Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-28, 09:25 Autor: Tomasz Cichoń

41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu

Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia ustawy o wsparciu samorządów w programie "Polski Ład".
- Mu już dzisiaj jesteśmy mocno zależni od pieniędzy centralnych, a ja zawsze podkreślam, że życzyłbym sobie, żeby więcej kompetencji i podatków spływało bezpośrednio do samorządu i żeby to uzależnienie od środków centralnych było jednak mniejsze, bo w ten sposób mamy jednak świadomość tego, że w ten sposób częstokroć są zwiększone środki, tak jak w tym przypadku, ale one już są znaczone, czyli my nie możemy sobie swobodnie na poziomie sejmiku, samorządu decydować do końca, w jakim kierunku je rozdysponujemy - powiedział w "Porannej Loży Radiowej" lider Mniejszości Niemieckiej w regionie i przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek.

- Te 41 milionów złotych w skali 8 lat to jest niewielkie wsparcie dla samorządu. Ja bym raczej powiedział, że to kropla w morzu. Ja zawsze na to patrzę przez pryzmat choćby naszej aktywności, jeżeli chodzi o COVID i tego, co realizowaliśmy jako samorząd województwa, reagując bezpośrednio z pieniędzy europejskich. To były dziesiątki milionów złotych, jakie skutecznie wydawaliśmy zmieniając kryteria, wpływając na to, że rozmowy bezpośrednio z Komisją Europejską umożliwiały rozdysponowanie choćby na wyposażenie szpitali. I jak pamiętamy, samorząd województwa nie wyposażał tylko szpitali, które nam podlegają, ale wszystkie jednostki w województwie - dodaje Rafał Bartek.

O godzinie 10:00 rozpocznie się sesja sejmiku województwa, wśród tematów między innymi zmiany w funkcjonowaniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu oraz rezolucja z okazji 30. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
lider Mniejszości Niemieckiej w regionie i przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek
lider Mniejszości Niemieckiej w regionie i przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »