Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-25, 15:15 Autor: Katarzyna Doros

Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystyczna

Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. [fot. UM w Głuchołazach]
Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. [fot. UM w Głuchołazach]
Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. [fot. UM w Głuchołazach]
Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. [fot. UM w Głuchołazach]
Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku "Złotych Górników" Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta Stanisław Kilarecki. Drewniane postacie mają przypominać o dawnych górnikach, którzy w XIII wieku zajmowali się tu wydobyciem złota.
- Każdy gwarek jest prezentowany podczas wykonywania innych prac - mówi Bartosz Bukała z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. - Rzeźby zostały ustawione na szlaku "Złotych Górników" w różnych miejscach związanych z historią wydobycia złota na naszym terenie. Mamy rzeźbę, która prezentuje gwarka siedzącego na skrzyni wypełnionej złotem. Jest górnik, który płucze złoto, jest też taki, który swoją latarnią oświetla drogę do kopalni czy też górnik, który kilofem rozbija skałę w poszukiwaniu złota.

To nie koniec nowości w Głuchołazach. Jak informuje Bartosz Bukała, cały szlak „Złotych Górników” zostanie odnowiony. Pojawią się tam tablice informacyjne oraz ławki. Uzupełnieniem modernizacji szlaku będzie nowy przewodnik, mapa oraz nowa transgraniczna ścieżka rowerowa.
Bartosz Bukała

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »