Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-19, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZDJĘCIA]

VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w Kryteriach Ulicznych. Imprezę otworzyła parada najmłodszych rowerzystów, a w samych zawodach ulicami Prudnika jeździły dzieci i młodzież ze szkółek kolarskich.
- Ja startuję z żoną i koleżanką w kategorii master. Syn Karol jechał w paradzie, powoli zaczyna przygodę z kolarstwem i cieszymy się, że w tym miejscu, gdzie tutaj startował, mieszkał i przebywał wielki mistrz Polski, to myślę, że to jest ta ranga i to jest to miejsce, a teren jest naprawdę przyzwoity, bo górki, pagórki. A aura jest odpowiednia. To ósma edycja, ale my startujemy pierwszy raz - mówi Piotr Orian ze Zdzieszowic.

- Uważam, że aura jest bardzo dobra, jest zimno, ale na rowerze nam to nie przeszkadza. Mam górski rower i dobrze mi się jeździ pod górę, dlatego mogłem wyprzedzać przeciwników - dodaje Kewin z Prudnika, który zajął III miejsce w kategorii 13-14 lat.

- Stanisław Szozda był prudniczaninem i z naszym miastem był związany - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Po śmierci Staszka powstał tu w mieście memoriał Stanisława Szozdy, także tu czcimy go w sposób żywy, namacalny. Prudnik żyje tą uroczystością, tym eventem.

Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wybitnego kolarza na skwerze przy ul. Kościuszki w Prudniku. Autorem rzeźby z brązu jest opolski rzeźbiarz Przemysław Wolny. - Musiałem się wzorować na wizerunku pana Szozdy ze starych fotografii - mówi. - Korzystałem ze zdjęć wysokokontrastowych z lat 70. XX w. Było mało szczegółów, była mała rozdzielczość, dlatego musieliśmy korzystać z pomocy i konsultacji z osobami, które pamiętały Stanisława Szozdę, jego budowę ciała, zachowanie, mimikę. Najwięcej pracy było przy twarzy.

Inicjatorem takiego upamiętnienia Stanisława Szozdy był Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. - Zainspirował mnie do tego pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach - mówi. - Pomniki traktuję jako miejsce, gdzie należy składać wieńce, gdzie należy składać znicze, natomiast to jest żywe upamiętnienie wybitnego kolarza. Ono ma w swoim zamyśle przypominać z jednej strony tę wybitną postać, ale z drugiej strony być magnesem dla młodzieży i stanowić zachętę do aktywnego trybu życia.

Henryk Charucki, były kolarz i przyjaciel Stanisława Szozdy cieszy się, że ten monument powstał właśnie w Prudniku. - Stanisław Szozda był wybitnym kolarzem, to była ikona kolarstwa polskiego. Staszek był nerwowy, porywczy, ale w kolarstwie takich ludzi trzeba, bo kolarstwo to jest twardy sport. Ale Staszek się wyróżniał od wielu innych kolarzy tym, że on potrafił wygrywać wyścigi w sposób spektakularny, dlatego porywał też ludzi i dlatego ludzie go kochali.

- Do końca byłem jego opiekunem. Wiedział, o co walczy. Rower porządny mu później załatwiłem i tu zaczęło wielkie kolarstwo - dodaje Franciszek Surmiński, pierwszy trener Stanisława Szozdy.

- To absolutnie historyczne wydarzenie nie tylko da samego Prudnika - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Postać sportowca wielkiego o randze krajowej i światowej dla takiego miasta jak Prudnik stanowi bardzo ważną sprawę. Dzisiaj czcimy pamięć wielkiego sportowca podczas memoriału Stanisława Szozdy. Myślę, że wiele młodych pokoleń będzie z tej chwili czerpać w przyszłości.

- Wielki człowiek i pasjonat kolarstwa. To człowiek legenda. W ten sposób my wszyscy oddajemy też hołd panu Stanisławowi - dodaje poseł PiS Katarzyna Czochara.

Koszt budowy pomnika razem z organizacją rajdu im. Stanisława Szozdy przekroczył 100 tysięcy złotych. Inwestycja została zrealizowana przez starostwo powiatowe dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich Euroregionu Pradziad.

Przypomnijmy, że Stanisław Szozda swoją karierę rozpoczynał właśnie w Prudniku. Z tym miejscem związany był do końca swojego życia. Zmarł 23 września 2013 roku.
zawodnicy
Grzegorz Zawiślak
Przemysław Wolny
Radosław Roszkowski
Henryk Charucki, Franciszek Surmiński
Teresa Barańska, Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »