Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-22, 14:33 Autor: Maja Laksy

Powstanie nowy ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. Nadleśnictwo Opole wspomaga fundację Avi

podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
podpisanie umowy między Nadleśnictwem Opole a Fundacją Avi [fot. Maja Laksy]
Dzięki tej współpracy powstanie pierwszy profesjonalny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt w województwie opolskim. Dziś (22.09) Nadleśnictwo Opole podpisało bezterminową umowę z Opolskim Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt - Fundacją Avi. Nadleśnictwo udostępniło w okolicach Turawy 5ha lasów i łąk, na których ma powstać kompleksowy ośrodek leczniczy.
To najważniejsza współpraca, jeżeli chodzi o współpracę dla przyrody, a mówiąc ściślej - dzikich zwierząt. To pierwszy krok do stworzenia czegoś wyjątkowego na terenie naszego województwa - mówi Marek Cholewa, nadleśniczy w Nadleśnictwie Opole.

- Jest szansa na to, że powstanie ośrodek o skali wojewódzkiej. Z Namysłowa, czy z Głogówka ktoś będzie miał problem z rannym, czy chorym dzikim zwierzęciem, będzie mógł się zgłosić do Marty Węgrzyn, dowieźć i tam znajdzie on godne miejsce do leczenia - mówi Marek Cholewa.

Do tej pory Fundacja Avi działała w Łubnianach, na domowej posesji Marty Węgrzyn. Ze względu na małą powierzchnię nie było warunków do przyjmowania i pomocy większym, dzikim zwierzętom. Otrzymane grunty na nową siedzibę pozwolą to zmienić.

- Skupialiśmy się tylko na leczeniu i rehabilitacji ptaków i małych ssaków. Niestety na większe ssaki, typu jeleniowate już miejsca nie mieliśmy, dlatego wstrzymaliśmy przyjmowanie tego typu gatunków - tłumaczy Marta Węgrzyn z Fundacji Avi.

W nowej siedzibie będą prowadzone również działania edukacyjne, które mają poprawić los dzikich zwierząt. Fundację Avi, która musi wyposażyć ośrodek w niezbędny sprzęt, m.in. taki jak lotnie, woliery, czy wybiegi adaptacyjne można wesprzeć za pomocą darowizn. Numer konta fundacji widnieje na jej profilu na Facebooku.
Marek Cholewa
Marta Węgrzyn

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »