Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-22, 18:11 Autor: Piotr Wójtowicz

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu. Czyli koniec stania w półgodzinnych korkach w centrum miasta [FILM, ZDJĘCIA]

Obwodnica Niemodlina otwarta dla ruchu
Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina. Po 36 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty zakończono jedną z największych inwestycji drogowych na Opolszczyźnie. Koszt budowy 11-kilometrowej trasy wyniósł około 300 milionów złotych. Dzięki temu mieszkańcy Niemodlina nie będą skazani już na duże natężenie ruchu w centrum miasta. Powody do zadowolenia mają również kierowcy korzystający z DK46 Opole - Nysa. - Szacujemy, że przejazd nową obwodnicą zajmie około 7 minut - mówi dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu Rafał Pydych.
W uroczystości otwarcia obwodnicy Niemodlina uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Została zrealizowana kolejna, oczekiwana przez dziesiątki lat inwestycja - zaznaczył. Opolska posłanka PiS Katarzyna Czochara, odnosząc się do słów ministra, dodała: - 30 lat mieszkańcy Niemodlina czekali na tę drogę. Dla mnie to jest bardzo ważny dzień.

- Zmieściliśmy się w kosztorysie - uzupełnił wojewoda Sławomir Kłosowski. - Budowa w sumie wyniosła około 300 mln złotych. To jest dobry wynik i co najważniejsze dotrzymaliśmy terminu. Przypominam, że od wydania ZRiD do dziś budowa zajęła 36 miesięcy. To jest nie tylko dotrzymanie terminu, ale w momencie drożyzny wspaniały wynik (finansowy) i tu jest podziękowanie dla wykonawcy, ministerstwa i GDDKiA w Opolu - zaznaczył przedstawiciel rządu w terenie.

Szefowa PiS w regionie, poseł Violetta Porowska zwróciła uwagę na zakres inwestycji i malowniczość trasy - 18 obiektów inżynieryjnych, z czego jeden most ma długość około 300 metrów (nad Ścinawą Niemodlińską). - Po raz pierwszy obwodnicą jechałam podczas budowy, natomiast jestem ciekawa, jak się będzie jechało całym odcinkiem, ponieważ obwodnica pokazuje urok tej części Opolszczyzny - stwierdziła.

Zastępca dyrektora GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz dodał: - Cieszę się, że udało nam się obronić projekt, który pozwolił na budowę 4-pasowej trasy. - Ta droga między zjazdem na Wawelno a Sosnówką będzie miała po dwa pasy w każdą stronę, natomiast na pozostałym odcinku - przekrój 2+1. Odnosząc się do poprawy bezpieczeństwa, zwrócił uwagę na kontrałuki, które mają utrudnić niekontrolowane wjazdy na ronda

Wraz z zakończeniem budowy obwodnicy Niemodlina oddano do użytku przejazd łączący Wawelno i Prądy z Sosnówką.

Uroczystość odbyła się bez udziału burmistrz Niemodlina.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Mota-Engil oraz Himmel i Papesch.

Dodajmy, zadanie zostało dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nowa trasa klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie.

Jak czytamy na stronie GDDKiA w Opolu, obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie przez GDDKiA w woj. opolskim. Na etapie realizacji w systemie "Projektuj i buduj" są również obwodnice Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu przyszłej S11 i Praszki w ciągu DK45. Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.

Kalendarium obwodnicy Niemodlina:

20 maja 2010 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
8 września 2010 r. - uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
24 maja 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą
17 lipca 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID
19 lipca 2019 r. - przekazanie placu budowy wykonawcy
Posłuchaj relacji z otwarcia obwodnicy Niemodlina z magazynu "Reporterskie tu i teraz" - autor Piotr Wójtowicz
Rafał Pydych
Andrzej Adamczyk, Katarzyna Czochara, Violetta Porowska, Sławomir Kłosowski
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]
Otwarcie obwodnicy Niemodlina [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2024-02-23, godz. 19:45 Coraz więcej zachorowań na odrę, także na Opolszczyźnie Odra nadal groźna. W styczniu na Opolszczyźnie odnotowano dziewięć przypadków tej choroby, o cztery więcej niż w tym samym czasie, w zeszłym roku. Obecnie… » więcej 2024-02-23, godz. 19:15 "Staramy się prowadzić normalną działalność". 2 lata wojny na Ukrainie oczami polskich działaczy 24 lutego przypada druga rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rakiety agresora spadły m.in. na Iwano-Frankiwsk, z którym współpracuje… » więcej 2024-02-23, godz. 19:01 "Ziemia Strzelecka" gotowa na wybory. Niebawem spotkania z mieszkańcami Kampania wyborcza w Strzelcach Opolskich nabiera rozpędu. W tamtejszym ośrodku kultury Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Strzelecka zaprezentował kandydatów… » więcej 2024-02-23, godz. 17:00 Dwa lata od wybuchu wojny. W Opolu zaplanowano wiec poparcia dla Ukrainy W sobotę (24.02) przypada druga rocznica od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Blisko 15 milionów Ukraińców musiało opuścić swoje… » więcej 2024-02-23, godz. 16:31 Pięć szczeniąt utopionych w szambie. Mieszkaniec gminy Skoroszyce przyznał się Mieszkaniec gminy Skoroszyce utopił pięć szczeniąt w szambie na swoim podwórku. Wcześniej psy były widywane na posesji mężczyzny, ale nagle zniknęły… » więcej 2024-02-23, godz. 16:30 "Młodzi dla powiatu" wystawią kandydatów na radnych w Strzelcach Opolskich Są młodzi, aktywni w lokalnych społecznościach i chcą - jak mówią - wprowadzić do władzy 'świeżą krew'. Grupa mieszkańców powiatu strzeleckiego postanowiła… » więcej 2024-02-23, godz. 15:52 Po spotkaniu rolników z wojewodą. Są dane o imporcie zboża, ale gospodarze nie wierzą w te liczby Dwie godziny trwało spotkanie przedstawicieli opolskich rolników z wojewodą Moniką Jurek i wicewojewodą Piotrem Pośpiechem. Po zakończeniu rozmów protestujący… » więcej 2024-02-23, godz. 15:24 Kępiński/Kowalonek wystąpią w Studiu M Radia Opole. Transmisja na antenie i w internecie! Duet elektroniczny Kępiński/Kowalonek wystąpi wieczorem w Studiu M Radia Opole. Artyści zaprezentują utwory z albumu pt. 'Kintsugi', który łączy elementy… » więcej 2024-02-23, godz. 15:07 Spotkanie z mundurem w Kędzierzynie-Koźlu. "Chcemy, by mieszkańcy nas poznali" W miasteczko służb mundurowych zamieniła się hala sportowa 'Śródmieście' w Kędzierzynie-Koźlu. Przez budynkiem stanęły samochody funkcjonariuszy, a… » więcej 2024-02-23, godz. 14:24 Zabrakło mu wódki, więc pojechał po nią do sklepu... traktorkiem ogrodowym Blisko dwa promile alkoholu w organizmie miał 52-latek, który został zatrzymany przez policjantów strzeleckiej drogówki. Mężczyzna traktorkiem ogrodowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »