Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-27, 17:04 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach w regionie

Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków [fot. freeimages.com]
Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków [fot. freeimages.com]
W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu rusza program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk plamki DME [fot. A. Liszka]
W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu rusza program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk plamki DME [fot. A. Liszka]
Dwa szpitale w województwie– placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie – będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk plamki DME. Temat może dotyczyć nawet co drugiego cukrzyka. Leki są podawane w formie zastrzyków mikro igłą bezpośrednio do oka. W naszym regionie takiego leczenia wymagać może nawet kilka tysięcy osób – cukrzyków, u których pojawiły się problemy ze wzrokiem. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do całkowitej ślepoty.
- Program lekowy na świecie stosowany jest od kilkunastu lat, w Polsce dopiero od kilku. Od 4 października będzie dostępny również u nas – mówi Anna Banaś-Cebula, kierowniczka oddziału okulistycznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. - Jest to skierowane do pacjentów leczących się na cukrzycę i mających powikłania oczne. W Polsce choruje około 3 mln osób, z czego około 40% to są osoby poniżej 45. roku życia, czyli choroba dotyczy osób młodych, czynny zawodowych. To jest bardzo ważne, żeby te osoby leczyć, ponieważ nieleczone powikłania oczne cukrzycy, prowadzą do całkowitej ślepoty.

Skierowanie na badania w kierunku wykrycia cukrzycowego obrzęku plamki DME mogą wystawić lekarze okuliści w każdej przychodni.

- Do tej pory pacjenci z takim schorzeniem byli leczeni w czasie hospitalizacji. Teraz to wysoce specjalistyczne leczenie będziemy mogli zaoferować w czasie wizyty w poradni – mówi Jarosław Kończyło, dyrektor kozielskiego szpitala. - Poszerzamy ofertę świadczeń dla naszych pacjentów, dla pacjentów naszego powiatu, ale tak naprawdę dla pacjentów całej Opolszczyzny. Znaczną część tych świadczeń nasz szpital będzie realizował w ramach koordynowanej opieki okulistycznej.

Leczeniem obrzęku cukrzycowego plamki oka zajmować się będzie zespół okulistów, który zatrudniony jest w szpitalu i dba o pacjentów zarówno na oddziale, jak i w poradni.

- Jesteśmy przygotowani do prowadzenia nowego programu opieki nad pacjentami - mówi Jacek Mazur, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. - Poradnia, która będzie wykonywała te iniekcje, jest już fizycznie w naszej przychodni przy ul. 24 kwietnia 7. W tej lokalizacji znajduje się też poradnia chorób siatkówki i tam również będą wykonywane te zabiegi.

Umowę na realizację programu lekowego szpitale w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu podpisały do końca tego roku. 80% usług będzie realizować kozielska placówka. Pod koniec roku umowa ma być aneksowana a wielkość kontraktu na przyszły rok zależna będzie od liczby pacjentów, którzy skorzystają z tego typu leczenia w ciągu najbliższego kwartału.
Anna Banaś-Cebula
Jarosław Kończyło
Jacek Mazur

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »