Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-02, 15:23 Autor: Monika Matuszkiewicz

W szkołach brakuje nauczycieli. Poszukiwani są m.in. fizycy, biolodzy i angliści

Nauczyciel [fot.M.Matuszkiewicz]
Nauczyciel [fot.M.Matuszkiewicz]
Zajęcia w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Zajęcia w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Dyrektorzy opolskich szkół mieli nie lada problem z ułożeniem planów lekcji na nowy rok szkolny. Powodem był i jest brak nauczycieli. Na stronie opolskiego kuratorium oświaty można znaleźć blisko 80 ofert pracy. Poszukiwani są głównie nauczyciele przedmiotów ścisłych, ale także języków obcych. Przyczyną braku pedagogów są zbyt niskie płace, jakie początkujący nauczyciel otrzymuje.
- Jest kilka ofert pracy dla nauczycieli języków obcych, fizyki, chemii oraz biologii - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty.

- Poszukiwani są również nauczyciele wychowania przedszkolnego, wspomagający. Różne są powody i przyczyny tego. W niektórych przypadkach, jeśli chodzi na przykład o nauczycieli fizyki czy chemii to są to mało popularne kierunki studiów. Co za tym idzie, mamy mało absolwentów. Są też takie szkoły, gdzie nauczyciele muszą uzupełniać swoje etaty w innych placówkach. Wszystko zależy od specjalności.

Brakuje również specjalistów do szkół zawodowych i techników. Dyrektorzy takich placówek muszą szukać pomocy wśród pracodawców, którzy przychodzą i szkolą młodzież. Nowych nauczycieli jest jak na lekarstwo.

- Mamy w swoim gronie nauczycieli pracodawców, między innymi z aranżacji wnętrz, czy budownictwa. Ci nauczyciele pracują na kodeks pracy, a nie na kartę nauczyciela. Stąd też trochę inaczej, to wszystko funkcjonuje. Jednak gdyby nie ta pomoc, to nie dalibyśmy rady. Nie ma młodych ludzi, którzy są chętni do pracy - dodaje Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu.

Rozwiązaniem problemu może być podwyższenie płac, bo te obecne według prezes opolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Wandy Sobiborowicz są za niskie.

- Nauczyciele są dobrze wykształceni i przygotowani do pracy, a te wynagrodzenia, które obecnie proponuje resort edukacji są niskie. Naszym zdaniem są one zbyt niskie. Młodzi nauczyciele potrzebują założyć rodzinę, zdobyć mieszkanie, a pensja, która jest im proponowana, na to nie starcza. Są to problemy życiowe, które są bardzo ważne. Dla nich istotną sprawą jest wiedzieć, ile będą zarabiać.

Sytuacji z brakiem kadry pedagogicznej nie poprawiła również pandemia. Wielu nauczycieli, zwłaszcza tych starszych, zdecydowało się przejść na emerytury lub urlopy zdrowotne. Wszystko z obawy przed zakażeniem się koronawirusem.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że podpisał rozporządzenie znoszące biurokrację w pracy nauczyciela. Jak tłumaczył szef resortu na antenie Programu 1. Polskiego Radia, nowe przepisy znoszą między innymi ocenę zewnętrzną i wewnętrzną. "Znoszę tak zwaną ewaluację zewnętrzną, która pochodzi od kuratora w kierunku szkoły, ewaluację wewnętrzną, na podstawie której to dyrektor często stwarzałby bardzo duże wymogi biurokratyczne dla nauczycieli i tak zwany monitoring". - poinformował.

Minister zapowiedział, że kolejnym elementem reformy będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Podczas jednej z ostatnich rozmów ze związkowcami Solidarności, jak przekazują krajowe media, Przemysław Czarnek zapowiedział, że podwyżki mogą wynieść nawet tysiąc złotych brutto. We wrześniu zaplanowano kolejne rozmowy w tej sprawie.
Michał Siek
Violetta Szczepkowska
Wanda Sobiborowicz

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »