Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Lewica Razem domaga się "poprawy komfortu" w pociągach relacji Nysa-Opole. Marszałek Ogłaza: interweniowaliśmy nie raz i czekamy na efekt

Konferencja prasowa Lewicy Razem przed urzędem marszałkowskim [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa Lewicy Razem przed urzędem marszałkowskim [fot. Witold Wośtak]
Szymon Ogłaza [fot. Mateusz Łapot]
Szymon Ogłaza [fot. Mateusz Łapot]
Bilety na pociąg Polregio zafundowali działacze Lewicy Razem marszałkowi Andrzejowi Bule i Szymonowi Ogłazie z zarządu województwa. Zaprezentowali je na konferencji prasowej, której tematem były złe - w ich opinii - warunki podróżowania na trasie Nysa-Opole.
Kamila Jarońska z Lewicy Razem mówi, skąd wziął się pomysł zakupu biletów.

- Przynajmniej raz na jakiś czas politycy również powinni korzystać z usług publicznych, za które są odpowiedzialni. Posłanka Marcelina Zawisza wyjdzie z apelem do zarządu województwa pomorskiego i województwa dolnośląskiego, aby zaprosić do siebie przedstawicieli naszego urzędu marszałkowskiego. To dobra okazja, aby dokształcić się w temacie kolei oraz dzierżawy.

Jakub Polak, uczeń dojeżdżający tym pociągiem od trzech lat, zwraca uwagę na przepełnione wagony.

- Miejsc jest bodajże 148, a do tego 150 osób stoi. Wyjście z pociągu zajmuje naprawdę dużo czasu, a patrząc na cenę biletów - prawie 9 złotych za 22 kilometry z Tułowic - brak jest jakiegokolwiek komfortu. Stoi się ściśniętym, pociągi notorycznie spóźniają się, więc problem bardzo dotyka nas.

Jerzy Ochman, ekspert Lewicy od kolei, uważa, że rozwiązaniem byłoby podstawienie większych składów lub ich wydzierżawienie.

- Co można zrobić dalej? Trzeba by po prostu kupić większe składy. Pan Szymon Ogłaza mówi, że linia jest niezelektryfikowana, a na składy spalinowe Unia Europejska nie da pieniędzy. Całkiem możliwe, choć i tak bardziej ekologiczna jest jedna rura wydechowa niż sto rur w samochodach. Można natomiast kupić składy hybrydowe i na to pieniądze znajdą się.

W sprawie interweniowała również poseł Lewicy Marcelina Zawisza.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza odpowiada, że interwencja poselska jest słuszna, ale adresatem powinna być spółka Polregio. - Znamy problem, interweniowaliśmy, ale my tylko zlecamy kursy i płacimy za to duże pieniądze - podkreśla.

- Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych dni Polregio zaproponuje nam rozwiązanie, które przynajmniej doraźnie rozwiąże ten temat. Być może pojawi się opcja połączenia dwóch pojazdów w jeden, aby zwiększyć dostępność taboru. Wówczas nasi pasażerowie nie będą musieli dojeżdżać w tak fatalnych warunkach do pracy, szkoły czy szpitali w Opolu. Wiemy, że zapotrzebowanie jest duże.

Ogłaza dodaje, że co roku urząd marszałkowski dopłaca 60 milionów złotych do kursowania pociągów na Opolszczyźnie.
Kamila Jarońska
Jakub Polak
Jerzy Ochman
Szymon Ogłaza

Wiadomości z regionu

2021-12-01, godz. 18:45 Urzędnicy wrócili z kwarantanny, wydział komunikacji wznawia działalność Po kilkudniowej przerwie, spowodowanej absencją chorobową urzędników, którzy przebywali na zwolnieniach i kwarantannie z powodu koronawirusa, wydział komunikacji… » więcej 2021-12-01, godz. 18:00 12 kolejnych szkół z Opola ma problem z COVID-19. Łącznie 15 zakażeń i kwarantanna dla kilkuset uczniów 15 zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (01.12) w 12 szkołach Opola. Zaraziło się 13 uczniów i 2 nauczycieli z 5 szkół podstawowych oraz 6 ponad… » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Pożar na Ozimskiej w Opolu. Duże zadymienie, ale bez osób poszkodowanych 5 zastępów straży pożarnej wysłano dziś (01.12) po godz. 16:00 do gaszenie pożaru sadzy w kominie w jednej z kamienic przy ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2021-12-01, godz. 17:15 Parkowanie w Nysie podrożeje, w niektórych przypadkach o 100 procent. Burmistrz: nie chcemy zarabiać na kierowcach… Postój na ulicach Nysy będzie droższy. Na dzisiejszej (01.12) sesji miejscy radni przyjęli nowe stawki w strefie płatnego parkowania. » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Na oddziale pediatrii USK można poczuć klimat świąt. Żywa choinka wspólnym prezentem od straży łowieckiej i st… Na oddziale pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego można już poczuć świąteczny klimat. Przedstawiciele Państwowej Straży Łowieckiej w Opolu i… » więcej 2021-12-01, godz. 17:00 Choinka Życzeń w Opolu kolejny raz czeka na prośby potrzebujących i dobre serce darczyńców Znów można w Opolu zrealizować marzenie osoby potrzebującej. Przed Talentownią przy ulicy Barlickiego drugi raz stanęła Choinka Życzeń. » więcej 2021-12-01, godz. 15:30 Nyska PWSZ przejmuje miejski stadion. Za 2 lata powstaną tam sale wykładowe. Rewitalizacji doczeka się też płyta … Nyska uczelnia planuje kolejną sporą inwestycję. Tym razem chce ona zagospodarować stadion przy ulicy Kraszewskiego, na którym do niedawna władze miasta… » więcej 2021-12-01, godz. 15:05 Ciepłowniczy problem Dobrzenia Wielkiego i Opola. Spółka dzierżawiąca sieć rezygnuje po ponad 20 latach z jej ob… Spółka Elkom po ponad 20 latach rezygnuje z dzierżawy sieci ciepłowniczej w Dobrzeniu Wielkim i Czarnowąsach. Podłączonych jest do niej 1300 gospodarstw… » więcej 2021-12-01, godz. 15:00 Żłobek w Jemielnicy prawie gotowy na przyjęcie maluszków Od połowy grudnia najmłodsi mieszkańcy Jemielnicy będą mieli zapewnioną fachową opiekę, gdy ich rodzice będą w pracy. Władze gminy szykują się do… » więcej 2021-12-01, godz. 13:30 Mieszkańcy Zaodrza zyskają park kieszonkowy. Będzie tam między innymi zimozielona ściana Park kieszonkowy będzie do dyspozycji mieszkańców Zaodrza w Opolu dzięki współpracy rady dzielnicy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »