Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-25, 09:15 Autor: Katarzyna Plewnia/PAP

"Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań [fot. materiały GUS, źródło: https://www.facebook.com/GlownyUrzadStatystyczny/]
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań [fot. materiały GUS, źródło: https://www.facebook.com/GlownyUrzadStatystyczny/]
Monika Bartel [fot. Justyna Krzyżanowska]
Monika Bartel [fot. Justyna Krzyżanowska]
30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji, to nadal spisać powinno się 3% mieszkań w regionie. Okazja do tego będzie już w sobotę - podczas nocy spisowej.
- Do końca spisu powszechnego zostało kilka dni - spis kończy się bowiem 30 września - przypomniała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu, podkreślając jednocześnie, że województwo opolskie jest w krajowej czołówce, jeśli chodzi o udział w spisie. 97% mieszkań w regionie już się spisało. Dlaczego urząd operują liczbą mieszkań, a nie mieszkańców?

- Stan, który my podawaliśmy - te statystyki takie na początku - odnosiliśmy się do spisu sprzed 10 lat, czyli mielimy tę bazę osób, które mieszkały w naszym województwie, no i tak naprawdę odnosiliśmy się do tej liczby. Ale to właśnie ten spis w 2021 r. realizowany ma nam powiedzieć, ilu mieszkańców naszego województwa jest - wyjaśniała Monika Bartel.

W sobotę, 25 września, w całym kraju Urząd Statystyczny organizuje noc spisową dla tych wszystkich, którzy jeszcze się nie spisali - a przypomnijmy, że to nasz obowiązek.

- W całej Polsce organizujemy noc spisową - to jest taki dzień, w którym Urząd Statystyczny będzie miał drzwi otwarte dla wszystkich, którzy ten spis zostawiali na ostatni moment. Również dla tych, którzy nie mają możliwości spisania się przez internet samemu, np. w domu. Bo takie też informacje do nas docierają, że np. wypełnienie tego formularza jest dla niektórych osób kłopotliwe, szczególnie, kiedy jest bardzo dużo osób w mieszkaniu, kiedy jest kilka rodzin - dodała.

Urząd Statystyczny w Opolu będzie czynny w sobotę od godz. 8 rano do 24. Równolegle będzie tez działać infolinia statystyczna. Można też wybrać się do punktów spisowych w wybranych miejscach w regionie. Punkty działają w Nysie, Brzegu, Grodkowie, Niemodlinie, Zawadzkiem i Strzelcach Opolskich. Dokładne adresy można znaleźć na stronie opolskiego urzędu statystycznego.

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.
Monika Bartel, cz. 1
Monika Bartel, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »