Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 19:35 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą wznowienia eksmisji mieszkaniowych dłużników

[zdj. PAP]
[zdj. PAP]
Przepis ustawy covidowej wstrzymał komornicze eksmisje zadłużonych lokatorów. Trwa to już ponad półtora roku. Osoby z wyrokami eksmisyjnymi generują coraz większe zadłużenie bezprawnie zajmowanego mieszkania.
- W Prudniku połowa najemców lokali komunalnych nie opłaca terminowo czynszu – mówi tamtejszy wiceburmistrz Jarosław Szóstka. - Wszelkie eksmisje zostały wstrzymane. Możemy wnioskować do komornika, jednak w związku z ustawą covidową nie będzie wykonywał tych czynności. Zwykle najemcy nie wykazują chęci do spłaty zadłużenia. Dług narasta. Później ciężko jest go wyegzekwować.

Zgodnie z prawem osobom eksmitowanym gmina musi zabezpieczyć dach nad głową.

- Mamy 12 wyroków eksmisyjnych - mówi Andrzej Gębala, prezes Głuchołaskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - To jest 12 lokali, które chcielibyśmy, aby zostały opuszczone przez zajmujące je osoby. Trzy z tych osób wykonują lub będą wykonywać ten wyrok dobrowolnie. Natomiast w pozostałych przypadkach czekamy, aż będzie możliwość przeprowadzenia tych eksmisji.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, w ubiegłym roku zadłużenie lokatorów z tytułu zaległych czynszów wyniosło 464 mln zł. Wzrosło o blisko 10 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wpłynęło stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Wystąpił on o umożliwienie komornikom wykonywania wyroków eksmisyjnych.
Jarosław Szóstka
Andrzej Gębala

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »