Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-16, 20:42 Autor: Mariusz Majeran

75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ]

75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców w Skarbiszowicach [fot. Mariusz Majeran]
Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie się z pogromu UPA na Wołyniu.
- To wyjątkowe święto dla mieszkańców - mówi Helena Wojtasik ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Skarbiszowice. - To 75. rocznica "Praźnika" w Skarbiszowicach, czyli chwili, kiedy przyjechali z Kresów Polski Wschodniej Wołyniacy. Znaleźli tutaj na Ziemiach Odzyskanych dom. W momencie, kiedy uświadomili sobie, że już nie ma powrotu, że nie wrócą do swojego kochanego Przebraża, postanowili postawić krzyż dziękczynienia.

- Od 75 lat jestem na nabożeństwach pod tym krzyżem - podkreśla 85-letni Wincenty Olszewski. - Tak, na moim podwórku, w domu, był wykonywany ten krzyż. A później przewieziono go i wkopano tu. Ile miał Pan wtedy lat? - Jedenaście. Ten krzyż to jest duży symbol. Ma dla mnie takie znaczenie, że ja go widziałem od początku jak był robiony.

Po uroczystościach pod krzyżem mieszkańcy przeszli do świetlicy wielskiej i Regionalnej Izby Pamięci.

- Jest tu szczególny eksponat, który przyjechał z moimi rodzicami 76 lat temu - mówi Henryk Cybulski, potomek komendanta wojskowego samoobrony Przebraża. - To jest szczególna pamiątka. Kiedy rodzice ładowali się na transport przesiedleńców, wtedy mój ojciec Stanisław Cybulski, mieszkaniec Skarbiszowic, oderwał z wagonu godło Polski i przechował. I ten transport najpierw powędrował do Ostródy. Nie byli tam w stanie się zakwaterować i został skierowany na Śląsk. I tak tutaj prawie całe skupisko Skarbiszowic, Tułowic, Niemodlina to są Przebrażanie i okoliczni.

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Skarbiszowice w listopadzie chce złożyć wniosek o wpisanie corocznych uroczystości przy Krzyżu Przesiedleńców na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Helena Wojtasik
Wincenty Olszewski
Henryk Cybulski

Wiadomości z regionu

2021-12-06, godz. 18:35 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej 2021-12-06, godz. 16:36 4 zastępy strażackie interweniowały po uszkodzeniu sieci gazowej w Gotartowie. Nie ma poszkodowanych Zakończyła się akcja strażaków w miejscowości Gotartów - Ogrodnictwo po uszkodzeniu sieci gazowej. Nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2021-12-06, godz. 16:16 IMGW ostrzega! Wieczorem i w nocy na drogach oraz chodnikach będzie bardzo ślisko IMGW ostrzega mieszkańców województwa opolskiego przed oblodzeniem. Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpi we wszystkich powiatach w regionie. » więcej 2021-12-06, godz. 16:05 Prokuratorskie zarzuty dla byłego dyrektora szkoły w Rudnikach. Miał wyłudzić prawie 9 tysięcy złotych na lekcje… Prokuratorskie zarzuty oszustwa usłyszał Dariusz N., były dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudnikach. » więcej 2021-12-06, godz. 15:55 COVID-19 na Opolszczyźnie nie odpuszcza. "Mamy zagwarantowanych tyle łóżek, ile podczas wiosennej trzeciej fali" Opolszczyzna dysponuje obecnie tyloma łóżkami dla pacjentów z COVID-19, ile było zabezpieczonych podczas wiosennej trzeciej fali koronawirusa. Według prognoz… » więcej 2021-12-06, godz. 15:10 Dzieci w sieci - dorośli rozmawiają o zagrożeniach w Internecie Jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych w internecie? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „Dzieci w sieci”, którą zorganizowała… » więcej 2021-12-06, godz. 14:32 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich przedszkolach i szkołach. Na kwarantannę odesłanych 640 osób 26 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w placówkach edukacyjnych Opola. To 6 przedszkoli, 7 szkół podstawowych oraz 7 ponadpodstawowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »