Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-16, 20:42 Autor: Mariusz Majeran

75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ]

75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie się z pogromu UPA na Wołyniu.
- To wyjątkowe święto dla mieszkańców - mówi Helena Wojtasik ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Skarbiszowice. - To 75. rocznica "Praźnika" w Skarbiszowicach, czyli chwili, kiedy przyjechali z Kresów Polski Wschodniej Wołyniacy. Znaleźli tutaj na Ziemiach Odzyskanych dom. W momencie, kiedy uświadomili sobie, że już nie ma powrotu, że nie wrócą do swojego kochanego Przebraża, postanowili postawić krzyż dziękczynienia.

- Od 75 lat jestem na nabożeństwach pod tym krzyżem - podkreśla 85-letni Wincenty Olszewski. - Tak, na moim podwórku, w domu, był wykonywany ten krzyż. A później przewieziono go i wkopano tu. Ile miał Pan wtedy lat? - Jedenaście. Ten krzyż to jest duży symbol. Ma dla mnie takie znaczenie, że ja go widziałem od początku jak był robiony.

Po uroczystościach pod krzyżem mieszkańcy przeszli do świetlicy wielskiej i Regionalnej Izby Pamięci.

- Jest tu szczególny eksponat, który przyjechał z moimi rodzicami 76 lat temu - mówi Henryk Cybulski, potomek komendanta wojskowego samoobrony Przebraża. - To jest szczególna pamiątka. Kiedy rodzice ładowali się na transport przesiedleńców, wtedy mój ojciec Stanisław Cybulski, mieszkaniec Skarbiszowic, oderwał z wagonu godło Polski i przechował. I ten transport najpierw powędrował do Ostródy. Nie byli tam w stanie się zakwaterować i został skierowany na Śląsk. I tak tutaj prawie całe skupisko Skarbiszowic, Tułowic, Niemodlina to są Przebrażanie i okoliczni.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Skarbiszowice w listopadzie chce złożyć wniosek o wpisanie corocznych uroczystości przy Krzyżu Przesiedleńców na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Helena Wojtasik
Wincenty Olszewski
Henryk Cybulski

Wiadomości z regionu

2021-12-05, godz. 09:00 Działają bezinteresownie i sprawiają, że nasze otoczenie staje się trochę lepsze. Dziś Międzynarodowy Dzień W… Bezinteresownie poświęcają swój wolny czas i działają na rzecz potrzebujących dzieci, seniorów czy zwierząt. Mowa o wolontariuszach, którzy dziś obchodzą… » więcej 2021-12-05, godz. 08:30 Bardzo łatwo będzie spotkać dzisiaj świętego Mikołaja w Kluczborku. Jest kilka wydarzeń Święto Światła przygotowano na dzisiejsze (05.12) popołudnie w Kluczborku. » więcej 2021-12-04, godz. 21:50 Raport dnia: ponad 25 tysięcy zakażeń w kraju i ponad 800 w regionie. Zmarło 502 pacjentów, z czego 22 na Opolszczyźnie… 833 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć 22 chorych - to bilans minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-12-04, godz. 21:00 W niedzielę uroczyste rozświetlenie kędzierzyńsko-kozielskiej choinki Święta nie będą takie same, jeśli zabraknie choinki i błyszczących na niej światełek. Żeby zapewnić bożonarodzeniowy klimat, co roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-12-04, godz. 20:30 Barwne iluminacje, domki z bajkami oraz 16-metrowa choinka. Świąteczny jarmark oficjalnie otwarty 16-metrową choinkę rozświetlono dziś (04.12) na opolskim rynku. W ten sposób oficjalnie otwarto tegoroczny jarmark świąteczny, który obfituje w szereg… » więcej 2021-12-04, godz. 20:18 Walce: pożar w mieszalni kleju, jedna osoba ranna Jedna osoba została poszkodowana w pożarze, do jakiego doszło przed godziną 19:00 w mieszalni kleju w miejscowości Walce w powiecie krapkowickim. » więcej 2021-12-04, godz. 19:15 Marsz Mikołajów przeszedł ulicami Opola. "Manifestujemy, że jest w nas dobro" Zbiórka pieniędzy na wsparcie leczenia chorej na raka Paulinki z Opola - to główny cel tegorocznego Marszu Mikołajów, który przeszedł dzisiaj (04.12) ulicami… » więcej 2021-12-04, godz. 17:50 Wpłacili zaliczki, ćwiczą poloneza i czekają. Trwają przygotowania do studniówek W opolskich szkołach średnich trwają przygotowania do studniówek. Większość uczniów wybrała już swoje kreacje, restauracje pobrały zaliczki, znany jest… » więcej 2021-12-04, godz. 17:00 Opole: od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na Batalionów Chłopskich W związku z kolejnym etapem budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie w poniedziałek i wtorek (6-7.12) na wysokości stacji Orlen wprowadzony zostanie ruch… » więcej 2021-12-04, godz. 15:30 Świąteczne warsztaty plastyczne. To propozycja kreatywnych zajęć prowadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego Opowieści o tradycjach, eksponatach muzealnych, ale przede wszystkim wykonanie bombki choinkowej. W tym celu spotkali się dziś (4.12) uczestnicy warsztatów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »