Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 16:15 Autor: Jacek Rudnik

Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny alarmowe

Fragment Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie/fot. Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org
Fragment Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie/fot. Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org
- Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w piątkowej porannej Loży Radiowej RO wojewoda Sławomir Kłosowski, odnosząc się do przypadającej w niedzielę 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Opolskie upamiętnienie historycznej walki o wolność Warszawy rozpocznie się o godz. 17.00 przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego na osiedlu Armii Krajowej w stolicy regionu.
- Będzie dystans, będą maseczki w kościele, ale będzie też takie spotkanie, którego brakowało przy różnego rodzaju uroczystościach, upamiętnieniu różnych zdarzeń, a to zdarzenie jest jednym z ważniejszych - nie miał wątpliwości na antenie RO wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Urząd Wojewódzki w Opolu współorganizuje obchody rocznicowe z opolskim oddziałem Związku Żołnierzy AK.

- Będzie wojskowa oprawa, orkiestra górnicza z Górażdży i spodziewamy się godnej oprawy, mamy piękne listy do odczytania przy pomniku na osiedlu AK, a każdego, kto chciałby wziąć udział w uroczystościach, zapraszamy w niedzielę (01.08) o godz. 17.00 - mówił w piątkowej Porannej Loży Radiowej RO wojewoda Sławomir Kłosowski, zapraszając w szczególności ludzi młodych by wzięli udział w upamiętnieniu bohaterów Warszawy.

W trakcie dwumiesięcznych walk o wyzwolenie stolicy straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli.

W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego oraz egzekucji zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.

W niedzielę (01.08) dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego w godzinę 'W'', czyli o godz. 17.00, kiedy wybuchł jeden z najtragiczniejszych zrywów niepodległościowych, w wielu miastach także w Opolu zostaną włączone syreny alarmowe.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »