynik i co najważniejsze dotrzymaliśmy terminu. Przypominam, że od wydania ZRiD do dziś budowa zajęła 36 miesięcy. To jest nie tylko dotrzymanie terminu, ale w momencie drożyzny wspaniały wynik (finansowy) i tu jest podziękowanie dla wykonawcy, ministerstwa i GDDKiA w Opolu - zaznaczył przedstawiciel rządu w terenie.

Szefowa PiS w regionie, poseł Violetta Porowska zwróciła uwagę na zakres inwestycji i malowniczość trasy - 18 obiektów inżynieryjnych, z czego jeden most ma długość około 300 metrów (nad Ścinawą Niemodlińską). - Po raz pierwszy obwodnicą jechałam podczas budowy, natomiast jestem ciekawa, jak się będzie jechało całym odcinkiem, ponieważ obwodnica pokazuje urok tej części Opolszczyzny - stwierdziła.

Zastępca dyrektora GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz dodał: - Cieszę się, że udało nam się obronić projekt, który pozwolił na budowę 4-pasowej trasy. - Ta droga między zjazdem na Wawelno a Sosnówką będzie miała po dwa pasy w każdą stronę, natomiast na pozostałym odcinku - przekrój 2+1. Odnosząc się do poprawy bezpieczeństwa, zwrócił uwagę na kontrałuki, które mają utrudnić niekontrolowane wjazdy na ronda

Wraz z zakończeniem budowy obwodnicy Niemodlina oddano do użytku przejazd łączący Wawelno i Prądy z Sosnówką.

Uroczystość odbyła się bez udziału burmistrz Niemodlina.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Mota-Engil oraz Himmel i Papesch.

Dodajmy, zadanie zostało dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nowa trasa klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie.

Jak czytamy na stronie GDDKiA w Opolu, obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie "Projektuj i buduj" są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.

Kalendarium obwodnicy Niemodlina:

20 maja 2010 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
8 września 2010 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
24 maja 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą
17 lipca 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID
19 lipca 2019 r. - przekazanie placu budowy wykonawcy
Posłuchaj relacji z otwarcia obwodnicy Niemodlina z magazynu "Reporterskie tu i teraz" - autor Piotr Wójtowicz
Rafał Pydych
Andrzej Adamczyk, Katarzyna Czochara, Violetta Porowska, Sławomir Kłosowski
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 21:30 Raport dnia. 249 nowych infekcji na Opolszczyźnie. W kraju zmarły 4 zarażone osoby [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 249 na Opolszczyźnie. 4 osoby zmarły w wyniku współistnienia patogenu… » więcej 2022-01-17, godz. 21:09 Czad wciąż niebezpieczny. Tym razem ucierpiała 11-letnia opolanka 11-letnia dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla. » więcej 2022-01-17, godz. 21:00 PWSZ w Nysie zaczyna produkcję energii ze słońca Władze uczelni dążą do energetycznej samowystarczalności. Żeby do tego doprowadzić chcą zbudować farmę fotowoltaiczną za Nysą. » więcej 2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »