Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-19, 13:23 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: Radni Koalicji Obywatelskiej nie zgadzają z wyrokiem TK. Złożyli w tej sprawie wniosek do rady miasta

Radni Koalicji Obywatelskiej nie zgadzają z wyrokiem TK [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni Koalicji Obywatelskiej nie zgadzają z wyrokiem TK [fot.M.Matuszkiewicz]
Parlament Europejski [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski [Fot.Marcin Skomudek]
Radni Opola z klubu Koalicji Obywatelskiej sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 7 października. Ich zdaniem podważa on miejsce państwa polskiego w Unii Europejskiej. Swój sprzeciw wyrazili w rezolucji, którą złożyli do rady miasta. Ma ona być odczytana na najbliższej sesji.
- Podważa się zasadność Traktatu Lizbońskiego, który klasa polityczna przyjęła w 2007 roku. Uznaliśmy wtedy, że prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Dzięki czemu Unia Europejska tworzy jedność, dzięki której też otrzymujemy różnego rodzaju środki. My, w imieniu opolan składamy taki projekt rezolucji, gdzie piszemy, że nie zgadzamy się z takim wyrokiem. On podważa nasze miejsce we wspólnocie europejskiej.

- Według badań 80 procent Polaków jest za pozostaniem naszego kraju w Unii Europejskiej. Podobnie jak większość opolan, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania naszego kraju bez niej - dodaje Barbara Kamińska, radna Opola z klubu KO.

- Nie możemy zaprzepaścić tego, żeby środki z Unii Europejskiej, jak również wartości, które niesie ta wspólnota, czyli różnorodność były zaprzepaszczone. Mamy nadzieję, że inne samorządy również podejmą taką rezolucję i pokażą rządowi oraz swoim obywatelom, że warto i trzeba w unii funkcjonować.

Jeżeli rada miasta poprze złożoną rezolucję, to klub KO chce, aby później trafiła ona do premiera RP Mateusza Morawickiego, rządu i prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Dodajmy, że dzisiaj (19.10) o 9:00 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu rozpoczęła się debata o praworządności w Polsce, która jest właśnie odpowiedzią na ostatni wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska mówi "tak" dla europejskiego uniwersalizmu i "nie" dla europejskiego centralizmu.

Wcześniej szef rządu mówił, że Unia Europejska musi się opierać na równości i suwerenności państw członkowskich. Premier podkreślił, że orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczy polskiej suwerenności.
Przemysław Pospieszyński
Barbara Kamińska

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 07:00 Szpital kliniczny w Opolu potrzebuje więcej krwi, głównie przez czwartą falę pandemii. Dawcą może być każda zdrowa… Wzrasta zapotrzebowanie na krew w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od początku roku do końca listopada przekazano tam niemal 6 tysięcy jednostek… » więcej 2021-12-07, godz. 06:55 Nie żyje red. Tadeusz Horoszkiewicz, pracował także w Radiu Opole. Pogrzeb w piątek Zmarł redaktor Tadeusz Horoszkiewicz, nestor opolskich mediów. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych TVP3 Opole. » więcej 2021-12-06, godz. 22:00 Świąteczna akcja pomocy osobom samotnym i chorym w Nysie. Prowadzi ją Maltańska Służba Medyczna Pomóc może każdy zarówno pod kątem materialnym, jak i socjalnym. Nyska Maltańska Służba Medyczna szykuje się do okresu świątecznego i zachęca mieszkańców… » więcej 2021-12-06, godz. 21:00 W nowym roku rozpocznie się remont urzędu w Izbicku Od dawna planowany remont Urzędu Gminy w Izbicku ma się rozpocząć w nowym roku. Inwestycja będzie prowadzona na raty, poczynając od najniższych kondygnacji… » więcej 2021-12-06, godz. 20:00 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 19:50 Raport dnia: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] 502 nowe przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W całym kraju minionej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło natomiast 13 250 nowych zakażeniach. » więcej 2021-12-06, godz. 19:00 "Uśmiech daje moc do wyzdrowienia". Dr Clown przygotował dzieciom leżącym w USK mikołajki Był renifer, bałwan 'Olaf', elf, a także oczywiście ten, którego 6 grudnia nie może zabraknąć, czyli święty Mikołaj. Z okazji mikołajek wolontariusze… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »