Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-11, 17:45 Autor: Daniel Klimczak

Dawne samochody, motocykle i traktory opanowały ogrody przy pałacu w Mosznej. Można zobaczyć m.in. limuzynę angielskiej królowej i... białą Wołgę [ZDJĘCIA]

Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Około 70 zabytkowych pojazdów bierze udział w zlocie w Mosznej. Przed miejscowym pałacem można podziwiać kilkudziesięcioletnie motocykle, samochody osobowe, ciężarówki i maszyny rolnicze.
To już 3. edycja imprezy. Jak mówi jedna z jej organizatorek Renata Jakubowicz-Brozdowska ze Stowarzyszenia Starodawni w Sercu Opolszczyzny, odwiedzając zlot można przekonać się, że prezentowane tam maszyny stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego, a ich kolekcjonowanie dostarcza nie tylko frajdy, ale może też stać się dobrą lokatą finansową.

- Głównym celem jest popularyzacja myśli motoryzacyjnej, pokazywanie motoryzacji w świetle historii, jako dziedzictwa narodowego. To są samochody, którymi się wyjeżdża jak jest piękna pogoda, żeby mieć jakąś frajdę. Jest to też bardzo fajna i alternatywna w tej chwili metoda inwestowania swoich pieniędzy - wymienia.

Obecni mogą oglądać pojazdy produkowane na całym świecie. Choć większość z nich służyła zwykłym obywatelom, to wśród nich nie brakuje również takiego, który przewoził jedną z najbardziej znanych monarchiń na świecie. Dziś należy do Huberta Grabowskiego z Krośnicy, który odkupił go od jednego z muzeów.

- W momencie, gdy to auto zostało wyprodukowane, był to jeszcze typowo angielski Daimler. To ekskluzywny model, wyprodukowano go ponad 1000 sztuk. Ten egzemplarz jeździł w pałacu królewskim w Anglii. Jakby się tam dobrze przyjrzeć, to może znalazłoby się tam jakiś włos królowej Elżbiety - dodaje właściciel.

Podziwiać można również samochody produkowane po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Jednym z nich jest Wołga pana Krzysztofa. Jak mówi kolekcjoner z Łubnian, dziś zamiast strachu, pojazdy te wzbudzają na ogół ciekawość i podziw.

- Nie da się przejechać niezauważonym. Zawsze ktoś tam pomacha, kiwnie, pośmieje się. Wołga, wbrew pozorom, jest dość zaawansowana technologicznie jak na tamte czasy. Pojemność silnika 2,5 litra, moc 110 koni, a waga to tylko 1,5 tony. Dzisiaj to już nikogo nie dziwi, ale w 1970 roku mieć 110 koni pod maską, to nie było byle co - zapewnia.

Dodajmy, że impreza potrwa do jutra. Aby wziąć w niej udział wystarczy jedynie kupić bilet uprawniający do wejścia do przypałacowego parku.
Renata Jakubowicz-Brozdowska
Hubert Grabowski
Pan Krzysztof, właściciel Wołgi

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »