Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-18, 13:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Naukowcy z Politechniki Opolskiej będą prognozować, ile zakażeń nas czeka. Wojewoda opolski powołał nowy zespół modelownia matematycznego

Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej
- Liczba zakażeń w naszym regionie będzie rosnąć - tak wynika z prognoz przygotowanych przez zespół modelowania matematycznego. W jego skład wchodzą naukowcy z Politechniki Opolskiej. To oni będą teraz wyliczać, ile nowych przypadków COVID-19 możemy mieć w następnych dniach. Pierwsze obliczenia przedstawiono dzisiaj (18.11). Wynika z nich, że w przyszłym tygodniu liczba zakażonych będzie rosnąć.
Zespół powołany został przez wojewodę opolskiego. - Takie prognozy rozwoju epidemii w regionie są bardzo ważne. Będziemy wiedzieli, jak sytuacja wygląda w poszczególnych powiatach i wtedy na bieżąco możemy podejmować kroki, które pozwolą zapewnić nam bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Jest to instrument bezcenny. My w ten sposób możemy odnosić się do pewnych prognoz i odpowiednio wcześniej uruchamiać celowo te łóżka covidowe w poszczególnych powiatach. Mamy bezpieczny bufor, ale od tego momentu, od tej pierwszej prezentacji modelu matematycznego będziemy na pewno bezpieczniejsi i będziemy mieli kolejny instrument.

Zespołowi przewodniczyć będzie profesor Stanislav Barton. Wcześniej opracowywał on taki model zakażeń w Czechach i na Słowacji, który wykorzystywany był przez tamtejsze władze.

- Ten ostatni wolny weekend, który mieliśmy, było mniej testowania i mniej zakażonych, co istotnie wpłynęło na wynik tych prognoz. Stąd te dane mogą być trochę zakłamane. To widać na czerwonej linii, że ona spadła. Na niej są faktyczne dane z sanepidu. Na pewno mniej kontaktów było, nie było szkoły, było mnie przeprowadzanych testów i to ma istotny wpływ na wynik prognozy.

Jak dodaje Robert Bryk, dyrektor opolskiego NFZ, powołanie tego zespołu daje możliwość porównania rzeczywistości z prawdziwym modelowaniem matematycznym.

- Po to, żeby te modele w przyszłości było coraz bardziej precyzyjne. Narodowy Fundusz Zdrowia włącza się w ten zespół i będzie przekazywał, ile łóżek jest zajętych, ale też, jaka jest wyszczepialność w regionie. Zakładamy, że pan profesor razem z zespołem będzie modelował również korelację pomiędzy liczbą zaszczepionych a liczbą pacjentów przebywających w szpitalach.

Dodajmy, że naukowcy opracowują prognozy zakażeń biorąc pod uwagę dane od 1 sierpnia.
Sławomir Kłosowski
prof. Stanislav Barton
Robert Bryk
Posłuchaj relacji w Reporterskim Tu i teraz
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim ws. sytuacji epidemiologicznej [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »