Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-17, 19:50 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: rośnie liczba zakażeń i zgonów w kraju [INFOGRAFIKA]

[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Koronawirus w Polsce - stan na 17 sierpnia [fot. Maria Samczuk/PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 17 sierpnia [fot. Maria Samczuk/PAP]
3 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (17.08) o 221 kolejnych infekcjach i śmierci 7 osób zakażonych w całej Polsce. W ciągu doby wykonano ponad 48 tysięcy testów na obecność koronawirusa.
Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim - 27, małopolskim - 21 i śląskim - 19. 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku pandemii liczba zakażeń koronawirusem potwierdzonych testem wynosi 2 885 676. Z powodu COVID-19 zmarło 75 306 chorych. W szpitalach przebywa 335 pacjentów, z czego 48 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 2 655 543 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 532 wolnych respiratorów.

W naszym województwie wykryto dwa nowe przypadki zakażenia w powiecie oleskim i jeden w powiecie nyskim. Według danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w naszym regionie minionej doby nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 5 łóżek i 2 respiratory. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 186, a respiratorów 8.

Około 300 mieszkańców gminy Kluczbork udało się zaszczepić przeciwko koronawirusowi w wyjazdowej akcji magistratu i szpitala Vital Medic do sołectw. Od 3 sierpnia do dziś (17.08) zorganizowano 7 dni wyjazdowych, a preparat przeciwko COVID-19 można było przyjąć łącznie w dwunastu punktach. Chodziło o dotarcie do małych miejscowości, gdzie część ludzi ma problem z dojazdem do punktów szczepień. Dodajmy, w wyjazdowej akcji szczepień gminy Kluczbork do wyboru była pierwsza dawka szczepionki firmy Pfizer lub jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odstąpieniu części puli polskich szczepionek przeciw COVID-19 dla wybranych państw Partnerstwa Wschodniego oraz państw regionu Bałkanów Zachodnich - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort zaznaczył, że posiadane obecnie przez nasz kraj nadwyżki szczepionek pozwalają tę zapowiedź zmaterializować między innymi w stosunku do Ukrainy. MSZ przekazało, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień, Polacy mają swobodny dostęp do szczepień przeciw COVID-19 w ramach ponad 7 tysięcy działających punktów szczepień na terenie całego kraju, w których do tej pory wykonanych zostało już ponad 35 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych zostało prawie 18 milionów obywateli.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 39,5 tysiąca szczepień, najwięcej w województwie mazowieckim - ponad 6 tysięcy. Do Polski dostarczono ponad 51 milionów dawek szczepionek na Covid-19. Ponad 352 tysiące dawek zutylizowano, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych przekroczyła 14 tysięcy.

Czeski rząd ogłosił restrykcje sanitarne, które od września będą obowiązywały w szkołach. Po powrocie z wakacji czescy uczniowie przejdą badania przesiewowe. Na początku roku szkolnego uczniowie zostaną trzykrotnie przetestowani pod kątem koronawirusa. Testy nie będą obowiązkowe, jednak niezaszczepione dzieci, które ich nie przejdą, będą obowiązywały surowsze zasady, dotyczące noszenia maseczek w szkołach. Poza tym uczniowie ci nie będą mogli brać udziału w lekcjach wychowania fizycznego w zamkniętych pomieszczeniach i nie będą mogli śpiewać w trakcie zajęć muzycznych. Testy będą dotyczyły wszystkich osób zatrudnionych w szkołach. Nie będą jednak musieli się im poddawać ci, którzy są w pełni zaszczepieni lub przeszli COVID-19 w ciągu ostatniego pół roku.

Koronawirus w Polsce - stan na 17 sierpnia [fot. Maria Samczuk/PAP]

Koronawirus w Polsce - stan na 17 sierpnia [fot. Maria Samczuk/PAP]

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »