Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-17, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy" [FILM, ZDJĘCIA]

17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tą pamięć pielęgnujemy"
17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej rozpoczęła się tam brutalna dla Polaków i innych narodowości okupacja sowiecka. W Opolu upamiętniono rocznicę tamtych wydarzeń. Wojewódzkie uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji Sybiraków w katedrze opolskiej. Okolicznościowe przemówienia wygłoszono na placu przed opolskim ratuszem. Tam też złożono kwiaty i oddano salwę honorową.
- Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - My wiemy o tym, że w Brześciu nad Bugiem spotkali się na defiladzie hitlerowcy i żołnierze Armii Czerwonej. Bo ten 17 wrzesień, czyli wkroczenie Sowietów do Polski to była naturalna konsekwencja zaplanowanego 23 sierpnia pakt Ribbentrop–Mołotow, czyli kolejnego rozbioru Polski. I tych faktów wymazać się nie da, tym bardziej, że żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń.

- Dla nas najważniejsza jest tradycja - podkreśla Walenty Oliwa, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Opolu. - Ja tam się urodziłem na tej nieludzkiej ziemi. To, co dane nam było przebywać tam przez sześć długich lat na zawsze pozostanie w naszej pamięci. To nigdy nie zginie z naszych uczuć, z naszych wspomnień.

- Miałam dziewięć miesięcy jak nas wywozili, a brat miał sześć lat. Te wydarzenia pamiętam bardziej z opowieści rodziców i teściów - mówi Danuta Szeliga, prezes opolskiego Związku Sybiraków. - Brat nie przeżył, miał osiem lat, jak go chowali rodzice bez trumny, bez kościoła, bez cmentarza, musieli go zakopać do ziemi. Przeszłam świat cały dlatego, że mój tata poszedł do armii Andersa i ja przez Iran, Indie, Afrykę, gdzie byłam 6 lat, wróciłam w lipcu 1948 roku do Polski.

- Ja byłam wywieziona w 1940 roku 10 lutego i 1946 wróciliśmy do ojczyzny. Jesteśmy szczęśliwi, że wróciliśmy, że żyjemy. I choć już nasze życie dobiega końca, chcemy w miarę naszych sił i możliwości przekazać młodemu pokoleniu to, co jest ważne dla naszych pokoleń, żeby pamiętali, co ich rodzice przeszli na nieludzkiej ziemi - dodaje Teresa Sajan, prezes Związku Sybiraków koła ziemi nyskiej.

Od 2003 roku 17 września obchodzony jest także jako Światowy Dzień Sybiraka.
Sławomir Kłosowski
Walenty Oliwa
Danuta Szeliga, Teresa Sajan

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »