Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-31, 21:20 Autor: Witold Wośtak

Opolszczyzna upamiętni wybuch II wojny światowej. Zaplanowano uroczystości między innymi w Opolu, Kostowie i Wołczynie

80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
Opole pamięta o 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale nie po to, żeby czcić wojnę, ale żeby wołać o pokój" [fot. Katarzyna Doros]
Opole pamięta o 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale nie po to, żeby czcić wojnę, ale żeby wołać o pokój" [fot. Katarzyna Doros]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej [fot. Łukasz Fura]
Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej [fot. Sebastian Szwajkowski/Radio Łódź]
Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej [fot. Sebastian Szwajkowski/Radio Łódź]
Obchody upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej zaplanowano jutro (01.09) w wielu punktach województwa opolskiego.
O 8:00 wojewoda Sławomir Kłosowski, wraz z przedstawicielami Instytutu Śląskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, złoży kwiaty i znicze przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu przy ulicy Konsularnej.

Godzinę później kwiaty i znicze pojawią się przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, czyli na dworcu kolejowym Opole Główne. O 11:00 w Katedrze Opolskiej rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji wszystkich ofiar drugiej wojny światowej.

Po zakończeniu eucharystii uczestnicy przejdą przed pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na plac Wolności, gdzie odbędą się pozostałe uroczystości.

Obchody będą mieć miejsce także w Kostowie (gmina Byczyna). O 11:30 w kościele świętego Augustyna odprawiona zostanie msza święta. Później na cmentarzu parafialnym dojdzie do złożenia kwiatów na mogile powstańców śląskich, którzy polegli podczas trzeciego zrywu i walk w Kostowie. Na uroczystościach w Kostowie będzie obecna Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei o 11:00 przedstawiciele Delegatury IPN w Opolu złożą kwiaty w Wołczynie na grobie Józefa Janika, obrońcy Westerplatte. Później pracownicy IPN złożą wizytę na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej w Praszce oraz Gorzowie Śląskim. We wszystkich uroczystościach nie zabraknie pocztów sztandarowych.

Przypomnijmy pierwsze godziny największego konfliktu zbrojnego w historii świata. 82 lata temu, 1 września 1939 roku, o godzinie 4:40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z Trzecią Rzeszą. Atak nastąpił 5 minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej. Wieluń nie miał obrony przeciwlotniczej i nie stacjonowały w nim polskie wojska. Dlatego historycy mówią o ataku terrorystycznym lub zbrodni wojennej na mieszkańcach.

1 września 1939 roku, o godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował polską placówkę na Westerplatte. Wkrótce szturm na Wojskową Składnicę Tranzytową przypuściło około 4 tysięcy niemieckich żołnierzy z morza, lądu i powietrza. Wydarzenie to uznawane jest za symboliczny początek II wojny światowej, mimo że kilkanaście minut wcześniej wojska niemieckie uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Obrona wojskowej składnicy na Westerplatte była pierwszą bitwą, trwającej sześć lat, największej wojny w dziejach.

Wiadomości z regionu

2022-01-27, godz. 19:00 Ratusz przekaże działkę pod nową siedzibę urzędu marszałkowskiego Spór między prezydentem Opola a marszałkiem zażegnany. Radni zgodzili się na przekazanie w formie darowizny działki, na której ma powstać nowa siedziba… » więcej 2022-01-27, godz. 18:45 Spór między radnym PiS a prezydentem Opola. Poszło o artykuł zamieszczony w "Czasie na Opole" Kłótnia na sesji o darmową gazetkę i internetowy portal 'Czas na Opole' prowadzone przez Zakład Komunalny w Opolu. Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Kawa… » więcej 2022-01-27, godz. 18:20 Namysłowskie Centrum Zdrowia dokapitalizowane. Ostra dyskusja na sesji Rady Miejskiej w Namysłowie 5 mln 740 tys. złotych - tyle wyniósł deficyt budżetowy Namysłowskiego Centrum Zdrowia w 2021 roku. Podczas dzisiejszej (27.01) sesji miejscy radni decydowali… » więcej 2022-01-27, godz. 17:50 Punkty wymazowe notują rekordowe liczby pacjentów. Przy szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu robi się 600 testów W ostatnich dniach w punktach przy szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu wykonuje się dziennie 600 wymazów na obecność COVID-19. To rekordowa liczba od… » więcej 2022-01-27, godz. 17:35 Stary Las: żywa jest pamięć o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego [FILM] Więźniów Auschwitz-Birkenau, ofiary „Marszu Śmierci” upamiętniono w Starym Lesie, w gminie Głuchołazy. Odbyły się tam wojewódzkie obchody związane… » więcej 2022-01-27, godz. 17:14 Nauka zdalna w szkołach. "To duży wysiłek organizacyjny, ale ósma klasa cieszyła się" Od dzisiaj (27.01) obowiązuje częściowa nauka zdalna. Mniej więcej połowa uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Opolu siedzi w ławkach obu budynków… » więcej 2022-01-27, godz. 16:40 IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w całym województwie. Alert obowiązuje od nocy do jutrzejszego popołudnia Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego województwa opolskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. » więcej 2022-01-27, godz. 16:20 Ruszył nabór do drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ruszył nabór do drugiej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. W puli jest ponad 6 milionów 300 tysięcy złotych. Swoje pomysły mogą zgłaszać organizacje… » więcej 2022-01-27, godz. 16:15 Na Opolszczyźnie do programu testowania przeciw COVID-19 zgłosiło się pięć aptek 105 aptek w kraju, w tym 5 na Opolszczyźnie przystąpiło do programu testowania na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od dziś (27.01) można… » więcej 2022-01-27, godz. 15:10 Opole: radni zgodzili się przekazać więcej pieniędzy na budowę akwarium w zoo Budowa akwarium w opolskim zoo coraz bliżej. Dzisiaj (27.01) radni Opola zgodzili się na powiększenie kwoty przewidzianej na ten cel w budżecie miasta o 10… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »