Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-24, 08:51 Autor: Mariusz Chałupnik

Od biblioteki po przychodnię i aptekę. Dąbrowa z państwowym wsparciem na remont dworku w Chróścinie

Dworek w Chróścinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworek w Chróścinie [fot. Mariusz Chałupnik]
Dąbrowa otrzyma rządowe dofinansowanie na remont zabytkowego dworku w Chróścinie. Gmina w marcu tego roku przejęła XIX-wieczny obiekt od starostwa powiatowego w Opolu. Pieniądze pochodzą z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
- Dzięki państwowej dotacji w wysokości 1,5 miliona złotych będziemy mogli przygotować to miejsce do celów, jakie od początku zakładaliśmy – mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy. - Zagospodarowanie obiektu pod nowoczesną i funkcjonalną bibliotekę. Do tego klub seniora. Jedna z sal będzie zaadaptowana na kino. Będzie także kawiarenka. Utworzymy w dworku świetlicę. To będzie miejsce spotkań dla wszystkich i w każdym wieku. Wszystko będzie połączone nowoczesną infrastrukturą jak windy, czy platformy.

W zabytkowym dworku mają się również znaleźć miejsca dla młodych przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiednich warunków do rozwijania swoich start-upów.

- Będzie także część komercyjna. Mamy inwestorów pod żłobek, restaurację i część medyczną – informuje Katarzyna Gołębiowska-Jarek. - Przez wiele miesięcy rozmawialiśmy z przychodnią „Optima”. Rusza już projekt wspólnego wyremontowania obiektu sportowego, który mieści się tuż obok dworku. Będzie się tam znajdowała przychodnia oraz apteka.

Szacowany koszt remontu obiektu wraz z budynkami przynależnymi to 4 miliony złotych. Oprócz rządowego dofinansowania, pieniądze przekażą na ten cel gmina oraz inwestujący w tym miejscu prywatni przedsiębiorcy.

Prace powinny ruszyć w pierwszej części przyszłego roku.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Katarzyna Gołębiowska-Jarek

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 17:05 Opolski ratusz informuje o kolejnych 181 uczniach objętych kwarantanną. W całości zdalnie pracuje PSP nr 33 w Opolu Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w ośmiu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest 7 uczniów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:30 "Prokurator" wyłudził 30 tys. od seniorki. Policja: nigdy nie prosimy o przekazanie pieniędzy Po raz kolejny oszuści wykorzystali starszą osobę. 71-latka z Kędzierzyna-Koźla straciła 30 tys. zł. Myślała, że pomaga prokuratorowi złapać złodziei… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »