Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-23, 07:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Palimy w piecach czym popadnie. Rusza sezon grzewczy, straż miejską w Opolu czeka masa pracy

Dym [fot. Daniel Klimczak]
Dym [fot. Daniel Klimczak]
W poprzednim sezonie grzewczym straż miejska w Opolu interweniowała prawie 500 razy [fot. Mariusz Chałupnik]
W poprzednim sezonie grzewczym straż miejska w Opolu interweniowała prawie 500 razy [fot. Mariusz Chałupnik]
Meble, gazety, folie, butelki, czy też buty. Problem palenia śmieciami w piecach nadal jest powszechny, a około 20 proc. wszystkich interwencji opolskiej straży miejskiej kończy się wnioskami do sądu, pouczeniami lub mandatami.
Sezon grzewczy rozkręca się na dobre, a tym samym strażnicy mają coraz więcej pracy. Jak informuje Monika Ilnicka, kierownik oddziału Patrolu EKO straży miejskiej w Opolu, od tego roku funkcjonariusze mają nowy oręż w walce z mieszkańcami, którzy łamią przepisy.

- Chodzi o pobieranie próbek paleniskowych - mówi Ilnicka. - Te próbki wysyłamy do akredytowanego laboratorium. Tam otrzymujemy wynik ekspertyzy. Dzięki temu wiemy, czy w danym palenisku były spalane materiały, zabronione odpady. To jest dla nas jednoznaczne i wówczas możemy zastosować sankcje karne.

Wyobraźnia osób, które liczą na "zimowe oszczędności" jest wręcz nieograniczona. Strażnicy w czasie interwencji znajdują w piecach pełny asortyment odpadów i śmieci.

- To są rzeczy, które w momencie spalania są często dla nas bardzo trujące - zaznacza Beata Szpakowska, zastępca komendanta straży miejskiej w Opolu. - Są to spalane stare meble, które są nasączone często środkami chemicznymi. Były stare buty. Często są to gazet kolorowe, które mają przecież różnego rodzaju farby. Zdarzają się też opakowania po chemikaliach.

Ubiegłoroczny sezon grzewczy w statystykach straży miejskiej w Opolu to blisko pół tysiąca interwencji i sto wystawionych wniosków o ukaranie i pouczeń oraz mandatów. A taki mandat za palenie w piecu zakazanymi rzeczami wynosi maksymalnie 500 złotych.
Monika Ilnicka
Beata Szpakowska

Wiadomości z regionu

2021-11-29, godz. 22:00 Gmina Rudniki stawia na cyberbezpieczeństwo i e-usługi dla mieszkańców Cyberbezpieczeństwo i poprawa jakości życia mieszkańców. Na te dwa cele gmina Rudniki wyda ponad 240 tysięcy złotych. » więcej 2021-11-29, godz. 21:10 Nie żyje 19-latek z Kędzierzyna-Koźla. Strażacy znaleźli go w łazience Tragiczne zdarzenie w Kędzierzynie-Koźlu. Strażacy w jednym z mieszkań znaleźli martwego 19-latka. » więcej 2021-11-29, godz. 20:05 Raport dnia: ponad 500 zakażeń w regionie, od środy nowe obostrzenia w całym kraju [INFOGRAFIKA] 517 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (29.11) o 13 115 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-11-29, godz. 20:00 Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. W Murowie zbierają świąteczne dary dla dzieci Od ubrań, po zabawki i słodycze. W Murowie trwa świąteczna zbiórka dla dzieci. Akcja prowadzona jest na terenie całej gminy, a koordynują ją strażacy… » więcej 2021-11-29, godz. 19:05 Na trasie Prudnik - Nysa od środy dwa objazdy ze względu na remont DK 41 w Wierzbięcicach Będzie zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Wierzbięcic w powiecie nyskim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi tam… » więcej 2021-11-29, godz. 18:18 W 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej upamiętniono 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego Przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz apelu… » więcej 2021-11-29, godz. 18:10 Łącznik między Szpitalem Wojewódzkim i Opolskim Centrum Onkologii oficjalnie otwarty Ponad 12 milionów złotych kosztowała rozbudowa Opolskiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz budowa 70-metrowego łącznika między placówkami… » więcej 2021-11-29, godz. 17:20 Ukarano nie tylko kierowców, ale też pieszych. Opolska policja podsumowała akcję "Tydzień bezpieczeństwa pieszyc… Brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. To główne wykroczenia, jakie policjanci… » więcej 2021-11-29, godz. 16:26 Opole: kolejne placówki oświatowe informują o zakażeniach. W jednej ze szkół zawieszono całkowicie zajęcia Mamy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w opolskich placówkach oświatowych. Rzecznik prasowy opolskiego ratusza Adam Leszczyński poinformował, że… » więcej 2021-11-29, godz. 16:20 Ministerstwo Zdrowia wprowadza alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Ma związek z nową, groźną mutacją koronawi… Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 grudnia będzie obowiązywał alertowy pakiet obostrzeń sanitarnych. Jego wprowadzenie ma związek z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »