Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-11, 17:27 Autor: Witold Wośtak/PAP

"Jesteśmy spokojni o większość" i "sytuacja w Zjednoczonej Prawicy gęstnieje". Komentarze po wyjściu Porozumienia z koalicji

Sejm [fot. Maciej Wajler]
Sejm [fot. Maciej Wajler]
Violetta Porowska i Tomasz Kostuś
Violetta Porowska i Tomasz Kostuś
"W innych formacjach też jest poparcie dla Polskiego Ładu i propozycji Zjednoczonej Prawicy, więc nie ma obawy o brak większości w Sejmie". W ten sposób Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa partii w regionie odniosła się do wyjścia Porozumienia Jarosława Gowina z koalicji.
Po dymisji wicepremiera Jarosława Gowina dzisiaj (11.08) rano poinformowano o odejściu partii z klubu PiS i utworzeniu koła parlamentarnego. - Dla nas najważniejsza jest realizacja Polskiego Ładu, a skoro kierownictwo Porozumienia nie dało poparcia co do części założeń, nasze drogi musiały rozejść się - podkreśla Porowska.

- Widzimy natomiast, że część posłów Porozumienia opowiada się w całości za założeniami Polskiego Ładu. Liczymy więc, że Zjednoczona Prawica, nawet jeśli formalnie bez części posłów Porozumienia, nie będzie mieć problemów po pierwsze z realizacją tego bardzo dobrego projektu pod tytułem Zjednoczona Prawica, a po drugie z wprowadzaniem Polskiego Ładu - komentowała posłanka PiS.

Zdaniem Tomasza Kostusia, posła Platformy Obywatelskiej, sytuacja w ZP gęstnieje, a PiS ma już dawno za sobą szczyt formy.

- Jarosławowi Gowinowi nawet brew nie drgnęła, kiedy trzeba było głosować w sprawie sądów, telewizji oraz innych ustaw haniebnych dla Polski. On widzi natomiast dzisiaj, że to wszystko wali się, że Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory. Z tego względu czekał na dobry moment do wyskoczenia z obozu Zjednoczonej Prawicy. Nie doczekał się jednak, bo wcześniej został wyrzucony.

Pojawiły się również spekulacje wokół opolskiego polityka Marcina Ociepy.
"Nikt nie rozmawiał ze mną, bym objął resort po Jarosławie Gowinie - powiedział PAP były wiceminister obrony Marcin Ociepa (Porozumienie). Według informacji medialnych, Ociepa ma objąć kierownictwo resortu rozwoju, pracy i technologii.

Polsat News podał w środę, że z nieoficjalnych informacji wynika, iż Marcin Ociepa przejmie tekę ministra rozwoju, pracy i technologii po zdymisjonowanym we wtorek szefie Porozumienia - Jarosławie Gowinie.

Ociepa w środę rano podał się do dymisji z funkcji wiceministra MON. Jak mówił, jest to gest solidarności z Gowinem. Zastrzegł jednak, że nie uczestniczył w posiedzeniu zarządu Porozumienia, który zdecydował w środę rano o opuszczeniu klubu PiS.

Marcin Ociepa pytany przez PAP, czy istotnie obejmie funkcję ministra w resorcie rozwoju, pracy i technologii lub czy otrzymał taką propozycję, odparł, że propozycji nie tylko nie było, ale też nikt z nim na ten temat nie rozmawiał. Zapewnił, że nie miał też propozycji, żeby zostać wicepremierem w miejsce Gowina.

Polsat News napisał w środę przed południem, że według ustaleń stacji, funkcje kierownicze w tym resorcie mają objąć również Jadwiga Emilewicz i Kamil Bortniczuk.(PAP)

Jak dowiedział się z kolei portal wPolityce.pl Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Mieczysław Baszko, Wojciech Murdzek i Grzegorz Piechowiak mają pozostać w klubie parlamentarnym PiS. Źródło informuje, że zaplanowane są nawet rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Dodajmy, nie udało nam się skontaktować z Marcinem Ociepą.

AKTUALIZACJA godz. 18:30 - Sejm odroczył obrady do września

PAP: Posłowie przegłosowali w środę po południu, na wniosek opozycji, odroczenie obrad Sejmu do września. Bartłomiej Sienkiewicz (KO) wnioskował o przerwanie posiedzenia do 1 września, Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - do 2 września. Za odroczeniem obrad głos oddało 229 posłów, przeciwko - 227.

Na początku środowych, popołudniowych głosowań Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań - opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy.

Posłowie opozycji: Bartłomiej Sienkiewicz (KO) i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosili wnioski o odroczenie obrad.

"Składam wniosek o odroczenie posiedzenia do 1 września. Powód jest prosty: to są wypowiedziane dzisiaj publicznie dwa zdania: Każdy z moich posłów otrzymał bardzo atrakcyjną propozycję handlową. To jest oczywista korupcja polityczna+. Te słowa wypowiedział człowiek, który jeszcze 24 godziny temu był ministrem tego rządu" - powiedział Sienkiewicz. "Pani marszałek, tu się odbywa korupcja polityczna na wielką skalę; tu się handluje Rzeczpospolitą, tu się handluje urzędami i pieniędzmi. To obowiązek pani marszałek wyjaśnić tę sprawę do spodu!" - zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Kosiniak-Kamysz zaproponował, aby Sejm przerwał obrady do 2 września, do godz. 10.00. Powodem - jak uzasadniał - są zmiany, które nastąpiły w porządku środowych obrad. "Pan premier Morawiecki, pan minister zdrowia muszą się do tych punktów przygotować i nie może to być w pośpiechu robione. To trzeba zrobić rzetelnie, trzeba się naprawdę starannie nad tym wszystkim zastanowić" - powiedział szef ludowców.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poddała ten wniosek pod głosowanie. Wcześniej zapowiedziała jednak, że ogłosi przerwę do 15 września.

W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Za odroczeniem obrad głos oddało 229, przeciwko - 227. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wnioski opozycji poparły całe kluby: Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej - PSL, Lewicy oraz koła: Polski 2050, Kukiz'15 i Polskie Sprawy. "Za" głosowało także pięcioro posłów związanych z Porozumieniem (Jarosław Gowin, Stanisław Bukowiec, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij), troje posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla, Monika Pawłowska i Paweł Zalewski, a także wszyscy obecni na sali posłowie koła Konfederacji.
Przeciwko wnioskowi KO i KP-PSL opowiedzieli się natomiast posłowie PiS (oprócz nieobecnych tego dnia w Sejmie: Violetty Porowskiej i Marka Wesołego) oraz dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

W głosowaniu, oprócz dwojga posłów PiS, nie wzięło udziału także dwóch posłów Konfederacji: Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz (nie wzięli udziału w żadnym ze środowych głosowań).

Po głosowaniach marszałek Witek zwołała Konwent Seniorów.

AKTUALIZACJA 19:45

PAP: Wpłynął wniosek o reasumpcję głosowania 30 posłów. - Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów i opinii prawników zarządzam reasumpcję głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu - powiedziała w środę w Sejmie marszałek Elżbieta Witek.
Marszałek powiedziała po zakończeniu Konwentu Seniorów, że otrzymała wniosek o reasumpcję głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu. Podkreśliła, że go przeanalizowała. Ten wniosek - mówiła - powołuje się na to, "że nie była podana data". "Zasięgnęłam opinii 5 prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu" - oświadczyła. "Wina jest ewidentnie moja" - zaznaczyła.
Podkreśliła, że w takiej sytuacji, jaka miała miejsce zgodnie z regulaminem Sejmu, decyzja należy do marszałek Sejmu. W związku z tym odbędzie się reasumpcja tego głosowania - oświadczyła.

Sejm opowiedział się w środę przeciwko wnioskowi o odroczenie posiedzenia do 2 września. Za wnioskiem o odroczenie posiedzenia zagłosowało 225 parlamentarzystów, przeciw było 229, wstrzymała się jedna osoba. Nie głosowało pięciu posłów.
Wcześniej sejmowa większość poparła wniosek o reasumpcję wcześniejszego głosowania ws. odroczenia.
Violetta Porowska
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »