Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-24, 19:29 Autor: Witold Wośtak

Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Intercity

Konferencja prasowa w Brzegu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w Brzegu [fot. Witold Wośtak]
Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich posłów Koalicji Obywatelskiej.
Przedstawiono dane, według których już teraz kilka składów nie ma przystanku w Brzegu, a w grudniu planowana jest kolejna zmiana rozkładu - w sumie wówczas 9 pociągów międzywojewódzkich nie będzie się zatrzymywać w mieście. Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej zapowiada intensywny lobbing w obronie przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Będziemy robić wszystko na poziomie parlamentarnym, Opolskiego Zespołu Parlamentarnego i naszej aktywności poselskiej, by oferta, dostępność pociągów w Brzegu była najlepsza i optymalna dla wszystkich podróżujących i codziennie dojeżdżających do pracy lub na studia.

Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej, mówił o ponadpolitycznym apelu w tej sprawie.

- Dostęp mieszkańców Brzegu, powiatu brzeskiego i okolic do infrastruktury kolejowej nie może ograniczać się do samych szyn, bo jeszcze po torach powinny jeździć pociągi. Dzięki stronie społecznej, ekspertom, posłowi Kostusiowi oraz naszej współpracy ponadpartyjnej chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie rozkład jazdy nie będzie omijać Brzegu.

Motywacją do zmian ma być rzekomo skrócenie czasu podróży na długich trasach.
Kamil Kryczka, interesujący się koleją, przekonuje, że przystanek w Brzegu wydłuża czas podróży jedynie o minutę lub dwie.

- To zależy od faktu, jaki skład ciągnie. PKP Intercity przekonuje natomiast o wydłużeniu czasu na poziomie kilku minut przez postój w Brzegu. Dla przykładu Pendolino zatrzymuje się w Brzegu - z Wrocławia jedzie 21 minut i tyle samo z Brzegu do Opola. Nie ma więc wydłużenia czasu jazdy.

Zapytaliśmy o komentarz Jerzego Wrębiaka, burmistrza Brzegu. Włodarz mówi, że każde nowe połączenie będzie mile widziane, ale obecnie mieszkańcy nie narzekają.

- Nie wierzę, żeby tutaj był jakiś problem lub ktoś chciał ograniczać postoje w Brzegu. W rozmowach z mieszkańcami słyszę, że połączenia są dobre. Problem polega na wieczornych powrotach w weekendy z Wrocławia. Na co dzień pociągi PolRegio kursują dość często, zresztą dzisiaj polityka rządu idzie w kierunku odtwarzania dawnych połączeń.

Dodajmy, posłowie, jak powiedzieli, wysłali też szereg pism, interpelacji oraz zapytań do prezesa PKP i Ministerstwa Infrastruktury.

Reporter Radia opole zwrócił się z pytaniami do spółki kolejowej o planowane zmiany w rozkładzie jazdy i przyczyny zmniejszenia liczby zatrzymujących się w Brzegu pociągów Intercity. Czekamy na odpowiedź.

W poniedziałek (27.09) otrzymaliśmy komentarz od Anny Zakrzewskiej, rzecznik prasowej PKP Intercity:

"W aktualnym rozkładzie jazdy na stacji Brzeg zatrzymuje się 25 par pociągów PKP Intercity. Co więcej stacja Brzeg posiada bardzo bogatą ofertę przewozową nie tylko pociągów PKP Intercity, lecz także składów regionalnych. Dla przykładu w godzinach szczytowych przejazdy do/z Wrocławia i Opola realizowane są co około 20 minut. W przypadku braku zatrzymania danego pociągu w Brzegu, istnieje również możliwość dojazdu z Brzegu na wybrany pociąg PKP Intercity zatrzymujący się np. na stacji Wrocław lub Opole.

O założeniach rozkładu na sezon 2021/2022 będziemy informować bliżej terminu jego wdrożenia. Nowy rozkład będzie obowiązywać od 12 grudnia br."
Tomasz Kostuś
Witold Zembaczyński
Kamil Kryczka
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »