Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Trwa remont obwodnicy Białej. Zamiast układania nowego asfaltu, drogowcy stosują szybszą i tańszą metodę

Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Remont nawierzchni na obwodnicy Białej [fot. Daniel Klimczak]
Nowe technologie w służbie użytkowników obwodnicy Białej. Na leżącej w ciągu drogi wojewódzkiej numer 414 trasie drogowcy zdecydowali się zastosować alternatywną metodę uszczelniania i uszorstwiania nawierzchni w technologii slurry seal. Szczegóły zaprezentowali dziennikarzom.
Rozwiązanie cechuje się o wiele krótszym czasem robót w porównaniu do zrywania wierzchniej warstwy i układaniu nowego dywanika asfaltowego. Nie bez znaczenia są także koszty wynoszące około 1/3 ceny tradycyjnych prac. Jak wskazuje Grzegorz Cebula, zastępca dyrektora ds. utrzymania w Zarządzie Dróg Wojewódzkich trwałość takiego remontu określana jest na około 10 lat.

- Uszczelniamy nawierzchnię, która już ma swój wiek, mamy w niej takie mikro spękania. W całym kraju, w całej Europie jest to popularna metoda, stosunkowo tania. Jest to gdzieś 1/3 kwoty, gdybyśmy musieli wykonać tylko warstwę ścieralną jako nową - tłumaczy.

Metoda ta nie była wykorzystywana na drogach wojewódzkich w regionie od kilkunastu lat, gdyż w tym czasie część dróg nie nadawała się do jej zastosowania, a pozostałe jeszcze tego nie wymagały. Jak zauważa kierownik robót Artur Rosół, dużą zaletą jej stosowania jest też fakt, że na przygotowaną w ten sposób nawierzchnię, pojazdy mogą wrócić już po kilkudziesięciu minutach od nałożenia warstwy przez specjalny kombajn.

- Ta maszyna jest i wytwórnią, i równocześnie rozkładarką. Półkilometrowy odcinek jest w stanie położyć w 20 minut. Po 30 minutach można już puszczać po niej ruch. Jeśli chodzi o wałowanie, zostawiamy to zagęszczenie samochodom, które po tym przejadą. Gdzieś za 2 tygodnie ta nowa warstwa będzie wyglądała równoznacznie jak pozostała masa asfaltowa - dodaje.

Dodajmy, że koszt remontu całej obwodnicy wyniesie nieco ponad 900 tysięcy złotych. Jak zapewniają drogowcy, regeneracja nawierzchni zakończy się najprawdopodobniej jeszcze w ten weekend.
Grzegorz Cebula
Artur Rosół

Wiadomości z regionu

2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej 2021-10-16, godz. 15:30 Pracownicy oświaty ponownie uczcili swoje święto na sportowo. W Grodkowie po raz 4. zorganizowano Bieg Belfra [ZDJ… Prawie 200 pracowników oświaty wzięło udział w dzisiejszym 'Biegu Belfra', który odbył się na ulicach Grodkowa. W ten sposób już po raz czwarty na sportowo… » więcej 2021-10-16, godz. 15:15 W opolskich lasach pojawiły się muflony. Skąd się wzięły? Mają charakterystyczne, duże rogi i są najmniejszym przedstawicielem dzikich owiec. Mowa o muflonach, które w naszym kraju najczęściej można spotkać w… » więcej 2021-10-16, godz. 13:30 Opole: na osiedlu AK powstał mural, który nie tylko ładnie wygląda, ale też chroni środowisko Nie tylko zdobi część bloku, ale także neutralizuje smog. Mowa o muralu, który powstał na osiedlu AK w Opolu na jednym z budynków przy ulicy Fieldorfa 12… » więcej 2021-10-16, godz. 12:30 Trwa rekrutacja do ósmej edycji Akademii Młodych Serc na Politechnice Opolskiej. To zajęcia nie tylko dla seniorów Trwa rekrutacja do ósmej edycji Akademii Młodych Serc na Politechnice Opolskiej. To cykl zajęć o zdrowym i satysfakcjonującym sposobie życia skierowany nie… » więcej 2021-10-16, godz. 10:54 Raport MZ: ponad 3 tysiące nowych zakażeń w kraju. Opolszczyzna regionem z najmniejszym przyrostem liczby infekcji … 3236 nowych zakażeń, 2017 ozdrowień i 44 zgony. To bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »