Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-10, 20:06 Autor: Katarzyna Doros

"Opole zostaje w UE". Wiec poparcia dla Polski w Unii Europejskiej na placu Wolności w stolicy regionu

Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
Wiec "Opole zostaje w UE" [fot. Katarzyna Doros]
"Opole zostaje w UE". Pod takim hasłem na pl. Wolności w stolicy regionu zorganizowano wiec poparcia dla pozostania Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy wyposażeni w flagi Polski i Unii Europejskiej odśpiewali hymn państwowy oraz "Odę do radości". W ten sposób prezydent miasta i mieszkańcy chcieli zamanifestować, że cieszą się z obecności we Wspólnocie i chcą w niej nadal pozostać.
- Chcemy zademonstrować, że zależy nam na Unii Europejskiej, że to, co się obecnie w Polsce dzieje powinno mieć zupełnie inny wymiar, bo przecież w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, to przyjmowała konkretne zasady działania i współdziałania. I przez wiele lat, i to jest największą istotą naszego spotkania, Polska i Opole bardzo dużo zyskały na członkostwie w Unii i to też chcemy dzisiaj pokazać - mówi prezydent Opola.

W swoim wystąpieniu Arkadiusz Wiśniewski przypomniał kilka inwestycji, które w dużej mierze zostały dofinansowane z pieniędzy unijnych. To m.in. zakup nowoczesnych autobusów niskopodłogowych, budowa Centrum Aktywizacji Społecznej, rewitalizacja ulicy Krakowskiej czy kraina bioróżnorodności w opolskim zoo.

- Sprzeciwiamy się temu, żeby Polska wyszła z UE. Nie po to tyle lat walczyliśmy, żeby się do Unii dostać, żeby teraz z wielkim hukiem z niej wyjść. Ludzie mają pracę, widzimy co się dzieje, jak miasta wypiękniały. Te dotacje widać i w zakresie wsparcia dzieci, czyli placów zabaw, ale powstały drogi, nawet ścieżki rowerowe - mówią uczestnicy wiecu.

W Opolu pojawił się także Zbigniew Bujak, działacz Solidarności i uczestnik obrad Okrągłego Stołu. - Wiemy, że oprócz tej Europy zachodniej, tej Europy Politycznej jest jeszcze Europa z siedzibą w Moskwie - mówił. - Że jeszcze oprócz prawa europejskiego jest moskiewska szkoła prawa. My to wiemy bardzo dobrze i to, o co się dzisiaj bijemy, to żeby tu w naszym kraju, w Polsce panowała europejska kultura, żeby tu panowała europejska szkoła prawa.

Wiece organizowane w całej w Polsce to reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Jan Chabraszewski reprezentujący partię rządzącą w regionie zauważa, że na ten problem trzeba patrzeć w dwóch aspektach: prawnym i politycznym. - Jest to jednoznaczne, że prawo jest po stronie polskiej, to co się wydarzyło, czyli ten wyrok jakby utwierdza całą linię wyroków Trybunału Konstytucyjnego, ale jest również orzecznictwem w Unii Europejskiej. Tu trzeba jasno powiedzieć, tylko w tych aspektach konstytucja Polski jest nadrzędna w stosunku do prawa europejskiego, w których państwo polskie nie przekazało swoich kompetencji w traktatach organom Unii Europejskiej - mówi.

Zdaniem Jana Chabraszewskiego, dyskusja pojawia się dlatego, że jest to problem czysto polityczny. - Poprzez takie wyroki lub działania poszczególnych instytucji unijnych (Rady Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego lub TSUE) próbuje się tylnymi drzwiami wprowadzić nowy model Unii Europejskiej - mówi.

Dodajmy, że podobne wiece odbyły się m.in. w Kędzierzynie-Koźlu i w Nysie.
Wcześniej manifestację na pl. Wolności w Oplu zorganizował Komitet Obrony Demokracji.
Arkadiusz Wiśniewski
uczestnicy
Zbigniew Bujak
Jan Chabraszewski

Wiadomości z regionu

2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:30 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Kilka sobót z bezpłatnym sprawdzeniem ustawienia świateł samochodowych. Pierwsza okazja już jutro 35 stacji diagnostycznych z całego województwa opolskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię 'Twoje światła - nasze bezpieczeństwo'. Pierwszą odsłonę… » więcej 2021-10-22, godz. 18:51 "Chcemy przypomnieć, że dalej pamiętamy o prawach kobiet". Protest w Opolu rok po wydaniu orzeczenia TK ws. aborcji Rok po wydaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu kilkunastu przedstawicieli Lewicy, Nowej Lewicy, Federacji… » więcej 2021-10-22, godz. 18:15 Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami… Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę… » więcej 2021-10-22, godz. 16:01 Kolejni zasłużeni mieszkańcy regionu otrzymali medale i odznaczenia państwowe Kolejni zasłużeni mieszkańcy Opolszczyzny otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości… » więcej 2021-10-22, godz. 15:41 Opole: remont Mostu Piastowskiego przyczynia się do korków. Mieszkańcy pytają, dlaczego prace jeszcze się nie zak… Nadal trwa wymiana nawierzchni na ciągach pieszo - rowerowych na Moście Piastowskim w Opolu. Przypomnijmy, że w związku z trwającym remontem piesi i rowerzyści… » więcej 2021-10-22, godz. 15:32 Zderzenie trzech osobówek w Kędzierzynie-Koźlu. Paraliż komunikacyjny na obwodnicy Trzy samochody osobowe zderzyły się ze sobą w godzinach szczytu w Kędzierzynie-Koźlu, o 14:30. Do wypadku doszło w okolicach ronda Milenijnego, co dodatkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »