Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-09, 19:10 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Każda wieś w Polsce ma potencjał. Przedstawiciele sieci odnowy wsi spotykają się w Jemielnicy

Kamień Śląski [fot. Maciej Marciński]
Kamień Śląski [fot. Maciej Marciński]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Konferencja „Najciekawsze i SMART” – Sieć Najciekawszych Wsi i nowoczesne technologie [fot. A. Pospiszyl]
Najciekawsze i SMART – takie są polskie wsie, taki jest też tytuł dwudniowej konferencji, która dzisiaj (09.09) rozpoczęła się w Jemielnicy. O tym, jak jeszcze bardziej wykorzystać potencjał turystyczny małych miejscowości i pomóc sobie przy pomocy nowoczesnych technologii, rozmawiają przedstawiciele wiosek i gmin zrzeszonych w Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.
- Każda wieś jest ciekawa, ale u nas poznacie coś, czego do tej pory nie mieliście okazji zobaczyć i skosztować – mówią Krzysztof Polowczyk i Małgorzata Nawrocka z Domachowa w województwie wielkopolskim. - W naszej miejscowości znajduje się najstarszy drewniany kościół w Polsce. Przy tym kościele znajduje się Biskupiański Gościniec, gdzie można spotkać się na żywo z biskupianami, czyli z nami. Potańczyć, pośpiewać, pobawić się do białego rana, a panie z koła gospodyń przygotują pyszne przysmaki z tradycyjnej biskupiańskiej kuchni. Naszą sztandarową potrawą są słodkie bułeczki i zupa pomidorowa. Mamy jeszcze leguminy różnego rodzaju i polewkę z maślanki, na pewno nigdzie takiej nie jedliście.

Domachowo od dzisiaj jest oficjalnie członkiem sieci najciekawszych wsi. Certyfikaty potwierdzające członkostwo otrzymały także Antonin z Wielkopolski, Dobkow oraz Wambierzyce z województwa dolnośląskiego.

- Każda wieś ma coś do zaoferowania, ale potrzebna jest opowieść, która zaciekawi i przyciągnie turystów – mówi Marek Chmielewski, przewodniczącym zarządu stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. - Ona musi mieć duszę. Trzeba wiedzieć, że o tym samym domu, o tej samej elewacji można opowiedzieć ciekawiej, inaczej. Dodatkowy plus jak się uda na tych obszarach wiejskich tradycyjną stylistykę, która chcielibyśmy żeby wróciła. Żeby nie były tylko jakieś jaskrawe, krzykliwe kolory, a zostały zachowane jakieś ważne, charakterystyczne elementy, wtedy na pewno będzie ciekawie.

W trakcie konferencji zostały wręczone również certyfikaty „ciekawe miejsce”. Wśród wyróżnionych w ten sposób miejscowości z całej Polski, są też przedstawiciele naszego regionu: Kościół na kościele w Malni, w gminie Gogolin, Szlak Gąski w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica, kąpielisko „Przystań wodna” ze Starych Siołkowic w gminie Popielów i zabytkowy parku w Pokoju.

- Wiele naszych opolskich miejscowości jest w sieci odnowy i rozwoju wsi – mówi Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnica. - Chcemy tutaj wnieść nasze tradycyjne dziedzictwo kulturowe. Jemielnica oczywiście na mapie turystycznej województwa opolskiego ma swoje miejsce, ale chciałbym zwrócić uwagę na to, że praktycznie każda z miejscowości ma duży potencjał.

Uczestnicy konferencji poza udziałem w wykładach i prezentacjach będą także mieli warsztaty z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii w promocji regionu.
Krzysztof Polowczyk i Małgorzata Nawrocka
Marek Chmielewski
Marcin Wycisło

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »