Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 09:46 Autor: Krzysztof Rapp

Bolesław Bezeg w Radiu Opole: "Wielu Powstańców Warszawskich było związanych z Opolszczyzną"

Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
- Powstanie Warszawskie to była ogromna akcja, w której oprócz żołnierzy AK brała udział cała rzesza cywili. Wiele z tych osób było wcześniej lub później związanych z Opolszczyzną. Jedną z nich była Helena Kamerska, która mieszka do dziś w Opolu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bolesław Bezeg - historyk, dziennikarz Radia Opole i redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.
- Helena Kamerska mieszkała na Ochocie w Warszawie, rodowita Warszawianka. Wyszła 1 sierpnia [1944 roku] na ulicę zobaczyć co tam się dzieje i jakiś powstaniec poprosił ją, że może, by zupę im ugotowała. "Mamy tu garnek, może by Pani nam ugotowała, bo my nie umiemy". No i ona tę zupę im ugotowała. Przyszli powstańcy w większej grupie i jakieś dziewczyny zapytały, czy nie chciałaby zostać sanitariuszką, bo brakuje dziewczyn, a rannych jest pełno. No i 1 sierpnia po południu ona została sanitariuszką i była nią już do końca powstania. Przeszła cały szlak bojowy ze zgrupowaniem "Chrobry II", w którym był też Witold Pilecki - tak o losach jednej z sanitariuszek powstania mówił Bolesław Bezeg.

Jak przekonuje gość Radia Opole podobnych przykładów osób mieszkających dziś na Opolszczyźnie lub w jakimś sensie związanych z naszym regionem, a uczestniczących w Powstaniu Warszawskim jest sporo. Niestety nie znamy dokładnej ich liczby, bo wiele osób ukrywało ten fakt przed komunistycznymi władzami.

- Dopiero po 1989 roku powstały takie prężne związki kombatanckie Armii Krajowej. Jednak wielu ludzi tego nie dożyło. Mój dziadek zmarł w 1981 roku, a też był żołnierzem Armii Krajowej. Nie miał szansy wstąpić do tych związków. Mieliśmy w Opolu uczestników różnych wybitnych akcji Armii Krajowej, o których nic nie napisano, bo oni, nawet jak ja do nich przychodziłem jeszcze parę lat temu, kiedy żyli to mówili, że nie, że oni takie tajne rzeczy robili, że przysięgali, że nie będą o tym mówić i do dziś nie mówią - wspomina historyk.

Zdaniem Bolesława Bezega co najmniej kilkunastu działaczy Związku Polaków w Niemczech z Edmundem Osmańczykiem na czele także wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.

Zapytaliśmy także naszego gościa - nowego redaktora Nowej Trybuny Opolskiej - o jego wizję prowadzenia największej lokalnej gazety. Bolesław Bezeg zapowiedział, że nie zamierza robić rewolucji. Chce się za to mocniej skupić na tematach lokalnych dotyczących mieszkańców naszego regionu.
Bolesław Bezeg cz.1
Bolesław Bezeg cz.2

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W sobotę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali wiele… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »