Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-26, 15:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu" [ZDJĘCIA]

W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców regionu w Namysłowie. Trwa tam piknik wojskowy, który jest połączony z obchodami święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Sportowa rywalizacja odbywa się w ramach strefy "Wspaniała dwunastka", która jest związana z podstawowym modułem WOT, czyli 12-osobową sekcją lekkiej piechoty - mówi porucznik Maciej Halama, dowódca 3. kompanii w 171. Batalionie Lekkiej Piechoty w Brzegu.

- W tych zawodach mogą wziąć udział młodzi adepci, rekruci, czyli osoby do 18. roku życia oraz "terytorialsi", tutaj już mowa o osobach pełnoletnich. Za każdą konkurencję są punkty, które później zliczymy i wyłonimy zwycięzcę. Kategorie sportowe są bardzo wymagające, od przewracania opony, po pompki, przysiady, pchanie quada, przenoszenie worków z piaskiem. Także myślę, że dla każdego coś się tutaj znajdzie, aby mógł się wykazać.

Jednak to niejedyna strefa, jaka została dzisiaj przygotowana przez "terytorialsów". Stworzyli oni także między innymi stanowisko rekrutacyjne, w którym osoby chętne mogą dowiedzieć się więcej na temat służby wojskowej.

- Następną strefą jest Akademia Terytorialsa, w której dzieci do lat 8 będą mogły sprawdzić się w różnych konkurencjach, a jest ich naprawdę sporo. Potem mamy strefę z naszym sprzętem technicznym, którym dysponujemy. Mamy też pokaz walki wręcz, gdzie możemy zobaczyć jak żołnierze walczą, ale też sami możemy się nauczyć tak walczyć. Jest też strzelnica, gdzie możemy postrzelać z tak zwanej amunicji barwiącej - dodaje chorąży Dariusz Kotara, starszy podoficer dowództwa 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu.

Jak podkreśla Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, taki piknik to jest idealne połączenie zabawy i pokazania żołnierzy z trochę innej strony.

- Cieszymy się, że mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu. Dla najmłodszych też jest sporo atrakcji, bo i są sportowe, ale też przymierzyć umundurowanie. Myślę, że jest to frajda dla całych rodzin.

Chętnych do odwiedzenia pikniku nie brakuje. Od rana mieszkańcy przychodzą i próbują swoich sił oraz podpatrują, jak wygląda zaopatrzenie jednostki wojskowej.

- Przyszliśmy tutaj, aby aktywnie spędzić wolny czas i wyciągnąć dzieci z domu, sprzed komputera. Lubimy tak spędzać czas na świeżym powietrzu i poruszać się trochę. - Fajnie jest tak aktywnie spędzać niedzielę. Kuzyni interesują się wojskiem, bo są już na podobnych kierunkach w szkole, wiec przyszliśmy zobaczyć. Dobrze się poruszać, wyjść z domu, są fajne ćwiczenia. - Chciałem pokazać dzieciom z bliska sprzęt, wozy bojowe, broń, może też ich zainteresuje, myślę, że będzie ciekawie.

Piknik potrwa do godziny 16:00. Podczas niego można także oddać krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa, zaszczepić się przeciw COVID-19 oraz spisać w Narodowym Spisie Powszechnym.
porucznik Maciej Halama
chorąży Dariusz Kotara
Bartłomiej Stawiarski
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »