Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-11, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

W Michałowie zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie. Tematem przewodnim są „Smaki dziedzictwa”

Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Europejskie Dni Dziedzictwa w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Festyn przy kościele pod wezwaniem św. Józefa w Michałowie zainaugurował tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. Oprócz promocji kultury jako całości, impreza ma na celu także zwrócić uwagę na walory tej części Opolszczyzny.
Wybór Michałowa jako gospodarza uroczystości jest nieprzypadkowy. Jak wskazuje dr Joanna Banik z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, chodzi o promocję miejscowej świątyni, a także lokalnej kuchni.

- To jest idea. Idea promocji dziedzictwa, wspierania dziedzictwa i cieszenia się nim. Europejskie Dni Dziedzictwa są w tym roku inaugurowane, jeżeli chodzi o województwo opolskie, w Michałowie, ponieważ jest to wyjątkowy kościół, ale nie tylko kościół w tym roku promujemy. Promujemy też potrawę - tłumaczy.

To wołyńskie kutyki, które przybyły wraz z mieszkańcami w te rejony po II Wojnie Światowej. Zdzisława Bernacka ze Stowarzyszenia Przyjaciół Michałowa wyjaśnia, że to jedna z odmian placków przygotowywanych z ziemniaków.

- Bierzemy kartofle gotowane, kartofle tarte, które są odgniecione z soku. Potem się rozcieńcza to kwaśnym mlekiem, dodaje ser i sól, i smażymy - mówi.

Zdaniem członka zarządu województwa Antoniego Konopki, tego typu wydarzenia, jak i upowszechniane dzięki nim elementy odgrywają ważną rolę w budowaniu świadomości narodowej i regionalnej.

- Tak jak Opolszczyzna stanowi mieszankę kulturową, kulinarną, ważne jest to, żeby to nas łączyło. Ta kultura i kuchnia, myślę, że to jest wspaniały temat do dyskusji, do pokazania, do pochwalenia się - przekonuje.

Z kolei starosta brzeski Jacek Monkiewicz podkreśla, że kościół w Michałowie to jeden z ważniejszych, ale nie jedyny cenny zabytek w powiecie.

- Jutro na przykład będzie również impreza związana z pokazaniem, chwaleniem się kolejnym zabytkiem, jakim jest kościół w Obórkach. To jeden z najstarszych w Polsce kościołów drewnianych. Ja bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że w tej najnowszej perspektywie, zarówno unijnej, jak i rządowej, będzie szansa na to, żeby obiekty, które wymagają wsparcia finansowego, takie wsparcie otrzymywały - dodaje.

Dodajmy, że impreza potrwa do wieczora. Na przybyłych czekają między innymi występy lokalnych zespołów, pokazy rycerskie, czy warsztaty malarskie.

Kalendarz imprez organizowanych pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej: www.edd.nid.pl. EDD odbywają się w naszym kraju od 29 lat.
Joanna Banik
Zdzisława Bernacka
Antoni Konopka
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »