Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-27, 15:25 Autor: Monika Matuszkiewicz

Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA]

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza [fot. Dirk Vorderstraße/flickr.com ]
Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza [fot. Dirk Vorderstraße/flickr.com ]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Galla [fot. Łukasz Fura]
Ryszard Galla [fot. Łukasz Fura]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
- Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Partia, która rządziła przez ostatnie 16 lat, przegrała z SPD. Właśnie to ugrupowanie, ze swoim kandydatem na kanclerza Olafem Scholzem, będzie najsilniejsze w Bundestagu.
Zdaniem Rafała Bartka CDU może jeszcze zaskoczyć, bo mówi się o połączeniu koalicji z Zielonymi i FDP.

- Trudno na ten moment do końca ocenić te wybory, dlatego że wiele jest jeszcze możliwe. Wiemy, że żadnej prostej koalicji stworzyć się nie da, a raczej nikt w Niemczech nie chce kolejnej wielkiej koalicji. Ta, która do tej pory rządziła, nie chce kontynuacji, więc szuka innego rozwiązania. Wskazuje ono na Zielonych i liberałów. Jeśli oni się połączą, to może się okazać, że to nie zwycięscy będą rozdawać karty, a Zieloni i liberałowie. To oni zadecydują, z kim tę kolację będą chcieli zawrzeć.

Na zwycięstwo CDU/CSU liczył między innymi poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Jednak, jak dodaje, wybory w Niemczech nie powinny nic zmienić, jeśli chodzi o ich stosunek do nas.

- Bardziej zadałabym pytanie, jakie będzie podejście polskiej dyplomacji i rządu do tego, jak widzielibyśmy tę współpracę. Ja życzyłbym sobie, aby była ona co najmniej taka, jaka była przed 6 laty. Dobrze, żeby była pewna kontynuacja, bo obojętnie w jakiej dziedzinie życia, począwszy od politycznej, kończąc na stosunkach międzyludzkich to była ona bardzo dobra. Chciałbym, aby taka pozostała.

Podobnego zdania jest Piotr Cywiński, publicysta i dziennikarz współpracujący z Radiem Opole, który przez wiele lat był korespondentem z Bonn i Berlina. Podkreśla, że niezależnie od tego, kto będzie rządził w Niemczech, to będzie przede wszystkim dbał o interesy swojego kraju, a nie sąsiadów.

- Jeżeli ktoś w Polsce zastanawia się, jak będą wyglądały nasze stosunki, jak będzie rządził kanclerz lewicy, czy prawicy, to należy sobie przypomnieć maksymę, bądź co bądź idola, pierwszego żelaznego kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Mówił on, że naszą powinnością nie jest pełnienie urzędu sędziego sprawiedliwości, lecz robienie polityki dla Niemiec. O tym też powinni pamiętać nasi politycy, bo obojętnie, kto będzie kanclerzem, to oni przede wszystkim będą robić politykę dla Niemiec, a my powinniśmy robić politykę dla Polski.

W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów, to o 53 więcej niż w poprzednich wyborach w 2017 roku. Natomiast w ławach Unii, czyli CDU/CSU zasiądzie 151 posłów, czyli o 49 mniej niż wcześniej.
Rafał Bartek
Ryszard Galla
Piotr Cywiński

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 23:00 Łambinowice: ponad 7,5 mln złotych z Polskiego Ładu. Powstaną między innymi nowe drogi 7 600 000 zł - tyle otrzyma gmina Łambinowice w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W dzisiejszej (26.10) sesji rady gminy uczestniczyła Violetta Porowska… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Raport dnia: 81 nowych zakażeń w regionie. W kraju potwierdzono 6265 infekcji - to najwięcej w czwartej fali [INFOG… 81 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 2 mieszkańców potwierdzono dziś (26.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-26, godz. 20:30 Ponad 42 tysiące kilometrów i 21 tysięcy złotych dla chorych dzieci. Firma Lesaffre zaktywizowała pracowników po… Spacerując, biegając lub jadąc na rowerze. Ponad 42 tysiące kilometrów pokonali przez pół roku pracownicy wołczyńskiej firmy Lesaffre Polska w ramach… » więcej 2021-10-26, godz. 20:00 Kierowcy coraz częściej zapominają lub świadomie rezygnują z przewożenia dzieci w foteliku. Apel policji Opolska policja apeluje do kierowców o przewożenie dzieci w fotelikach. Tego roku podczas kontroli odnotowano już prawie 200 przypadków braku fotelika lub… » więcej 2021-10-26, godz. 19:15 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 18:57 Samochód osobowy wypadł z drogi w Nakle i uderzył w dom Do groźnego zdarzenia doszło po południu w miejscowości Nakło w gminie Tarnów Opolski. Po godzinie 17:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Opolski poseł Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki. Opolski poseł Partii Republikańskiej Adama Bielana otrzymał powołanie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnijmy… » więcej 2021-10-26, godz. 18:00 Rośnie liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalu tymczasowym i na oddziale zakaźnym w Opolu. "Większość z nich nie szczepiła… Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś (26.10) 6265 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku czwartej fali. W regionie przybyło 81 nowych infekcji… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »